„Tunel” – pierwszy dźwiękowy kryminał 3D

Tunel - pierwszy dźwiękowy kryminał 3D

Trzy dźwiękowe „dni zdjęciowe”, pięćdziesięcioosobowy zespół, scenograf, kostiumograf i rekwizytor audio obecny na planie oraz wiele innych autorskich rozwiązań. Za nami start wyjątkowego słuchowiska binauralnego „Tunel”.

Pilotażowy odcinek słuchowiska to gratka dla wielbicieli audiobooków, czytelników kryminałów, widzów kina noir, a także pasjonatów gier komputerowych
i audiofilów. Spodoba się on również osobom zaznajomionym z nowinkami technologicznymi i pojęciami, takimi jak virtual reality czy augmented virtuality. Twórcy „Tunelu” zapraszają wszystkich w świat dźwiękowej wyobraźni nieznającej granic.

 

fot. Pracownia Szumu / Natalia Szyszko

fot. Pracownia Szumu / Natalia Szyszko

„Tunel”, czyli historia o współczesnym wielkomiejskim everymanie

Akcja „Tunelu” utrzymana jest w stylistyce kryminału noir. To także obyczajowa opowieść z elementami czarnej komedii osadzona w realiach współczesnej Polski. Główny bohater, prywatny detektyw Rafał Kryński będzie prowadził skomplikowaną podwójną grę, w której wątek kryminalny i świat wielkiej skorumpowanej polityki przeplata się z historią miłosną.

W niezwykłości detektywa Kryńskiego i jego świata słuchacz odnajdzie też prostą codzienność. Powtarzalność dni i swojskość miejskiego krajobrazu. Prozaiczny bałagan w mieszkaniu. Nie zawsze łatwe relacje z ludźmi. Rafał Kryński – ze swoimi rozterkami, słabościami i codziennością – staje się kimś w rodzaju współczesnego wielkomiejskiego everymana. Bohatera, z którym słuchacz nie tylko może się utożsamiać, ale także doświadczyć jego świata w niepowtarzalny sposób. Co zrobić, żeby stać się detektywem Kryńskim? Przede wszystkim – założyć słuchawki.

fot. Pracownia Szumu / Natalia Szyszko

fot. Pracownia Szumu / Natalia Szyszko

Dźwiękowe 3D, ludzkie ucho i autentyczność

Efekt „wcielenia się” w głównego bohatera jest możliwy dzięki zastosowaniu binauralnej techniki nagraniowej, nazywanej też „dźwiękowym 3D”. Polega ona na użyciu do nagrania sztucznej lub prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach specjalnymi mikrofonami, dzięki czemu tak nagrany dźwięk zachowuje swoje parametry przestrzenne. Wyposażony w słuchawki odbiorca ma poczucie bycia w środku dźwiękowej akcji i precyzyjnie lokalizuje dźwięk w przestrzeni – nie tylko z lewej i prawej strony, ale także z przodu, z tyłu, na górze i na dole.

Wyposażyliśmy aktora grającego główną rolę w mikrofony douszne i odegraliśmy cały scenariusz w żywych, prawdziwych lokacjach, z aktorami i obiektami w rzeczywistym i naturalnym ruchu. Bez cięć, montażu dźwięku czy jakichkolwiek dźwiękowych dogrywekmówi Paweł Uszyński, główny twórca „Tunelu”.

„Tunel” był ogromnym wyzwaniem dla aktorów.

Nie wiem czy kiedykolwiek zdarzyła mi się tak precyzyjna gra. Ważna była każda sekunda i każdy centymetr ruchu. Mogę to porównać tylko do zadań kaskaderskich, gdzie od takich właśnie detali często zależy twoje życiezdradza Remigiusz Jankowski, odtwórca roli detektywa Kryńskiego.

Technologia binauralna nie jest nowością, ale wciąż uznawana jest za technologiczną nowinkę i ciekawostkę. Tę metodę wykorzystali już w latach 70. i 80. XX wieku niektórzy ze znanych muzyków, w tym Lou Reed i zespół Pink Floyd. Obecnie metoda jest wciąż rozwijana i unowocześniana.

Start słuchowiska odbył się 25 października tego roku. Plik można pobrać ze strony tunel.foliasound.pl/tunel/ lub słuchać go online.

Wesprzyj twórców i wygraj kolację z Kryńskim

Pilotowi słuchowiska towarzyszy kampania crowdfundingowa w serwisie Polak Potrafi, której celem jest zebranie części środków na rozpoczęcie pełnej produkcji słuchowiska: polakpotrafi.pl/tunel. Wśród nagród dla Darczyńców znalazły się m.in. kolacja z detektywem Kryńskim, odegranie epizodu na planie „Tunelu” oraz dedykowany materiał binauralny nagrany przez twórców.

Więcej informacji o słuchowisku na profilu FB: www.facebook.com/sluchowiskotunel/

tunel_dzwi%19kowy-kryminab-3d_plakat

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze