Dorożkarnia pełna atrakcji w maju, pierwsza już jutro

Program wydarzeń DOROŻKARNI na cały czerwiec

W maju Dorożkarnia, ośrodek działań artystycznych dla dzieci i młodzieży, przygotowała dla Państwa sporo ciekawych wydarzeń.

5 – 6 maja, godz. 9.30 oraz 11.00 – spektakl FLORKA W SIECI – TEATR NA STRAŻY
Nowy spektakl profilaktyczny porusza problematykę związaną z bezpieczeństwem w Internecie, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, z jakimi dzieci mogą spotkać się w wirtualnym świecie. Uczy nabywania umiejętności informowania osób zaufanych dorosłych oraz odpowiednich służb o zagrożeniach w przypadku doświadczania cyberprzemocy. Wskazuje na alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.
Funkcjonariusze będą zwracać uwagę, by w trakcie korzystania z sieci być ostrożnym i o wszystkich swoich problemach, wątpliwościach rozmawiać z rodzicami.
Projekt skierowany do uczniów klas III szkół podstawowych. Spektakl dla zgłoszonych szkół.
Projekt przygotowany przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

8 maja (piątek), godz. 9.00 – 14.00 – konkurs RAPOWANIE O KSIĘDZU JANIE- projekt Fundacji BO WARTO, WSTĘP WOLNY.
Konkurs muzyczny Rapowanie o ks. Janie jest częścią projektu Odejść na zawsze, by stale być blisko – ks. Jan Twardowski w oczach młodych, który został przygotowany z myślą o uhonorowaniu 100. rocznicy urodzin ks. Jana. uczestnicy (młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna) prześlą CD ze swoimi autorskimi utworami muzycznymi inspirowanymi osobą, życiem i twórczością ks. Jana Twardowskiego. Organizator po pierwszej ocenie jurorskiej zaprosi najlepszych na przesłuchanie konkursowe „na żywo”, które będzie się odbywało w Dorożkarni. Przesłuchanie wyłoni laureatów, zwycięzców konkursu.

8 maja (piątek), godz. 20.00 – spektakl NO RULES – Teatr Tańca TEST, WSTĘP WOLNY.
Występują: Roch Alończyk, Łukasz Broniak, Katarzyna Gajewska, Zofia Heldwein, Aleksandra Hofman, Arkadiusz Hryb, Marcin Jabłoński, Debora Łojko, Tomasz Łukawski, Daniela Okuniewska, Aleksandra Olszewska, Marta Opilska, Agnieszka Senderowska, Tom Wohlfahrt.
choreografia: Izabella Borkowska
wizualizacje: Marek Sobolewski
kostiumy i charakteryzacja: TeTaTe
światło: Marcin Gruszka
reżyseria: Darek Sikorski

9 i 23 maja (sobota), godz. 10.00 – 14.00 – MAŁA AKADEMIA SIEKIERKOWSKA – projekt Fundacji BO WARTO

9, 16, 23, 30 maja, godz. 10.00 – AKTYWNE SIEKIERKI – projekt Fundacji BO WARTO

10 maja (niedziela), godz. 15.00 – 19.00 – SIEKIERKOWSKA MAJÓWKA – familijna impreza plenerowa wspólnie z Fundacją BO WARTO oraz Szkołą Podstawową nr 3, WSTĘP WOLNY.
W trakcie imprezy odbędą się: zawody sportowe zorganizowane z myślą o dzieciach i ich rodzicach, loteria fantowa, plenerowy dmuchaniec dla najmłodszych, będzie wspólne grillowanie. Odbędą się dwa mecze piłki nożnej, pierwszy z udziałem dziecięcej drużyny piłki nożnej trenującej na Siekierkach i reprezentacji Stegien trenującej przy Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, drugi mecz z udziałem władz Mokotowa i mieszkańców Siekierek. Na terenie Dorożkarni odbędzie się „kulturalna wyprzedaż garażowa”, warsztaty: ceramiczne, plastyczne, klockologii oraz koncert dzieci z grup Dziecięcy Odjazd Muzyczny i Pracownia Wokalna pod kierunkiem Tomasza Krupy.
Swoją wizytę zapowiedzieli także strażacy. Będą też food trucki.

