Surowe ograniczenia w całej Polsce od 20 marca

Środa to kolejny dzień dobowych wzrostów potwierdzonych przypadków Covid-19. Resort zdrowia poinformował przed południem, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób (dla porównania w środę tydzień temu było to 17 260 nowych przypadków, a dwa tygodnie temu – 15 698 przypadków). Po południu po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o konieczności rozszerzenia obostrzeń.

„Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza” – powiedział Niedzielski.

Jak podkreślił, główną przyczyną rozwoju epidemii w Polsce jest mutacja brytyjska koronoawirusa. Udział tej mutacji osiągnął już w kraju 52 proc., a średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w całym kraju osiągnęła wskaźnik 47,9 proc. Jak przypomniał minister, kiedy wprowadzane były regionalne obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim, wskaźnik ten wynosił dla tego regionu „nieco ponad 40”.

„Analizując sytuację w innych województwach widzimy, że praktycznie w całym kraju sytuacja na tyle się pogarsza, (…) że decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski” – poinformował minister Adam Niedzielski.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
– stoki narciarskie;
– kluby fitness i siłownie;
– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej także o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III.

Jak uzyskać skierowanie na test? Można wypełnić formularz online

„Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii” – tłumaczył Niedzielski. Jak mówił, po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, „najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III”.

Minister zaapelował ponadto do wszystkich pracodawców, „również w imieniu pana premiera zwracam się do pracodawców publicznych, czyli urzędów, administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo”, by w miarę możliwości wprowadzały pracę zdalną. „To już jest ten moment, kiedy znowu musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie, czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego naszego okresu poprzedniej wiosny. To jest bardzo ważne z punktu widzenia ograniczenia mobilności, a w konsekwencji transmisji koronawirusa, abyśmy w jak największym stopniu, w maksymalnej skali powrócili do pracy zdalnej” – podkreślił.

Grzybu

Komentarze