Skład Sztuki i Rzemiosła – pierwszy w Warszawie galerio-sklep zaangażowany

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na terenie Centrum Praskiego Koneser na warszawskiej Pradze powstał pierwszy w Warszawie sklep zaangażowany. Co to znaczy? Łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja i sąsiedzkość. To galeria sztuki i sklep z przedmiotami stworzonymi przez mistrzów rzemiosła w jednym.

To pierwsze tego typu miejsce łączące sztukę i rzemiosło, a także przestrzeń, w której spotykają się artyści, rzemieślnicy, miłośnicy praskiej awangardy i mieszkańcy Warszawy – wyznawcy twórczego stylu życia, ale i przypadkowi przechodnie. SKŁAD jest otwarty na razie do końca lutego 2019 r. Miejsce działa na zasadzie pop-upu, jego dalsze losy są na tę chwilę owiane tajemnicą.

– SKŁAD łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja, nowoczesność, ale w dużej mierze również sąsiedzkość i lokalność, co na warszawskiej Pradze jest szczególnie ważne. Nie ograniczamy się jedynie do twórców z prawej strony Wisły, jednak mamy dla nich tu szczególne miejsce – mówi Paulina Dmitruk, współprowadząca SKŁAD.

Tu każdy przedmiot ma swoją historię. Można obejrzeć manekiny Katarzyny Czajki, które powstały w Galerii Dorum Art znajdującej się w Koneserze przed rewitalizacją. Swoje najpiękniejsze lampy w stylu art deco pokaże Pan Edward Magdziarz, którego podczas pobytu w Londynie tak zachwyciła mała pracownia wykonująca repliki lamp Tiffany’ego, że otworzył własny warsztat. I tak, od 1971 roku, na warszawskiej Pradze powstają niepowtarzalne i uznane na całym świecie lampy. W SKŁADZIE można znaleźć także produkty stworzone w Pracowni Kołder Haliny Rostkowskiej założonej w 1965 r. Pomimo upływu czasu do dziś sposób ich wyrobu jest niezmienny, a każdy produkt wykonywany jest przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Ponadto, znajdziemy tu ceramikę, biżuterię oraz inne przedmioty sztuki użytkowej. Wśród dzieł sztuki można spotkać m.in. malarstwo Zuzi Zu Jankowskiej, Waldka Borowskiego czy fotografie Agi Pacewicz.

– W ramach działania SKŁADU odbywać się będą spotkania z artystami, które pozwolą na bezpośredni kontakt nie tylko z dziełem, ale i jego twórcą. – dodaje Anna Madejska, współprowadząca SKŁAD.

SKŁAD działa od 23 listopada od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-19.00, jednak oficjalne otwarcie odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00. Podczas inauguracji usłyszymy “Podśpiewy fragmentaryczne” Sebastiana Madejskiego, artysty związanego również z warszawską Pragą.

SKŁAD Sztuki i Rzemiosła to jedyne miejsce w Warszawie, w którym można kupić tak wyjątkowe i unikatowe prezenty dla swoich bliskich.

Centrum Praskie Koneser, 00-001 Warszawa, Polska

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze