Film na 73. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim

Film na 73. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wyprodukowało film z okazji 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim. „Nie było żadnej nadziei” opowiada o przebiegu powstania i pokazuje historię oraz motywy walczących.

Reżyser filmu – Kama Veymont – zaznacza, że obraz jest połączeniem świadectw historycznych zarejestrowanych na taśmie filmowej z animacją 2D. Autorka podkreśla, że w przypadku powstania w getcie warszawskim nie ma żadnego dokumentalnego materiału filmowego i zachowały się jedynie zdjęcia, więc opowiadając historię walki metodą animacji można jedynie przywrócić kształt wydarzeniom.

Dodaje też, że twórcy starali się, aby jak najwierniej odtworzyć to, co wiadomo o tamtych czasach z zachowaniem historycznego detalu. Jak tłumaczy Kama Veymont, niektóre sceny odtwarzane w animacji w sferze tekstowej są w pełni dokumentalne.

Bohaterami filmu są m.in. Marek Edelman, Kazik Ratajzer czy Tosia Altman. Animację wykonał Łukasz Rusinek. Premiera filmu na stronie internetowej www.polin.pl 19 kwietnia o godzinie 12.30 – w rocznicę wybuchu powstania w getcie.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze