Koncert: Piwnica pod Baranami

Koncert Piwnica pod Baranami

„PIWNICA POD BARANAMI” osiągnęła już takie lata, że śmiało mogłaby się znaleźć w księdze Guinessa. Pomyśleć: była już za Gomułki, przeżyła Gierka, zakwitła za „Solidarności”, wstrzymała oddech w stanie wojennym, po czym znów ruszyła w demokrację, w jej dość poplątany repertuar – karmiła się na zmianę: absurdem, polityką, historią i sztuką / wszystkie te dziedziny jakże sobie bliskie /, karmiła się także cenzurą, karmiła się każdym głupstwem, na które stać jednostki i narody. Ilu przeszło przez tę niewielką podziemną dziuple artystów! Tych, co przyszli z Akademii Sztuk Pięknych, z polonistyki, z zespołów jazzowych, szkoły teatralnej!

Nazwisk legion: od Wieśka Dymnego, Tadeusza Kwinty, Krzyśka Litwina, Mikiego Obłońskiego, Mietka Święcickiego, Zygmunta Koniecznego, Jana Guintera, poprzez wspaniałe dziewczyny jak: Ewa Demarczyk, Baśka Nawratowicz, Kika Lelicińska, Danusia Kluzowa, Krysia Zachwatowicz, Irka Wiśniewska. No i wspaniała „GRUBA” czyli słynna Szaszkiewiczowa Kika! A słynni przyjaciele – kibice, co już się dochowali wnuków, ci emigranci posiwiali na antypodach, przechowujący stare piwniczne taśmy, te dzieci dawnych politycznych władców biegnące do Piwnicy na „opłatek”. Dziś tylu już odeszło, urządzili się gdzieś, przyszli inni i sporo ich. Jak widać wszystko trwa i obraca się jak latarnia magiczna.
Piotr Skrzynecki przewodniczył najdłuższemu kabaretowi świata, kabaretowi, co był równocześnie barkiem, nie całkiem fortunną galerią malarską i tancbudą.
A przy tym wszystkim jednym z magnetycznych punktów Krakowa – każdy, kto tu wszedł i utknął doskonale wie o tym.
Piwnica trwa nadal… właśnie w roku 2018 obchodzić będzie swoje 62 – lecie.
Piszą dla niej muzykę: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Stanisław Radwan, Adrian Konarski i inni.
Muzykę, z wielkim powodzeniem, piszą też sami „piwniczni artyści” jak; Piotr „KUBA” Kubowicz, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Tamara Kalinowska, Adrian Konarski, Paweł Pierzchała, Tomasz Kmiecik.
Występują nadal 3 pokolenia ,,Piwniczan”. Są artyści związani z Piwnicą… od zarania: Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, czy Miki Obłoński,, średniego pokolenia m. in.: Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Piotr ,,Kuba” Kubowicz, Alosza Awdiejew, Czesław Wojtała, Ewa Wnukowa, Leszek Wojtowicz, Krzysztof Janicki, Rafał Jędrzejczyk i ci najmłodsi:
Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciek Półtorak.
W wykonaniu tego 30 osobowego zespołu usłyszą Państwo wiele premierowych piosenek, czy niezapomniane hymny ,”piwniczne”.
Dyrektor Piwnicy: Bogdan Micek

Piątek 16.02.2018 godzina 19.00
wstęp wolny, rezerwacja miejsc telefonicznie: 22 843 88 81 lub online: link
sala widowiskowa Broadway

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze