Warszawski Piknik Historyczny

100-lecie odzyskania niepodległości to dobra okazja, aby w oryginalny i ciekawy sposób przypomnieć sobie najważniejsze fakty historyczne, jakie wiek temu miały miejsce w stolicy.

Ulicami Warszawy znów przejedzie Józef Piłsudski z legionistami, Niemcy zostaną rozbrojeni, a okupacyjny gubernator ucieknie z Zamku Królewskiego.

W sobotę, 10 listopada, w godz. 12.00-18.00, zapraszamy na plac Zamkowy, gdzie w stoisku promocyjnym Warszawy będą trwały warsztaty, podczas których każdy będzie mógł samodzielnie wykonać biało-czerwony kotylion. Obok rozmieszczą się stoiska historyczne z zabytkowym sprzętem wojskowym, których tajniki będą objaśniać rekonstruktorzy w mundurach z epoki. Namioty wojskowe będą tematyczne: bitwa warszawska 1920r., Wojsko Polskie 1939r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1943r., powstania warszawskie 1944r., Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie 1945r., polskie misje zagraniczne 2000r.

Oprócz powitania Józefa Piłsudskiego, przekazania mu władzy przez Radę Regencyjną, którego świadkami będą warszawiacy w strojach sprzed stu lat i ułani na koniach, będzie można posłuchać koncertu orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, obejrzeć występ Trupy Teatralnej „Warszawiaki” oraz wziąć udział w potańcówce. Piknik historyczny na pl. Zamkowym zakończy się o godz. 18.00.

Tramwaj N jak Niepodległość

Zabytkowe tramwaje linii N będą jeździły następującą trasą: Kawęczyńska-Bazylika – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko–Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Unii Lubelskiej – Puławska – Metro Wilanowska.

Tramwaje będą kursowały od poniedziałku (5.11) do piątku ( 9.11) co 120 minut w ramowych godzinach 11.45-17.40, a w weekend (10-11.11) co 30 minut w godzinach: 10.15-19.10 (sobota) oraz 10.15-15.00 (niedziela).

Warszawa świętuje 100-lecie niepodległości

Dyktando warszawskie

Rocznicowe obchody Warszawa rozpoczęła 22 kwietnia, drugą edycją warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej, promującego kulturę języka polskiego. W tym roku tekst dyktanda przygotowany został przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego pod kątem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce. W dyktandzie wzięło udział 300 osób.

Konkurs kompozytorski „Warszawski polonez dla Niepoległej”

Konkurs Orkiestry Sinfonia Varsovia został ogłoszony w zeszłym roku (22 września 2017r). Wpłynęło ponad 100 prac.

Zwycięzca otrzymał nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł., za zajęcie drugiego miejsca autor otrzymał 30 000 zł, a za trzecie – 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostały nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane we wrześniu 2018 r. w Operze Narodowej.

Warszawski Korowód Poloneza

Wydarzenie nawiązywało do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej” ogłoszonego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

29 września z pl. Teatralnego ruszył korowód. Uczestnicy korowodu, których było setki, byli wspierani przez tancerzy zespołu „Promni”.

Festiwal „Przestrzeń wolności” i kapsuła czasu

13 października na Krakowskim Przedmieściu zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie z Warszawę międzywojenną. Podczas całodniowego wydarzenia w różnych miejscach można było obejrzeć występy kabaretowe, scenki w gwarą warszawską, posłuchać koncertu tenorów z balkonu hotelu Bristol, obejrzeć historyczne samochody i autobusy miejskie, poznać ciekawostki z historii naszego miasta, zjeść kapuśniak i pączki. Ukoronowaniem festiwalu było zakopanie kapsuły czasu z „Warszawską księgą wolności”, w której swoje przesłanie dla przyszłych pokoleń pozostawiło 70 tysięcy mieszkańców. W kapsule zakopano także różne warszawskie pamiątki, jak dane statystyczne, flagę i statuetkę Syreny, body „Jestem z Ciebie dumna” i przepis na pączki z cukierni Zagoździńskich. Kapsuła ma zostać odkopana za sto lat.

Warszawianka Roku i Stulecia

Plebiscyt miał na celu wyłonienie laureatki tytułu „Warszawianka Roku”, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Plebiscyt związany był także z promocją setnej rocznicy wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce, obchodzonej w tym roku wraz ze stuleciem odzyskania niepodległości. Została również wyłoniona „Warszawianka Stulecia”. Tytuł „Warszawianki Roku”, głosami mieszkańców, otrzymała Anna Ojer wolontariuszka Centrum Zdrowia Dziecka, a „Warszawianki Stulecia” Irena Sendlerowa.

Multimedialny Park Fontann

Przez cała lato, w każdy piątek i sobotę na Podzamczu odbywały się 30-minutowe pokazy multimedialne „woda-światło-dźwięk” z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów. W tym roku kilkuminutowy film w formie grafik mówił o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości.

Ponad 400 wydarzeń w całym mieście

Rocznicowe imprezy przygotowane przez miasto i dzielnice odwiedziło ponad 500 tys. osób. Zorganizowaliśmy sto imprez plenerowych, blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, takich jak np. specjalnie przygotowane lekcje dla uczniów w szkołach, a dla mieszkańców – wycieczki śladami architektury 20-lecia.

Odbyło się ponad 200 imprez kulturalnych, takich jak np. wystawy „Warszawa niepodległa”, „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918”. Blisko 40 wydarzeń sportowych w tym bardzo popularne biegi – ogólnomiejskie i dzielnicowe. Z przygotowanej Triady Biegowej (z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja i wybuchu powstania warszawskiego) obędzie się jeszcze Bieg Niepodległości 11 listopada. Więcej: www.stolicawolnosci.pl

Do 11 listopada iluminowane na biało-czerwono są dzielnicowe ratusze.

plac Zamkowy, 00-001 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze