Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017

Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Jest to pierwszy, pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Akcja Dziewczyny na politechniki! w tym roku świętuje swoje 10-lecie, to pierwsza w Polsce kampania promocyjna kierunków technicznych i ścisłych. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Inspiracją była niemiecka akcja Girl’s Day – prowadzona na olbrzymią skalę i za państwowe pieniądze. Girls’ Day koncentrowało się jednak na sektorze przedsiębiorstw, w Polsce natomiast głównie chodzi o kontekst akademicki. Świat uczelni technicznych bardzo szybko zrozumiał jej sens i wartość. Mała prokobieca rewolucja, jaka rozgrywa się na polskich politechnikach miała, jak wszystkie dobre przedsięwzięcia, korzenie pragmatyczne. Kierunki inżynierskie traciły na popularności, dlatego jasnym się stało, że trzeba zmienić i wizerunek samych uczelni i sposób naboru. A przede wszystkim trafić z ofertą do połowy populacji, która stanowiła mały procent studentów politechnik. Pierwsza, pilotażowa edycja odbyła się w 2007 roku na Politechnice Łódzkiej i Politechnice Białostockiej. W rok później odbył się pierwszy Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn – na 12 uczelniach technicznych. Obecnie akcja prowadzoną jest na 20 uczelniach w całym kraju. W jej ramach odbyło się już ponad 3000 wydarzeń. Akcji udało się poddać w wątpliwość stereotypowe podziały zawodów na męskie i żeńskie, uwypuklić wartość kształcenia inżynierskiego i postawić dziewczynom wyzwanie wzięcia sprawy we własne ręce. Udział kobiet w zawodach związanych z technologią i naukami ścisłymi, jest niezbędny dla zrównoważonego rozwoju kraju i gospodarki. Dążymy do tego, aby inżynierki, informatyczki, naukowczynie stanowiły połowę wszystkich studentów na uczelniach technicznych.

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017

fot. materiały prasowe

W ciągu 10 lat w akcji uczestniczyło ponad 100 000 dziewczyn, część z nich zdecydowała się na studia techniczne, zwiększając udział kobiet na uczelniach technicznych aż o 10%. Na niektóry uczelniach liczba dziewczyn wzrosła nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). Co ważne znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych, w tym informatycznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrosty liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o 14 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła 2 tysiące. Ubywanie mężczyzn wpisało się dokładnie w ogólnopolski trend, dziewczyny z tego spadkowego trendu spektakularnie się wyłamywały. Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu – jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakiś kulturowych, czy tez społecznych powodów nie szły – udało się w końcu uruchomić. Akcja prowadzona jest od 10-lat możemy zatem mówić już o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! – grupie młodych kobiet zainspirowanych przez nas do podjęcia studiów technicznych.

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017
Kulminacyjnym punktem akcji jest co roku Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. W czwartek 30 marca br. panie pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”. Dzień Otwarty dla Dziewczyn co roku zaskakuje, w poprzednich latach dziewczyny programowały roboty, wytwarzały kosmetyki, drukowały w 3D, a nawet wywoływały pioruny. Uczelnie organizują również gry terenowe. W działaniach Dnia Otwartego nierzadko uczestniczą rektorzy uczelni technicznych, którzy podkreślają, że kobiety doskonale radzą sobie na kierunkach uznawanych tradycyjnie za „męskie”. Cztery uczelnie zaplanowały Dzień Otwarty w innym terminie: Akademia Górniczo Hutnicza – 21 kwietnia, Politechnika Gdańska – 21 marca, Politechnika Lubelska – 22 marca, Wydział Fizyki UW – 8 kwietnia Szczegółowe programy poszczególnych uczelni na: www.dziewczynynapolitechniki.pl

Bieg w kasku 2017
Akcje Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to nie tylko spotkania na uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych uniwersytetów, ale także Bieg w Kasku w tym roku w sześciu miastach Polski. Bieg w Kasku organizują: Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Opolska i Politechnika Poznańska. Uczestniczki biegu mają przebyć dystans od 1 do 2 kilometrów w kultowych kaskach naszej akcji. Bieg w Kasku to przede wszystkim dobra zabawa, ale też pewnego rodzaju manifest, który ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest wspieranie dziewczyn na uczelniach technicznych. Bieg organizuje Akademicki Związek Sportowy.

Grzybu

Komentarze