Afrykańska Noc Muzeów

Afrykańska Noc Muzeów

Organizatorzy zapraszają na AFRYKAŃSKĄ NOC MUZEÓW, która odbędzie się w ramach Dni Afryki 2015 organizowanych przez Katedrę Języków i Kultur Afryki oraz Staromiejski Dom Kultury.

PROGRAM
16.00- 18.00 – warsztaty pieśni gwinejskich z Andym Camarą – obowiązkowe zapisy na pzajac@sdk.pl
18.00 -22.00
– promocja komiksu z drugiej edycji projektu „Mity Afryki”
– „Przez śmierć do życia: Tajemnica Lalibeli?” – Tomasz Sowa
– „Czy Etiopczycy śmieją się z internetowych memów?” – Marcin Krawczuk
– „Akwaaba! Migawki z Ghany. Życie społeczno-rodzinne w tradycji ludów Akan” – Katarzyna Eshun
– pokaz mody, poczęstunek i konkurs z nagrodami

OPISY SZCZEGÓŁOWE

16.00- 18.00 – warsztaty pieśni gwinejskich z Andym Camarą .

Andy Camara – wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Urodził się w Conakry, w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Jego ojciec był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjną sztuką zachodniej Afryki.

18.00 -22.00

– promocja albumu „Mity Afryki w komiksie cz.II”, który powstał w drugiej edycji projektu „Mity Afryki” podczas, którego uczestnicy przenosili się w świat afrykańskich legend i mitów, zgłębiali również ich odzwierciedlenie we współczesności, poznawali kultury poszczególnych społeczności afrykańskich a następnie przełożyli te opowieści na język komiksu.

„Przez śmierć do życia: Tajemnica Lalibeli?” – Tomasz Sowa
Odkąd 500 lat temu pierwsi Europejczycy dotarli do Lalibeli, wykute w skale kościoły pozostają architektonicznym fenomenem, dla którego praktycznie nie znaleziono nigdzie na świecie odpowiednika. Współcześni badacze starają się zrozumieć powód wyboru tej niezwykłej techniki budowlanej, zinterpretować szczególny styl architektury kościołów Lalibeli, a także poznać ich funkcje liturgiczne i symbolikę. Etiopia od czasów wypraw krzyżowych fascynowała Europejczyków – choć legendy o leżącym w głębi Afryki chrześcijańskim kraju rządzonym przez potężnego króla-kapłana, który raz do roku otwiera Żelazne Bramy by uwolnić wody Nilu, okazały się niezbyt prawdziwe, Etiopia odsłoniła wiele innych fascynujących historii i miejsc, z których jednym z najbardziej niezwykłych jest Lalibela. Spotkanie będzie próbą odczytania „ścieżki dydaktycznej” w obrębie zespołu kościołów Lalibeli w świetle najnowszych badań i w relacjach podróżników.

– „Czy Etiopczycy śmieją się z internetowych memów?” – Marcin Krawczuk
W prezentacji spróbujemy całkiem na poważne zastanowić się, z czego śmieją się Etiopczycy w Internecie. Pokażemy, jak codzienność i tradycja etiopska znajduje odbicie w śmiesznych obrazkach powielanych na stronach internetowych. Zastanowimy się, czy Etiopczycy adaptują popularne internetowy memy według swojego gustu i czy tworzą własne. Zademonstrujemy, jak globalna internetowa popkultura przenika się z ikonografią etiopską, a wszechobecna w Internecie angielszczyzna nabiera nieoczekiwanych smaków połączeniu z językiem amharskim.

„Akwaaba! Migawki z Ghany. Życie społeczno-rodzinne w tradycji ludów Akan” – Katarzyna Eshun
Ghana to kraj zróżnicowany etniczne, w którym w harmonii żyje od 70 do 100 różnych grup etnicznych.
Prawie 50% społeczeństwa stanowią ludy Akan. Podstawą ich bogatej tradycji jest rodzina oraz matrylinearny system pokrewieństwa.
Warto poznać tę tradycję, zanikającą coraz bardziej w wyniku wpływu zachodniej kultury, chrystianizacji oraz coraz wyższego poziomu edukacji.

– pokaz mody, konkurs i poczęstunek
16 maja, godz 16:00 – 22:00
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2, 00-272 Warszawa
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze