Otwarta Ząbkowska 2018

Otwarta Ząbkowska ponownie zagości w kulturalnej ofercie stolicy, jako jedno z najciekawszych wydarzeń lata. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w weekendy: 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 24 sierpnia do 2 września. W tym czasie ulica Ząbkowska stanie się sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych.

W weekend otwarcia w formule silent concert zagra Sidney Polak. Odbędą się wydarzenia literackie – spacer, warsztaty poetyckie oraz tradycyjnie – otwarty slam poetycki, w którym zmierzą się najpopularniejsi slamerzy i poeci w Polsce. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, m.in. warsztatów sztuki użytkowej czy tworzenia zabawek kenijskich. Jak co roku na ulicy staną antykwariaty z książkami i płytami winylowymi, a także artyści i rzemieślnicy w Otwartej Strefie Twórców. Dzieci i dorośli stworzą wielkoformatowy obraz Praska Kolorowanka pod okiem artysty – Kuby Janysta. Otwierający weekend to również dwa wernisaże wystaw: w barze mlecznym – fotografii Ignacego Cembrzyńskiego: 10 krótkich historii z Lizbony i Poza atmosferą: I. Bryzek / A. Lewandowskiego w Galerii 81 Stopni. Zagra również powracająca po przerwie legendarna formacja BELTAINE IMPROVED. W sierpniu nie zabraknie parady kundelków zakończonej konkursami i zbiórką na rzecz jednej z fundacji opiekujących się psami. Odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. W trakcie trwania festiwalu ulica Ząbkowska będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Poprzednie edycje pokazały, że Praga potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy. W tym roku, po raz pierwszy, partnerem wydarzenia jest firma OKAM, odpowiedzialna za rewitalizację budynków po m.in. dawnej fabryce POLLENA URODA a obecnie inwestycję pod nazwą BOHEMA Strefa Praga.

Naprawa ulic W tym roku ulica Ząbkowska będzie wyłączona z tranzytowego ruchu samochodów przez całe wakacje. Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA, na zlecenie ratusza, opracowują projekt zagospodarowania ulicy, który odpowie na potrzeby mieszkańców ustalone podczas ubiegłorocznego festiwalu Otwarta Ząbkowska.

Projekt będzie miał formę tymczasowego zagospodarowania, które pokaże pomysły projektantów i pozwoli na sprawdzenia w praktyce ich założeń. Dzięki takiej formie będziemy mogli porozmawiać o tym, jak docelowo zagospodarować ulicę. Przekonamy się też, czy rozwiązania są wygodne w użyciu i estetyczne. W trakcie wakacji fundacja, wraz z zespołem Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, będzie prowadzić rozmowy z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi ul. Ząbkowską, wprowadzać zmiany zasugerowane przez użytkowników i wynikające z obserwacji. Zagospodarowanie ul. Ząbkowskiej będzie też okazją do wprowadzenia wielu form aktywności rekreacyjnej dla wszystkich pokoleń, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców określonymi w trakcie ubiegłorocznego festiwalu. W weekendy będą odbywały się animacje prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje sportowe działające na Pradze, a w trakcie tygodnia cała infrastruktura będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Zmiany w ruchu drogowym Zmiany związane z festiwalem zastaną wprowadzone w nocy z piątku na sobotę, 29 na 30 czerwca. Dla kierujących oznaczają wyłączenie z ruchu kołowego ul. Ząbkowskiej na odcinku od ul. Targowej do Brzeskiej. Fragment ulicy z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych stanie się deptakiem. Ponownie samochody wrócą tu na początku września. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do Targowej prowadzący będą mogli dojechać ulicą Brzeską i Białostocką lub Naczelnikowską i al. Solidarności. Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską. W porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja komunikacyjna uległa poprawie. Pod koniec roku zakończyły się prace, które wymuszały zamknięcie dla samochodów ul. J. Zamoyskiego. Wcześniej została otwarta Trasa Świętokrzyska na przedłużeniu ul. Kijowskiej. W ten sposób jadący z ul. Radzymińskiej zyskali nowe wygodne połączenie, które umożliwia ominięcie głównych ulic Pragi. Co ważne, obydwie jezdnie ul. Kijowskiej zyskały nową nawierzchnię. Dodatkowo na jezdni w kierunku Targowej, na odcinku od Dworca Wschodniego, zostanie wytyczony buspas. Będą mogły z niego korzystać także taksówki i pojazdy MTON.

Zmiany dotyczyć będą również kursujących ul. Ząbkowską autobusów komunikacji miejskiej. Linia 138 do ul. Targowej dojedzie ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku ronda S. Starzyńskiego, pl. Hallera i Dworca
Centralnego – pojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską. Na czas trwania festiwalu zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanku Markowska 02, zastąpi go tymczasowy przystanek Markowska 52 zlokalizowany przy ul. Ząbkowskiej ok. 50 m za skrzyżowaniem z ul. Markowską. Więcej informacji o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej: Warszawa19115, www.infoulice.um.warszawa.pl.

Festiwal Otwarta Ząbkowska organizowany jest przez Teatr Powszechny w Warszawie we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszeniem Hokuspokus, Warszawskim Bractwem Bartnym, Stowarzyszeniem My, Fundacjąa Zmiana) Więcej informacji o festiwalu: www.otwartazabkowska.pl i FB: Otwarta Ząbkowska. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

OTWATA ZĄBKOWSKA 2018 – program

Grzybu

Komentarze