Trwa zbiórka przysmaków dla mieszkańców warszawskiego zoo

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie rozpoczął zbiórkę żołędzi i orzechów dla swoich podopiecznych. Dzięki temu dieta mieszkańców zoo będzie bardziej urozmaicona. Dary jesieni to przysmaki m.in. antylop, małp i papug, choć nie pogardzą nimi również niedźwiedzie.

Warszawskie zoo co roku – od ponad 40 lat – prowadzi zbiórkę jesiennego menu dla zwierząt. W ubiegłym roku podczas zbiórki udało się zebrać ponad 4000 kg żołędzi, 400 kg orzechów włoskich i blisko 40 kg orzechów laskowych. W tym roku zoo liczy, że tych ostatnich warszawiacy przyniosą jeszcze więcej. Kasztany nie są zjadane przez zwierzęta, więc prosimy ich nie przynosić. Ogród będzie odbierał każdą ilość darów, a zbiórka zakończy się w momencie osiągnięcia zapasów potrzebnych na cały kolejny rok. Mieszkańcy mogą przekazać żołędzie i orzechy pracownikom ochrony przy bramach od ul. Ratuszowej i od mostu Gdańskiego. Więcej informacji o zbiórce tutaj.

Dla kogo te przysmaki?
Orzechy są przysmakiem papug i małp, szczególnie pawianów. Żołędzie jedzą niemal wszystkie kopytne, szczególnie lubią je żubry, ale podjadają też antylopy, jelenie sika, a nawet szympansy i żyrafy. Niedźwiedzie nie pogardzą ani żołędziami ani orzechami. Część zbiorów trafia także do Ptasiego Azylu, gdzie są leczone i rehabilitowane ptaki. Nie wszyscy wiedzą, że żołędzie są świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych.

34. urodziny hipopotamicy Pelagii
Samica hipopotama nilowego Pelagia kończy 34. lata. Z tej okazji w czwartek, 19 września, odbędą się huczne urodziny. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 w hipopotamiarni. W programie wydarzenia m.in. pokazowe karmienie, konkursy wiedzy o hipopotamach i na najpiękniejszą laurkę. Tę ostatnią można przygotować przy stoliku w hipopotamiarni, do czasu rozpoczęcia imprezy. Do udziału w urodzinach Pelagii upoważnia ważny bilet wstępu do warszawskiego zoo. Więcej informacji tutaj.

Ciekawostki z życia hipopotamów
Hipopotamy słyną m.in. z tego, że prowadzą ziemnowodny styl życia. Ich pot zawiera czerwony barwnik – na szczęście nie daje on krwistego koloru skóry hipopotama, ale różowy odcień. Hipopotamy w ogrodach zoologicznych mogą dożywać ponad 50 lat, a rekordzista żył aż 61 lat! Wiele innych ciekawych faktów z życia hipopotamów będzie można usłyszeć wprost od opiekunów podczas imprezy urodzinowej Pelagii.

Grzybu

Komentarze