BBC wyświetli film o Warszawie

Prezenter BBC, historyk Dan Cruickshank po niemal 60. latach wrócił do Warszawy, gdzie mieszkał w latach 50-tych, by nakręcić film o powojennej odbudowie stolicy i pokazać, jak wygląda ona obecnie. Jego film już jutro, czyli 2 grudnia wyemituje BBC Four.

Film „Resurrecting History: Warsaw” pokazuje odbudowę miasta po drugiej wojnie światowej, a także obecne zmiany w stolicy. Dan Cruickshank do Polski przyjechał w latach 50-tych; mieszkał na warszawskiej starówce. Jego ojciec był warszawskim korespondentem gazety „Daily Worker”.

Cruickshank wraca w filmie do swojego dzieciństwa, odwiedza po latach znajome miejsca pokazując zmiany, jakie w nich zaszły. Zdjęcia współczesnej stolicy przeplatają się w filmie z mało znanymi zdjęciami archiwalnymi. W produkcji wykorzystano także zaawansowane animacje komputerowe, by pokazać skalę zniszczeń, jakich dokonali Niemcy.

W ostatniej części filmu autor koncentruje się na pokazaniu współczesnej Warszawy z odrestaurowanym Krakowskim Przedmieściem i wyrastającymi jak grzyby po deszczu biurowcami. Film został przedpremierowo zaprezentowany w polskiej ambasadzie w Londynie.

 

FILM będzie dostępny online krótko po emisji TUTAJ:

http://www.bbc.co.uk/programmes/b06r12fd

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze