Akcja Żonkile – 77. rocznica powstania w getcie warszawskim

Dołącz do akcji Żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć!

77 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim – największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Akcja Żonkile upamiętnia to wydarzenie. W siedmiu poprzednich edycjach nasi wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu. W tym roku przenosimy akcję do internetu! Zostań w domu i pokaż w mediach społecznościowych, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć.

➡Jak dołączyć do #AkcjaŻonkile?⬅

? Pobierz szablon żonkila ze strony www.polin.pl/pl/zonkile, wydrukuj go i złóż (według instrukcji wideo). Zrób zdjęcie z żonkilem i opublikuj je w swoich mediach społecznościowych. Oznacz je koniecznie hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

? Dodaj nakładkę na swoje zdjęcie profilowe – wkrótce udostępnimy tutaj link do nakładki.

? Udostępnij specjalną żonkilową grafikę, która pojawi się 19 kwietnia na profilu Muzeum POLIN. Pamiętaj o hashtagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

******
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Więcej informacji: polin.pl/pl/zonkile-2020-online

*****
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze