Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w tym roku wyłącznie w przestrzeni wirtualnej w ostatni weekend lipca (24-26.07). Start i meta zależeć będą wyłącznie od uczestników.

Celem organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i AKTYWNĄ WARSZAWĘ wydarzenia jest uhonorowanie powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o swą stolicę w 1944 roku, jak również integracja biegowej społeczności.

 

Kultowy Bieg Powstania Warszawskiego tym razem na odległość

Dlaczego bieg w tym roku jest wirtualny? Wciąż sytuacja epidemiologiczna nie pozwala spotkać się w wielotysięcznym tłumie na starcie i mecie – w zeszłym roku na liście startowej było 13 000 nazwisk, a frekwencja na mecie pobiła rekord! Jednocześnie chcemy – jak co roku – wspólnie z tysiącami biegaczy przeżywać sportowe emocje. Możemy to jednak zrobić w tym roku wyłącznie „zdalnie”, na odległość – za pośrednictwem zdjęć, relacji wideo czy wpisów w mediach społecznościowych.

– Ten rok jest niestety szczególny i choć bardzo chcieliśmy to planowana edycja Biegu Powstania Warszawskiego nie odbędzie się tak jak miało to miejsce przez prawie 30 ostatnich lat. Z uwagi na bezpieczeństwo, nie będziemy mogli pobiec ulicami stolicy w wielotysięcznym tłumie z białoczerwonymi opaskami na ramieniu, wieczorem, w podniosłej atomosferze, obok zapalonych zniczy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

– Bieg Powstania Warszawskiego darzę szczególnym sentymentem. To jedno z tych wydarzeń, które gromadzi we wspólnym celu Warszawiaków, Warszawianki oraz biegaczy z najdalszych zakątków Polski. Przede wszystkich jednak co roku gościmy na podeście honorowym żyjących Bohaterów Powstania z 1944 r., którzy dzielą się swoimi wspomnieniami, zachęcają do sportowej rywalizacji i z nami śpiewają „Rotę” oraz hymn państwowy. Mam jednak nadzieję, że atmosferę tego biegowego święta uda nam się choć trochę uzyskać, przy okazji biegu wirtualnego, ale przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności – dodaje Renata Kaznowska.

– Siła marki Biegu Powstania Warszawskiego okazuje się tak duża, że organizacja imprezy w wydaniu wirtualnym i symbolicznym wydaje się być działaniem oczekiwanym przez zawodników, co roku uczestniczących w Warszawskiej Triadzie Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – mówi Maciej Mroczek, p.o. Dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. – Do udziału zachęcamy wszystkich – wiek i miejsce zamieszkania nie mają znaczenia – dodaje.

W wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego warto wystartować w towarzystwie znajomych, koleżanek i kolegów czy grupy biegowej. Oczywiście, z poszanowaniem reguł sanitarnych, zdroworozsądkowo, w myśl zasady: bezpieczeństwo przede wszystkim.

A trasa?

– Można ustalić ciekawą, zahaczającą o punkty historyczne w Warszawie. Może mieć ona kształt symbolu Polski Walczącej, czyli popularnej „kotwicy”. Może to być dystans 5 lub 10 kilometrów, wzorem tradycyjnych zmagań sportowych z Biegu Powstania, sztafeta maratońska śladem walk powstańczych albo też szybkie 1944 metrów na bieżni. Wszelkie odniesienia historyczne są mile widziane. – Potraktujcie je jednak jako wyzwanie, nie konieczność. Będzie nam niezwykle miło, jeśli zdecydujecie się pobiec w koszulkach z poprzednich edycji Biegu Powstania Warszawskiego – namawia Karol Adamaszek z AKTYWNEJ WARSZAWY.

Nagradzamy aktywność, wyróżniamy relacje

Najciekawsze relacje ze „startu” w wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego organizatorzy będą nagradzać upominkami od partnerów i sponsorów – wzorem poprzedniej inicjatywy AKTYWNEJ WARSZAWY – „Biegu bez limitu”.

Przy okazji organizacji wirtualnego Biegu Powstania Warszawskiego zachęcamy też do wsparcia jednej z instytucji kombatanckich, które od lat pomagają powstańcom warszawskim.

Do wydarzenia można dołączyć bezpłatnie. Zapraszamy:  https://tiny.pl/7c7nw

logo facebook

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze