Festival Bom Dia Brasil 2019

Festiwal „Dzień Dobry Brazylio” powraca pełen energii i nowych pomysłów po rocznej przerwie.

W trakcie festiwalu odbędzie się pierwsza edycja kongresu sambowego, dedykowany pasjonatom tańców brazylijskich, rytmów latino i sztuki gry na brazylijskich instrumentach perkusyjnych. Gwiazdą kongresu będzie najbardziej rozchwytywany duet sambowym – Alex Coutinho i Jorge Amarelloh. Panowie przygotowali program dedykowany miłośnikom samby na każdym poziomie. Warsztaty przybliżą najnowsze trendy sambowe oraz techniki parad karnawałowych, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Europie.

W trakcie festiwalu odbędzie się festa na plaży w klubie Monta Beach Club z muzyką na żywo oraz mixem dj-skim baile funk & samba & latino pop.
W trakcie niedzielnego wieczoru odbędzie się zabawa rodzinna w stylu churrasco & samba & cairpirinha.

Festiwal odbędzie się w Domu Kultury Śródmieście, Ośrodku Sportu i Rekreacji Mokotów oraz Klubie Monta Beach Club nad Wisłą.

———–

PROGRAM FESTIWALU:
Część wydarzeń jest darmowa, niektóre są płatne (ale z wyjątkiem warsztatów samby koszt udziału nie przekracza 30 zł). Szczegóły poniżej. 🙂

16 maja 2019 – czwartek, godz. 19.00
Dom Kultury Śródmieście (ul. Smolna 9)

Oficjalne otwarcie 16. Festiwalu Brazylijskiego Bom Dia Brasil

16. edycję festiwalu rozpoczniemy oficjalnymi przemówieniami m.in. Ambasador Brazylii oraz Prezesa Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, który opowie o rocznicy 150-lecia Osadnictwa Polskiego w Brazylii. Wysłuchamy wyjątkowego koncertu duetu brazylijskiego Partycji Lucia i Luciano Sant’Ana.

W trakcie wieczoru można będzie skosztować brazylijskich przekąsek. Naszych gości zaprosimy również na degustację brazylijskiego soków z Amazonii, caipirinhy, kawy brazylijskiej oraz wina.

17 maja 2019 – piątek, godz. 18. 00 – 21.00
Monta Beach Volley Club ul. M. Zaruskiego 12
Wstęp wolny!

Panel Dyskusyjny oraz spotkanie z uczestniczkami parad samby na Sambodromo w Rio de Janeiro.

Wykład i dyskusja podczas prezentacja Ewy Vieiry – „Karnawał” oraz Pawła Kucharczuka „Muzyczne spektrum Brazylii. Wybrane Postacie”.

Po wystąpieniach zobaczymy show rewii As Belezas do Brasil wraz z tegoroczną muzą szkoły samby Uniao da Ilha, Ewą Vieirą.

17 maja 2019 – piątek, godz. 22.00 – 4.00
Monta Beach Volley Club ul. M. Zaruskiego 12
Wstęp 10 zł

Latinoteca na Praia!

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym będzie „Latinoteca na plaży z animacjami zumbrasil, perkusjonaliami z Caraibów oraz setami dj-skimi DJ Eda Szynszyla i DJa Floo Cubano. W trakcie wydarzenia konkursy i animacje. Promocja Cuba libre, caipirinha i cerveza.

18 maja 2019 – sobota, godz. 13.00 – 19.00
OSiR Mokotów (Niegocińska 2A)

Polish Samba Congerss (dzień 1)
Carnaval

W trakcie festiwalu odbędzie się pierwszy kongres sambowy, dedykowany pasjonatom tańców brazylijskich, szkół samby, karnawału i batucady, Podczas kongresu odbędą się warsztaty samby karnawałowej, samby no pe, afro samby, baile funk, batucady i reggaeton.
Kongres rozpoczynamy o 13.00 od zajęć sambowych z żywą batucadą i tancerkami samby z rewii As Belezas do Brasil. Po tych zajęciach o 14.30 rozpocznie się wprowadzenie do samby w wykonaniu Agnieszki i Kasi Koś z rewii Magia do Samba.
Gwiazdą kongresu będzie najbardziej rozchwytywany duet sambowy na świecie sambowym – Alex Coutinho i Jorge Amarelloh. Panowie przygotowali specjalny program dedykowany dla początkujących tancerek samby, które marzą o blasku reflektorów na Sambodromo oraz zaawansowany dla tych, którzy chcą poznać nowe trendy taneczne oraz techniki karnawałowe, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Polsce.
15:00 – 16:00 – poziom 1 – samba no pé, styling,
16:00 – 17:30 – poziom 2 – techniki passista, samba drills.
Koszt zajęć to 130zł poziom 1 (1h), 150zł poziom 2 (1,5h), koszt całości warsztatów (2,5h) to 250zł.
Pytania i rezerwacje prosimy kierować pod adres e-mail: polishsambacongress@gmail.com

18 maja 2019 – sobota, godz. 21.00 – 05.00
Monta Beach Volley Club ul. M. Zaruskiego 12
Wstęp 20 zł

FESTA BRASIL

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym będzie Wielka Festa Brasil na plaży. Gorącą atmosferę na plaży podkręcać będą liczne atrakcje, takie jak koncerty na żywo, pokazy samba live z tancerkami i batucadą, występ projektu kursantek Magia do samba, pokazy capoeiry, animacje baile funk Dany Danieli. Do dyspozycji gości będzie również parkiet z pop urbano latino oraz z sambą pagode. Gwiazdą wieczoru będzie – dj Machado artysta z Rio de Janeiro.