16 maja (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE
cena: 25 zł/osoba
obowiązują zapisy w sekretariacie DOROŻKARNI
W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego, rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze czas mija niepostrzeżenie, a paluszki wyczarowują prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się dziwicie, że to Wasze dzieło, że potraficie, że coś Wam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawi się samopoczucie, a i dzieci są z rodziców dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….

16 maja (sobota), godz. 18.00 – Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego BEST
OFF’ 2014 – Kino PRAHA, OBOWIĄZUJĄ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI (zgłoszenia:
biuro@dorozkarnia.pl)
BEST OFF jest prezentacją tego, co w ostatnim roku wydarzyło się w polskim kinie niezależnym,
amatorskim i studenckim. To festiwal festiwali, gdyż organizatorzy pokażą na nim zwycięskie filmy
nagrodzone na festiwalach polskich filmów autorskich. Podczas pokazu w KINIE PRAHA widzowie
będą mieli nie tylko okazję spotkać się z najnowszą polską twórczością filmową, lecz także
porozmawiać z autorami prezentowanych na BEST OFF obrazów oraz zagłosować na wybrany przez
siebie film. To właśnie publiczność jest jedynym jurorem festiwalu.
W tym roku zostaną zaprezentowane filmy, które zdobyły nagrody na przeglądach i festiwalach:
Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych
Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA
Festiwal Złote Mrówkojady
Short Waves Festival
Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. profesora Henryka Kluby OKFA
Festiwal Młodego Kina „Piękni Dwudziestoletni”
W programie:
PUNKT WYJŚCIA, reż. Jagoda Szelc, dokument, czas trwania 17’35’’
GRAND PRIX na festiwalu OKIEM MŁODYCH
Bohater filmu ma niecodzienną pasję. Jest w stanie poświęcić się dla niej ryzykując wiele, często nawet swoje własne życie. Punkt wyjścia to film o podejmowaniu decyzji: aby być wolnym, trzeba czasem niewolniczo podążać za swoją naturą. To także film o poświęceniu w imię nadrzędnych wartości.
NASZA KLĄTWA, reż. Tomasz Śliwiński, dokument, czas trwania 27’
WYRÓŻNIENIE na festiwalu OFF CINEMA
Historia reżysera i jego żony, którzy mierzą się z poważną chorobą swojego dziecka.
ZABICIE CIOTKI, reż. Mateusz Głowacki, fabuła, czas trwania 30’
I Nagroda na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZŁOTE MRÓWKOJADY, Nagroda Główna na SHORT WAVES FESTIVAL, wyróżnienie na OKFA
Jurek ma 23 lata i jest studentem historii. Mieszka z kochającą ciocią, która wychowuje go i utrzymuje. W poczuciu, że jest ona przyczyną i symbolem egzystencjalnej nudy, monotonii i marazmu w jego życiu, sięga po młotek… Jednak czy jego życie bez ciotki faktycznie nabierze wreszcie jaśniejszych barw? , „Zabicie ciotki” to film o walce z własnymi demonami, oparty na niedokończonej powieści Andrzeja Bursy z roku 1957.
SUPERJEDNOSTKA, reż. Teresa Czepiec, dokument, czas trwania 20’
Nagroda BRĄZOWY ZAMEK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym OFF CINEMA
Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera  jako „maszyna do mieszkania”.  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są  ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają- ich pragnienia.
762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.
RZĄDACH MIŁOŚCI, reż. Adela Kaczmarek, animacja, dokument, czas trwania 13’
Nagroda Międzynarodowego Jury Młodzieżowego na festiwalu OKIEM MŁODYCH
Film przedstawia życie wewnętrzne człowieka chorego psychicznie. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy wyobraźnia. Świat głównego bohatera, mimo swojej naiwności, skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła.
W plastycznej warstwie filmu wykorzystano prace stworzone  przez bohatera.
OBCY, reż. Piotr Domalewski, fabuła, czas trwania 24’
GRAND PRIX na festiwalu OKFA, GRAND PRIX na festiwalu CINEMAFORUM, wyróżnienie honorowe na festiwalu KAMERALNE LATO, nagroda za scenariusz i nagroda aktorska na festiwalu piękni DWUDZIESTOLETNI
Noc. Do małej wsi na Podlasiu, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi – Krzysztof ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach, co spotyka się z oporem ze strony mieszkańców. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W mrocznej, pełnej niewiadomych opowieści o podróży Obcego, Sołtysa, gminnego kierowcy i „miastowego” osiedlonego na wsi, to co rzeczywiste ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. W mrocznej scenerii opuszczonych budynków i ciągnących się po horyzont pól, film opowiada o opuszczonej społeczności pogrążonej w strachu przed światem zewnętrznym.

