Droga na Gocławiu jednak nie powstanie

Zmiany przepisów pozwolą na rezygnację z budowy drogi, mającej połączyć ulicę gen. T. Bora-Komorowskiego z al. Stanów Zjednoczonych. Budowa drogi była związana z planowaną inwestycją tramwaju na Gocław, gdzie w ramach specustawy drogowej trzeba było dokonać przekształceń własnościowych gruntów leżących na trasie tramwaju. Stan epidemii w marcu spowodował wstrzymanie prac. Ten czas wykorzystaliśmy na analizy. To, że droga nie powstanie, jest bardziej niż pewne.

Od ponad 30 lat teren wybrany pod budowę tramwaju na Gocław jest rezerwowany w dokumentach pod infrastrukturę komunikacyjną – Trasę Tysiąclecia. Chodzi o odcinek między Aleją Stanów Zjednoczonych a Bora Komorowskiego – tam, gdzie planowana była droga równoległa, biegnąca wzdłuż tramwaju. Arteria drogowa jest w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, przyjętym przez Radę Warszawy w 2006 r. na wniosek prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego.

Obecnie przepisy, czyli znowelizowana ustawa o transporcie kolejowym, umożliwiają budowę linii tramwajowej w takim samym trybie jak linii kolejowej. Oznacza to, że można wybudować samą trasę tramwajową, nie budując drogi. W przypadku trasy tramwajowej na Gocław jeszcze w ubiegłym roku ta luka w przepisach nie była załatana i dlatego zastosowano przepisy, dotyczące dróg. Warunkiem była jednak budowa drogi.

To się jednak nie stanie. Znowelizowane przepisy, zgodnie z apelami mieszkańców, umożliwiają zaniechanie tej części inwestycji. Ta decyzja zapadła jeszcze w minionych miesiącach.

Stan epidemii dał nam trochę więcej czasu na ponowne przeanalizowanie sytuacji. Mogliśmy wykorzystać go na wypracowanie koncepcji, która będzie najlepsza dla mieszkańców i środowiska.

Środowisko dla m.st. Warszawy jest szczególnie ważne. Co roku podczas realizowanych inwestycji i remontów sadzimy tysiące drzew, krzewów czy bylin. Aktualnie prowadzona przebudowa al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka jest tego najlepszym przykładem. W najbliższych miesiącach te miejsca zmienią się w zielone aleje. Pojawi się prawie 50 nowych drzew, ponad 5 tys. nowych krzewów, żywopłotów oraz bylin. Zasianych zostanie także blisko 1300 mkw. nowych trawników.

Grzybu

Komentarze