Parada BLOCO BOM DIA BRASIL start 20.00 / koncentracja Muzeum Kopernik

19 maja 2019 – niedziela, godz. 12.00 – 16.00
OSiR Mokotów (Niegocińska 2A)

Polish Samba Congerss (dzień 2)
Urbano

Warsztaty rozpoczynamy od brazylijskiego funku w wykonaniu Dany Danieli, która będzie miała po raz pierwszy warsztaty w Polsce.

Po warsztatach Danieli, Jorge Amarelloh przygotuje zajęcia z Afro Brasil, które będą składały się podstawowych technik tanecznych. W trakcie wydarzenia odbędzie warsztat Zumby Brasil i Zouka brazylijskiego.
– Czym jest brasilian funk?
Zwany również baile funk lub funk carioca. Muzyka która kochają Brazylijczycy i nie tylko utwór „Baile de Favela” ma na YouTube ponad 200mln wyświetleń.
– Czego możecie spodziewać sie na zajęciach?
W rytm fanku będziecie tańczyć booty dance połączony z passinho i od czasu do czasu z samba!!! Egzotyczny, energetyczny taniec skupia sie na pośladkach, biodrach i footworku, pomaga rownież rozwinąć poczucie rytmu.

Dana Daniela to tancerka, choreografka i organizatorka 5 edycji Międzynarodowego Festiwalu Brazylijskiego w Moskwie
Jej ulubione style to Brazilian Funk, Dancehall, Reggaeton, Afrobeats, Zouk, Samba, Salsa, Kizomba.

19 maja 2019 – niedziela, godz. 16.00 – 21.00
Monta Beach Volley Club ul. M. Zaruskiego 12
wejście 10 zł

Churrasco & Samba & Caipirinha to popołudnie dedykowane sympatykom kultury brazylijskiej. W klubie odbędą się prezentacje i spotkania, które zabiorą Państwa prosto do Brazylii! Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, malowania twarzy oraz animacji tanecznych. Będzie można pograć w piłkę ręczna i leniwie poleżakować patrząc na Wisłę. W trakcie całego wydarzenia będzie można zamówić soczyste grillowane potrawy oraz spróbować tradycyjnej feijoady.

Spotkanie: Polska oczami Brazylijczyków – Brazylia oczami Polaków. Będzie to okazja żeby poszukać podobieństw i zrozumieć różnice kulturowe między tymi narodami. Podczas wspólnej rozmowy poznamy bliżej sylwetki zaproszonych gości z Brazylii, których ścieżki zawiodły do Polski i z tym krajem na stałe związały. To okazja, żeby w oczach cudzoziemców lepiej się przyjrzeć nam samym oraz odkryć czego warto się wzajemnie od siebie uczyć . Tego popołudnia poznamy również Polaków, którzy starają się przybliżyć kulturę brazylijską rodakom znad Wisły i podczas prezentacji opowiedzą nam o swoich podróżach, odkryciach i doświadczeniach międzykulturowych związanych z Brazylią.

Wieczór uwieńczy koncertu zespołu Samba Soul.

20 maja 2019 – poniedziałek, godzina 18.00 – 21.00
DK Ochota

Panel dyskusyjny – 150 lat polskiego osadnictwa w Brazylii

Poprzez panel dyskusyjny pragniemy przybliżyć polskiemu odbiorcy tematykę polskiej emigracji do Brazylii, zarówno jeśli chodzi o historię, jak i współczesne kwestie związane z życiem potomków emigrantów oraz kultywowaniem przez nich polskości. Polacy zaczęli napływać do Brazylii masowo w drugiej połowie XIX w., kiedy Polska nie istniała na mapie, a ciężkie warunki życia zmusiły przede wszystkim rodziny chłopskie do szukania lepszego losu za oceanem. Druga fala migracji przypada na lata wojenne i powojenne. Do Brazylii wyjeżdżali głównie Ci, którzy uciekali przez terrorem II wojny światowej (również Żydzi polskiego pochodzenia), a także ci, dla których nie było miejsca w odbudowującej się Polsce. Dziś ich potomkowie stanowią jedną z najbardziej liczebnych grup polonijnych na świecie. Wciąż jednak wiemy o nich bardzo mało, a i kontakty osób polskiego pochodzenia z ojczyzną ich ojców i dziadów, często są bardzo słabe, lub w ogóle zanikły. Mamy jednak wiele przykładów tego, że polski język i tradycje są wciąż żywo kultywowane w wielu częściach Brazylii, zwłaszcza w jej południowych stanach.

Udział w panelu wezmą polscy badacze i eksperci tematyki emigracji polskiej w Brazylii. Moderatorem dyskusji będzie Magdalena Walczuk z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, współzałożycielka Fundacji Terra Brasilis. Po panelu zobaczymy do dokument w reżyserii Piotra Mularuka pt. „Most do Polski”

Organizatorami Panelu Dyskusyjnego są Fundacja Macunaima i Fundacja Terra Brasilis.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze