Światło w Filmie – 19 Piknik Naukowy

Światło w Filmie - 19 Piknik Naukowy

ŚWIATŁO W FILMIE to hasło towarzyszące prezentacjom i zabawom, które odbędą się w LABORATORIUM FILMOWYM PISF.

TAJNIKI PROCESU PRZETWARZANIA ŚWIATŁA

Dowiecie się m.in. jak kamera przetwarza światło na obraz filmowy, na czym polega i jak wygląda profesjonalne oświetlenie planu filmowego, a także na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu.

Nie ma kina bez ŚWIATŁA i KAMERY, która to światło przetwarza. W czasie piknikowych prezentacji specjaliści z TPS FILM STUDIO objaśnią uczestnikom szczegóły związane z przetwarzaniem światła na obraz filmowy. Uczestnicy Pikniku będą mieli okazję zobaczyć różne rodzaje współczesnych kamer oraz zapoznają się z tajnikami animacji trójwymiarowej, stereoskopii i automatyki planu filmowego. Goście poznają również szczegóły procesu cyfryzacji obrazu. Proces zaczyna się od skanowania obrazu do postaci pojedynczych klatek filmu, następuje stabilizacja obrazu, usuwanie zanieczyszczeń i zniekształceń powstałych w procesie starzenia się taśmy filmowej, a także korekcja kolorów. Dodatkowo zostanie zaprezentowany krótki film, pokazujący działanie robota sterującego ruchem szybkiej kamery do rejestracji zdarzeń w zwolnionym tempie. Omówienie działania robota i sterującego nim oprogramowania będzie także tematem pokazów komputerowych.

MALOWANIE ŚWIATŁEM

Uczestnicy Pikniku otrzymają informacje na temat wykorzystania profesjonalnego oświetlenia do prawidłowych ekspozycji na planie oraz dowiedzą się na czym polega praca operatora kamery. Specjaliści z WFDiF opowiedzą m.in. o tym, czym jest camera obscura, wyjaśnią, jakie możliwości daje różnorodne ustawienie światła i zaprezentują je na specjalnie przygotowanej na Piknik scenografii. Goście Pikniku w ramach zabawy z wykorzystaniem techniki LIGHT PAINTING polegającej na wykonaniu zdjęcia z długim czasem ekspozycji (naświetlania) w aparacie za pomocą latarki skierowanej w obiektyw będą mogli „malować światłem” wzory, słowa, abstrakcyjne obrazy. Efekt zabawy będzie widoczny od razu na ekranie. Uczestnicy Pikniku otrzymają również informacje związane z technologią rejestracji obrazu filmowego. Specjaliści opowiedzą m.in. o tym, czym jest hala maszyn, telekino i ścinalnia oraz wyjaśnią na czym polega korekcja barwna. Zainteresowane osoby będą też mogły poznać podstawowe informacje o sposobach zabezpieczenia filmów wykonywanych w technice cyfrowej jak i tradycyjnej na negatywie obrazu.Ponadto uczestnicy Pikniku będą mogli własnoręcznie wykonać ćwiczenia związane z prawidłowym cięciem taśmy filmowej, wykonywaniem sklejek oraz przewijaniem taśmy na przewijarce.

PIKNIKOWY PLAN FILMOWY

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych „od kuchni”. Uczestnicy będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować scenę z filmu. Zarejestrowane zdjęcia m.in. techniką SLOW MOTION będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

SEANSE W PIKNIKOWYM KINIE

W piknikowym kinie w namiocie odbędą się pokazy filmów animowanych STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH w Bielsku-Białej po cyfrowej rekonstrukcji. Najmłodsi goście będą mieli okazję obejrzeć odnowione bajki m.in. z serii „Przygody Myszki”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Bolek i Lolek wyruszają w świat”.

9 maja, sobota, godz. 11:00 – 20:00

Stadion Narodowy, Stanowisko B39, Brana nr 3

 

Wstęp wolny!

Grzybu

Komentarze