Światowy Dzień Zwierząt w Warszawie

Do 15 grudnia za darmo zaczipujesz swojego zwierzaka

Zbliża się Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w niedzielę, 4 października, w parku Szczęśliwickim warszawiacy będą mogli zaczipować bezpłatnie swojego psa. Schronisko Na Paluchu zachęca też do adopcji czworonogów. Warszawskie ZOO przyjmuje podarunki dla mieszkańców ogrodu.

Tegoroczne obchody w stolicy, choć w zmienionej formie, będą okazją do przypomnienia o tym, jak możemy wpływać na los zwierząt.

Zaczipuj psa podczas spaceru

Właściciele psów mogą w niedzielę, 4 października, bezpłatnie zaczipować swojego pupila w parku Szczęśliwickim. Stoisko Schroniska na Paluchu będzie otwarte w godz. 11.00-15.00 przy pętli autobusowej. Wystarczy przyjść w maseczce, wziąć swój dowód osobisty oraz książeczkę zdrowia czworonoga. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do pięciu dni od dnia wszczepienia mikroprocesora. Dzięki oznakowaniu zagubiony pies ma szansę na szybszy powrót do swojego domu.

Nie kupuj, adoptuj

Najcenniejsze dla bezdomnego zwierzęcia jest znalezienie nowego właściciela. Drzwi schroniska otwarte są w godz. 12.00-17.00 dla wszystkich zainteresowanych adopcją. Paluch zachęca do indywidualnych odwiedzin z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przed wizytą warto przejrzeć ogłoszenia zwierząt, dostępne na stronie internetowej schroniska. W zakładce „Do adopcji” znajdują się zdjęcia wraz z opisami – informacjami o wieku, wadze, temperamencie i przyzwyczajeniach zwierząt. W placówce na dom czeka ponad 150 kotów i blisko 450 psów.

Zbiórka dla psów i kotów

Koce, gazety i specjalistyczne karmy dla wybrednych podniebień psów i kotów – to wszystko mieszkańcy mogą przekazać do Schroniska Na Paluchu. Dary są przyjmowane przez siedem dni w tygodniu. Chętni mogą też przesłać paczkę. Szczegółowa lista potrzeb dostępna jest na stronie schroniska.

Pomoc w spacerach

Dorośli, którzy mają czas w dni powszednie, mogą zgłosić się do Schroniska Na Paluchu 2-3 dni przed planowaną wizytą i wziąć bezdomnego psa na przechadzkę. Więcej informacji dostępne w zakładce „Pomoc w spacerach”.

Zbiórka prezentów Warszawskiego ZOO

Każdy może przynieść coś, co urozmaici zwierzętom czas w ZOO i zapobiegnie jesienno-zimowej nudzie. Zbierane są suszone owoce dla papug, beczki na wybiegi hipopotamów, jak i węże ogrodowe dla tygrysów. Słonie będą zadowolone m.in. z syropu malinowego oraz korzennych przypraw. Warszawski ogród zoologiczny przyjmuje prezenty do 4 października, w dwóch punktach – przy wejściu od ul. Ratuszowej i od strony mostu Gdańskiego. Pełna lista nieoczywistych darów dostępna jest na fanpage’u Warszawskiego ZOO. W dalszym ciągu trwa też zbiórka żołędzi i orzechów.

TyDzień zwierząt

Warszawskie ZOO w ramach obchodów „TygoDnia Zwierząt” opowiada, jak opiekunowie dbają o dobre samopoczucie mieszkańców ogrodu oraz jakie różnorodne atrakcje przygotowują swoim podopiecznym, by umilić im czas i rozwijać ich naturalne instynkty. Ciekawostki można śledzić na profilu Warszawskiego ZOO.

Warszawa dba o zwierzęta

Warszawiacy nadal mogą bezpłatnie zaczipować swojego psa i kota w ramach miejskiego programu. Stolica dofinansowuje także sterylizację oraz kastrację domowych czworonogów, by zapobiegać bezdomności zwierząt. Akcja trwa do końca tego roku.

Oprócz bezpłatnych zabiegów w wybranych lecznicach, miasto zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną dzikim zwierzętom, które uległy wypadkom drogowym. Dodatkowo zwierzętom w potrzebie pomaga Ekopatrol Straży Miejskiej. Część środków finansowych miasto przeznacza na zakup karmy dla kotów wolno żyjących czy instalację budek dla ptaków. Stolica dofinansowuje też inicjatywy organizacji działających na rzecz zwierząt.

Grzybu

Komentarze