Festiwal literatury w Warszawskich Empikach

Festiwal literatury w Warszawskich Empikach

Kilkadziesiąt spotkań z wielkimi osobowościami świata literatury, gry miejskie oparte na fabułach znanych kryminałów, atrakcyjne promocje, konkursy i niespodzianki w mediach społecznościowych – Empik przygotował bogaty program z okazji Światowego Dnia Książki.

Maraton spotkań autorskich w salonach Empik

Od 23 do 26 kwietnia fani literatury będą mieli okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami w salonach Empik w całej Polsce. W ramach Festiwalu Literatury odbędzie się kilkadziesiąt spotkań, których gośćmi będą między innymi: Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Ignacy Karpowicz, Jonathan Carroll, Dmitry Glukhovsky, Jakub Żulczyk, Małgorzata Halber, Karol Modzelewski, Jakub Ćwiek, Magdalena Tulli, Gaja Grzegorzewska, Katarzyna Grochola i wielu innych.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach zorganizowanych w warszawskich salonach Empik:

Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

IGNACY KARPOWICZ
23 kwietnia, godz. 18:00

Jeden z najciekawszych i najważniejszych współczesnych polskich pisarzy. Autor dobrze przyjętych i szeroko komentowanych powieści. Laureat Paszportu Polityki (2010) za powieść „Balladyny i romanse”, wcześniej nominowany do tej nagrody za „Niehalo” (2006). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (za „Gesty”, „Balladyny i romanse” oraz „ości”). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”. Ostatnią powieścią „Sońka” (2014) po raz kolejny zaskoczył swoich czytelników, udowadniając jednocześnie, że jego wysoka pozycja wśród polskich autorów współczesnych jest w pełni zasłużona. Spotkanie poprowadzi Juliusz Kurkiewicz.

EUSTACHY RYLSKI
24 kwietnia, godz. 18:00

Prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 roku dyptykiem powieściowym „Stankiewicz. Powrót”. Za powieść „Człowiek w cieniu” (2004) został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2006 roku za powieść „Warunek” otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej NIKE, Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz Angelusa. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki: włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski i hiszpański. Za powieść „Obok Julii” (2013) nominowany do Angelusa oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ostatnią powieść zatytułowaną „Szara lotka” wydał w 2014 roku.

KATARZYNA GROCHOLA
25 kwietnia, godz. 14:00

Najpopularniejsza współczesna pisarka, która zmieniła oblicze polskiej literatury obyczajowej. Nieustannie inspiruje i zaskakuje od ponad dwóch dekad, rozkochując w sobie kolejne rzesze czytelników. Jej książki sprzedały się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Za swoją twórczość została czterokrotnie uhonorowana Asem Empiku. W 2004 ekranizacja jej książki „Nigdy w życiu!” przyciągnęła do polskich kin wielomilionową publiczność. Jej ostatnia powieść „Zagubione niebo” ukazała się w 2014 roku.

MAGDALENA TULLI
25 kwietnia, godz. 17:00

Laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich, trzykrotnie nominowana do finału Nagrody Literackiej NIKE. Jej książki były tłumaczone na języki: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, słoweński, czeski, węgierski, włoski, szwedzki, łotewski i litewski. W 2007 roku otrzymała nagrodę specjalną – wyróżnienie Nagrody Literackiej Gdynia. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nagrodę Literacką Gryfia. Autorka uważanej za jedną z najważniejszych premier na polskim rynku książki w 2014 roku, powieści „Szum”.

OLGA TOKARCZUK
26 kwietnia, godz. 14:00

Powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody NIKE (2008) za powieść „Bieguni”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku autorce przyznano Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety – obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka takich bestsellerów, jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Bieguni” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe. Swoją ostatnią powieść „Księgi Jakubowe” osadziła w XVIII wieku, a jej centralną postacią uczyniła żydowskiego heretyka, Jakuba Franka.

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI
26 kwietnia, godz. 17:00

Jeden z najpopularniejszych polskich autorów, laureat Paszportu Polityki (2014) oraz Nagrody Wielkiego Kalibru. Popularność przyniosła mu szczególnie seria społecznie zaangażowanych kryminałów z udziałem prokuratora Teodora Szackiego. Od połowy lat 90. pracował jako dziennikarz. Zaczynał w „Super Expressie”, gdzie specjalizował się w relacjonowaniu procesów sądowych, przez kilka lat był stałym felietonistą „Metropolu”, a od roku 2003 związany jest z „Newsweekiem”. Debiutował w 2005 roku powieścią utrzymaną w konwencji horroru „Domofon”, po której krytycy nazwali go „polskim Stephenem Kingiem”. W 2006 roku wydał baśń przygodową dla dzieci „Góry Żmijowe”. Następnie poza serią kryminałów („Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” oraz „Gniew”, spośród których dwie pierwsze zostały już zekranizowane) wydał także powieść „Bezcenny”, za którą (podobnie jak za „Gniew”) otrzymał Bestsellera Empiku dla najlepiej sprzedającej się polskiej książki.

Empik Arkadia, Warszawa, al. Jana Pawła II 82

KATARZYNA BONDA
23 kwietnia, godz. 18:00

Pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Ma na koncie trzy powieści, których bohaterem jest psycholog policyjny, w tym nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru „Sprawę Niny Frank” (2007). Bonda zajmuje się też dokumentem kryminalnym, jest autorką książki „Polskie morderczynie” (2008) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009). Dziennikarka z wykształcenia, była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych.

DMITRY GLUKHOVSKY
24 kwietnia, godz. 18:00

Rosyjski dziennikarz radiowy i telewizyjny, korespondent wojenny oraz pisarz urodzony w 1979 roku. Jest poliglotą – włada aż pięcioma językami. Od 2009 roku prowadzi program popularnonaukowy w internetowej telewizji PostTV. Fanom literatury znany jest przede wszystkim z debiutanckiej, wydanej w 2005 roku, powieści „Metro 2033”. Książka ukazała się w 22 krajach na całym świecie. Wydał również m.in.: „Metro 2034”, „Czas zmierzchu”, „Witajcie w Rosji” oraz „Przyszłość”. Jego ostatnia powieść „Futu.re” ukazała się w marcu 2015 roku.

Wejdź do gry – śladami bohaterów znanych kryminałów.

Warszawa to jedno z miast, w których 26 kwietnia odbędzie się gra miejska, oparta na fabułach powieści kryminalnych. Jakich? Wszystko okaże się niebawem…
Organizatorzy zapraszają do udziału w zabawie fanów kryminalnych zagadek. Wystarczy zebrać grupę trzech do pięciu osób i zgłosić swój udział za pośrednictwem specjalnego profilu @slademksiazki na Instagramie. Na najlepszych w każdym mieście czekają nagrody. Wkrótce, za pośrednictwem mediów społecznościowych, organizatorzy udostępnią więcej szczegółów dotyczących zabawy i rozpocznie się rejestracja do udziału w grze.

Szczegółowy program Festiwalu Literatury w całej Polsce: www.festiwalliteratury.pl

23 – 26 kwietnia

Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Empik Arkadia, Warszawa, al. Jana Pawła II 82

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

 

 

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze