Kluczowe przed przystąpieniem do rekrutacji jest sprawdzenie do którego obwodu należy kandydat na pierwszoklasistę. Dlatego że reforma edukacji wdrażana przez PiS w Warszawie wpłynęła aż na 146 obwodów.

Rekrutacja potrwa do 10 kwietnia. 15 maja Biuro Edukacji opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych do przedszkoli, zerówek i pierwszych klas.

W tym roku rekrutacja do podstawówek dotyczyć będzie nie tylko pierwszoklasistów. Nową szkołę wybierać będą też szóstoklasiści, którzy zamiast do gimnazjum będą startować do klasy siódmej. Ci, którzy wybiorą szkołę dwujęzyczną, będą mogli wybrać adres niezależnie od obwodu.

Reforma edukacji od września zmieni gimnazja m.in. w nowe szkoły podstawowe (dotyczy to 51 warszawskich placówek) lub dołączy gimnazja do istniejących podstawówek (w Warszawie to 64 takie przypadki). Niestety część zlikwidowanych szkół przez ostatnich 17 lat dorobiła się autorskich programów językowych, prowadzenia przedmiotów (matematyki, fizyki, biologii, chemii) po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku, wypracowała kontakty z ambasadami, uczestniczy aktywnie w zagranicznych wymianach młodzieży.

Po reformie edukacji będzie musiała poszukać nowej formuły. Od września 44 z 153 warszawskich gimnazjów stworzą dwujęzyczne podstawówki, które swoją ofertę językową będą kierować do klas VII i VIII. W przyszłości poszerzą ją również dla klas młodszych. W Warszawie takich dwujęzycznych szkół podstawowych najwięcej powstanie na Pradze-Południu, bo aż siedem. Po sześć na Białołęce i Woli; po trzy na Bemowie, Ursynowie i Żoliborzu; po dwie w Śródmieściu, Wawrze, na Targówku, Bielanach i w Ursusie i po jednej na Mokotowie, Ochocie, Pradze-Północ, w Wilanowie, Wesołej i we Włochach.

W tych szkołach najwięcej oddziałów – bo aż 58 – powstanie z wiodącym językiem angielskim. Do wyboru będą też francuski, niemiecki i hiszpański (po sześć oddziałów). Dodatkowo w każdej ze szkół oferowany będzie drugi język: hiszpański (23 oddziały), niemiecki (21 oddziałów), angielski (17 oddziałów), francuski (8 oddziałów) i rosyjski (1 oddział).