Pogoda w Warszawie:
Jakosc powietrza: Dobra
PROGRAM (na wszystkie prezentacje wstęp wolny, a pomiędzy pokazami będzie 30 min. przerwy):
15:00 Ognista Ziemia – Wojtek Marzec (Offtravel)
Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy Mapuczów, Tehuelches czy Indian Yámana była ostatnim miejscem, do którego dotarły ekspedycje europejskich odkrywców. O jej istnieniu świat dowiedział się dzięki sławnym żeglarzom, przyrodnikom i podróżnikom. Dziś Patagonia jest ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. My też wyruszymy w poszukiwaniu prawdziwej przygody!
16.30 Australian Drive – Samochodem z Melbourne do Darwin – Wojtek Marzec (Offtravel)
Australia, choć powierzchniowo niewiele mniejsza od Europy, zamieszkana jest przez niespełna 23 miliony ludzi. To kraina o mocno zróżnicowanym krajobrazie oraz bogatym, niespotykanym nigdzie indziej świecie roślinnym i zwierzęcym. Bajkowe plaże z rafami koralowymi, bezludne pustynie, ośnieżone góry i tropikalne lasy. Do tego kangury, misie koala, jadowite pająki i rekiny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂 W Australii życie koncentruje się na wybrzeżu. Wnętrze kontynentu to tzw. „outback”, inaczej busz, niedostępne pustynie i półpustynie, z temperaturami latem dochodzącymi do 50 stopni. Tu częściej spotka się aborygeńską wieś, niż osadę „białych”. Właśnie tu wyruszymy na samochodową wyprawę!
18.00 Deska… po drugiej stronie muru – Adam Szostek (AdamSzostek-Skate, Travel, Adventure)
W Palestynie, na Zachodnim Brzegu Jordanu stanął skatepark – małą wioska pośrodku niczego nagle zaczęła żyć wokół 4 kółek i kawałka drewna. Nie przeszkadzał Ramadan, brak wody i ścisły post. Liczyły się codzienne lekcje jazdy, wspólna zabawa i bycie po prostu… dzieciakami. A po zachodzie słońca, przy herbacie były historie, młodszych i starszych, historie często smutne, o okupacji, utracie bliskich i porankach rozpoczynających się od przelotu myśliwców. Jak wygląda życie w kraju leżącym tuż obok tak popularnego celu wyjazdów jak Izrael? O czym marzą tamtejsze dzieciaki i jak sport zmienia ich życie? Opowie o tym Adam Szostek.
19.30 Wielki Szlak Himalajski II – Kaszmir & Indie 2017 – Bartosz Malinowski (Wielki Szlak Himalajski)
Kolejna wyprawa Asi Lipowczan i Bartosza Malinowskiego w Himalaje indyjskie. Tym razem długa, skomplikowana, pełna przygód, zwrotów akcji i niezwykle rożnorodna pod kątem krajobrazów, przyrody, kultur i religii. Trasa była ich autorskiem projektem, bowiem Wielki Szlak Himalajski w tej części Himalajów nie jest wytyczony ani na mapach, ani w terenie. W ciagu 72 dni i ponad 700 km pokonali trasę prowadzącą przez zielone doliny Kaszmiru, pustynne pasma Ladakhu oraz Rupshu na pograniczu tybetańsko – indyjskim, dolinę Spiti, przez trudne przełęcze w dolinach Pin i Parvati oraz pasmo Kinnauru i Gharwalu.
Do zobaczenia w Południku Zero 4 lutego!