Po pokazie organizatorzy zapraszają PUBLICZNOŚĆ do głosowania oraz na spotkanie z twórcami filmów, które poprowadzi Sebastian Smoliński – krytyk filmowy.
Wieczór zakończy się wręczeniem NAGRODY PUBLICZNOŚCI laureatowi festiwalu.
ORGANIZATOR: Dom Kultury DOROŻKARNIA. PARTNER: Kino PRAHA, Patron medialny: Radio PLUS

17 maja (niedziela), godz. 17.00 – SPOTKANIA Z ARTYSTĄ – MICHAŁ KASZEWSKI – wernisaż wystawy malarstwa projekcja filmu animowanego animowanym LOVING VINCENT
Michał Kaszewski (26 lat)l
Studiował na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach. Dyplom zrobił z malarstwa w pracowni malarstwa prof. Ewy Pełki. Głównymi tematami obrazów są portret oraz martwa natura. Artysta traktuje swoją sztukę głównie jako możliwość samodoskonalenia poprzez poznawanie nowych zagadnień warsztatowych. Jego prace są na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Obecnie pracuje także jako animator przy realizacji pełnometrażowego filmu animowanego metodą malarską Loving Vincent, realizowanego w Gdańsku. Został wybrany jako jeden z 40 malarzy, spośród 500 kandydatów.
Jest to nowy cykl spotkań z młodymi profesjonalnymi artystami prezentującymi dobry poziom artystyczny. Na wernisażu Michał opowie także o swojej pracy i pokaże film dokumentalny z realizacji animacji LOVING VINCENT.

17 – 25 maja – CAFFEE MŁODOŚĆ – polsko – niemiecki projekt musicalowy z Haus der Jugend Charlottenburg – Berlin, Niemcy (DOROŻKARNIA W BERLINIE)

24 maja (niedziela), godz. 14.00 – W MOIM ŚWIECIE TYLE DZIEJE SIĘ – wernisaż wystawy plastycznej PUCHATKÓW i PASZCZAKÓW oraz koncert Zespołu DOM i PRACOWNI WOKALNEJ
Coroczna wystawa grup najmłodszych „Puchatki” ( 4-5 lat) i starszych „Paszczaki” (6-7 lat) prezentująca ich osiągnięcia i rozwój twórczy w sezonie 2014/2015.
Tematyka i techniki zrealizowanych prac są przeróżne: ołówek, flamastry, sucha i tłusta pastel, farby akwarelowe, plakatowe, rzeźba z papieru. Zrobione zostały prace indywidualne, jak i grupowe a techniki są zmieszane ze sobą. Organizatorzy skupili się głównie na pracach płaskich w formacie A3 i większych.
Ważne dla instruktorów było by dzieci poznając nowe techniki plastyczne dobrze bawiły się na zajęciach, jednocześnie by mogły wyrazić swoje spostrzeżenia otaczającego ich świata oraz doświadczały nowego poznania. W tym celu prowadzone były z nimi rozmowy na temat planowanych prac, pokazywano im zdjęcia w albumach fotograficznych oraz książkach. Prace powstały pod okiem instruktorów: Dorota Kozieradzka, Magdalena Penczonek, Aleksandra Antolak.
Dodatkową atrakcją wernisażu będzie koncert  zespołu D.O.M. i Pracowni Wokalnej. Będzie to niespodzianka z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

24 maja (niedziela), godz. 17.30 – BO WARTOŚCIOWE SPOTKANIA – projekt Fundacji BO WARTO
28 maja (czwartek), godz. 13.00 – spektakl 1:25 – TEATR ZAKRĘT – w ramach projektu 25 Lat Samorządności Mokotowa, WSTĘP WOLNY!
Widowisko muzyczne zrealizowane z okazji 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. Sentymentalna podróż w przeszłość, w okres od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Jak tę najnowszą historię widzą współcześni młodzi ludzie, którzy urodzili się już w wolnym kraju. Poprzez wykorzystanie technik teatralnych i multimedialnych, interpretują oni wydarzenia, które znają tylko z podręczników, filmów i opowiadań. Nie oceniają, nie krytykują, zatrzymują się na moment, aby przyjrzeć się dokładnie, a czasem tylko spojrzeć i zaraz przenoszą się w czasie. Czy życie w zniewolonym kraju było lepsze, gorsze, a może tylko inne? Co takiego przyniosła nam wolność?
Spektakl wzbogacony archiwalnymi fotografiami i fragmentami filmów oraz muzyką z „poprzedniej epoki”.
Przygotowanie wokalne – Tomasz Krupa
Choreografia – Zuzanna Zielińska
Scenariusz i reżyseria – Grzegorz Pohl.
Spektakl realizowany w ramach festiwalu 25 LAT SAMORZĄDNOŚCI MOKOTOWA.

30 maja (sobota) – Dorożkarnia na WARSZAWSKIM FESTIWALU EDUKACJI KULTURALNEJ –
Łazienki Królewskie

31 maja (niedziela), godz. 18.00 – premiera spektaklu SPLOT – Teatr IMPRESJA , WSTĘP WOLNY! Na scenie DOROŻKARNI gościnnie wystąpi Teatr IMPRESJA, WSTĘP WOLNY!
Betina Dubiel – reżyser
Dźwięk, rytm, zgrzyt… ciało, głos, bezgłos… moc, słabość, dotyk….
Robert Zapora – współtwórca, wokal i rytm
…ten spektakl jest ciekawy, nie dlatego, że znajduje odpowiedź na pytanie, czy człowiek jest dobry albo zły, lecz dlatego, że pomnaża liczbę pytań i wątpliwości co do sensu człowieczeństwa
i przyszłości homo sapiens.
Kasia Semeniuk – aktorka
Ten spektakl jest dla mnie historią o utracie kontroli
Anna Pakuła – aktorka
Jest to spektakl o tym, że kat może stać się ofiarą a ofiarą katem. Nasza kontrola nad otaczającym nas światem wydaje się pozorna i w jednej chwili możemy ją stracić. Czasem człowiek chciałby wykrzyczeć całe zło którego doświadczył, ale żaden głos nie wydobywa się z jego wnętrza. Krzyczy w środku.
Zuzanna Misiura – aktorka
Nie oglądaj się za siebie.
Blanka Lutomirska – aktorka
Spektakl dotyczy tego co może stać się z każdym z nas postawionym w ekstremalnej sytuacji.
Igor Wilusz – aktor
Sam koniec rozbraja najbardziej. Pierwszy raz brałem udział w czymś tak pokręconym.
Michał Kozłowski – aktor
Główna bohaterka zaprasza widzów do wzięcia udziału w retrospekcji stanowiącej formę „wizji lokalnej” odbywającej się w określonych miejscach i czasie, jednakże każdorazowo wydarzenia scalone są atmosferą przeżytej przez nią wojny.
Stefan Piekut – aktor
Ja tylko starałem się przetrwać. Każdy z nas chciał przetrwać
Rafał Kościesza – aktor
Pamiętaj aby nie stracić kontroli.

31 maja (niedziela), godz. 10.00 – 15.00 – Dorożkarnia na MOKOTOWSKIM PIKNIKU RODZINNYM – Skwer AK Granat

Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DOROŻKARNIA
ul. Siekierkowska 28

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze