Jak uzyskać tańsze OC – poradnik dla młodych kierowców

W oczach towarzystw oferujących ubezpieczenie komunikacyjne, kierowcy o krótkim stażu za kierownicą, a więc w szczególności młodzi ludzie, którzy niedawno odebrali prawo jazdy lub stali się właścicielami swoich pierwszych pojazdów. To właśnie ta grupa w statystykach dominuje jako najczęstsi uczestnicy wypadków drogowych, czy to przez lekkomyślność, brawurę czy też chęć popisania się przed znajomymi. Oferty na polisy OC są w tym przypadku o wiele mniej korzystne, w porównaniu z ofertami dla kierowców doświadczonych. Mamy jednak dla Was kilka porad, dzięki którym może się udać zaoszczędzić kilka złotych na OC.

Rada nr 1 – Współwłaściciel auta

Młody wiek kierowcy powoduje automatycznie dyskwalifikuje go ze zniżek na ubezpieczenie. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych na młodego klienta narzuca się nawet podwyższone opłaty, może to być aż 10% standardowych kwot. Rozwiązaniem tego problemu może być wpisanie do dowodu auta współwłaściciela. Najlepiej zeby to była osoba o jak największych zniżkach na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Firma zawsze bierze pod uwagę największe zniżki na ubezpieczenie, które przysługują współwłaścicielowi.

Jednak jest tutaj haczyk – każda szkoda z tytułu OC spowodowana przez młodego kierowcę, skutkuje także utratą zniżek współwłaściciela.

Rada nr 2 – Bez podniesionych opłat za wiek

Wracając do wspomnianych wcześniej podwyższonych opłat za wiek – nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe tak traktują swoich nowych klientów. Wystarczy przejrzeć ofertę kilku towarzystw i ją porównać.

Rada nr 3 – Nie kupuj demona prędkości

Młody kierowca zdecydowanie obniży swoje OC, jeśli zakupi auto, które ma nieco mniejszą pojemność silnika, a wraz z tym moc – może się to wydawać głupie, ale pamiętajmy że polskie drogi raczej nie pozwalają zbytnio szarżować. Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji, a towarzystwo ubezpieczeniowe wie, że jeśli samochód nie jest demonem na drogach to prawdopodobieństwo wypadku maleje w znacznym stopniu. Ceny ubezpieczenia OC rosną diametralnie dla samochodów powyżej 2 litrów.

Rada nr 4 – Własne zniżki

Najdroższe OC czeka nas w pierwszym roku ubezpieczenia auta. Z każdym kolejnym bezkolizyjnym rokiem naliczane już są zniżki. Więc warto jeździć ostrożnie, żeby płacić mniej.

Rada nr 5 – Internetowe porównywarki

Nie ma wątpliwości że znajomość całej oferty rynkowej jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu OC to klucz do płacenia jak najmniej. Dzięki internetowym porównywarkom cen dowiemy się, która firma oferuje najkorzystniejszą ofertę. Odradzamy przywiązywanie się do jednego towarzystwa, na przykład dlatego że ktoś nam je polecił. Oferta dla stałych klientów, a nowych może się diametralnie różnić. Narzędzia takie jak kalkulator OC AC wymaga jedynie wypełnienia formularza, czyli udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące pojazdu, właściciela, historii ubezpieczenia. Zajmuje to dosłownie 5 minut. Po tym czasie otrzymujemy porównanie ofert ubezpieczeniowych. Tylko do nas należy wybór która wybierzemy.

Grzybu

Komentarze