The Warsaw Dixielanders – Nowy Orlean w Warszawie

The Warsaw Dixielanders - Nowy Orlean w Warszawie

Zespół The Warsaw Dixielanders powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka  i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów (Vistula River Brass Band, Asocjacja Hagaw, Blues Fellows, Gold Washboard i innych). W pierwszych składach grali: Roman Karwowski, Jerzy Rafałowicz, Andrzej SNAJPER Jastrzębski, Krzysztof Marszałek, Urszula Błaszczyńska i inni.

Zespół od 2011 roku daje koncerty w klubach, i innych miejscach w całym kraju, predystynowanych do grania takiej muzyki. Na ich repertuar składają się znane standardy jazzowe oraz popularne przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed- i powojennego.

Typowe dla dixieland brzmienie jest uzyskiwane gdy jeden z instrumentów (zazwyczaj trąbka) odtwarza melodię, rozpoznawalną frazę lub jej wariacje, natomiast pozostałe instrumenty front line improwizują na ten sam temat. Brzmienie powstające w ten sposób jest bardziej polifoniczne niż to uzyskiwane przez big bandy, lub zespoły bebop.

Najsłynniejszym artystą związanym ze stylem dixieland jest pochodzący z Nowego Orleanu Louis Armstrong, który jednak działał również w wielu innych gatunkach jazzu.

Nagrana w roku 2012 płyta jest próbą przybliżenia publiczności gatunku jazzu jakim jest „stary dobry jazz” (dixieland).
Obecny skład zespołu: Jerzy Kuszakiewicz (trąbka, wokal), Mariusz Wnuk (puzon), Michał Pijewski (klarnet), Marek Słomiński (banjo), Ireneusz Kozłowski (kontrabas), Jerzy Więckowski (perkusja).

Grzybu

Komentarze