Zagłosuj na Ikarusa w konkursie LEGO!

Zagłosuj na Ikarusa w konkursie LEGO!

Warszawski ikarus zbudowany z ponad tysiąca elementów przez Mateusza Wawrowskiego ma szansę stać się oficjalnym zestawem firmy Lego. Pozostało 14 dni do zakończenia głosowania na polski projekt.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Teraz na stronie producenta klocków trwa głosowanie. To u niego pan Mateusz zamówił większość z tysiąca elementów potrzebnych do skonstruowania krótkiego ikarusa 260. Jego budowa zajęła mu blisko dwa miesiące. Tę markę władze Warszawy wycofały z ulic pod koniec 2013 roku. Ikarusy jeździły po stolicy przez 35 lat.

– Mój ikarus jest w skali 1:25. Ma 44 cm długości i 13 cm wysokości – mówi Mateusz Wawrowski, miłośnik komunikacji miejskiej, który mieszka w Poznaniu. Pieczołowicie odwzorował nie tylko wygląd zewnętrzny w starych kolorach: kremowym i czerwonym, ale też wnętrze. Model ma m.in. siedzenia i kabinę kierowcy z kierownicą. Autor nie zapomniał nawet o numerze bocznym ikarusa – 289. Właśnie takim autobusem z 1982 r. opiekuje się warszawski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Ikarus z lego do kupienia?

Teraz Mateusz Wawrowski stara się, żeby jego ikarus stał się oficjalnym zestawem Lego, który wejdzie do sprzedaży. Na stronie producenta klocków można głosować na konkretne pomysły, w tym także na model pana Mateusza. – Na mojego ikarusa do tej pory zagłosowało 7798 osób. Żeby projekt mógł zostać oficjalnym zestawem, potrzeba łącznie 10 tys. głosów – mówił nam autor.

Po zdobyciu wymaganej ilości głosów poparcia to firma Lego ostatecznie zdecyduje, czy zestaw klocków do budowy ikarusa trafi do sprzedaży. Jeśli tak się stanie, producent zdecyduje, czy utrzyma spore rozmiary modelu. Okaże się, czy ma się składać wyłącznie z dużych elementów – tak żeby bez problemu mogły go montować także młodsze dzieci. – Na pewno ci mali i więksi miłośnicy autobusów chcieliby zbudować swojego ikarusa. Jest na to szansa – zachęca do głosowania Mateusz Wawrowski.

„Wygląda jak oryginał”

Na stronie internetowej Lego pod zgłoszonym przez niego projektem można znaleźć ponad 390 opinii. Nie tylko z Polski, ale z całego świata. Jest m.in. wiele wpisów z Węgier, czyli z ojczyzny ikarusa. „Świetny model. Miejski autobus to bardzo dobry pomysł na zestaw klocków Lego. Jak sprawdziłem na zdjęciach prawdziwego autobusu, to ten model wygląda jak oryginał” – skomentował jeden z obcokrajowców. Widać, że wpisują się też warszawiacy: „Super model! Mam nadzieję, że projekt wygra. Chętnie kupiłabym dwa takie modele – jeden dla męża, który kocha autobusy i jest kierowcą w MZA Warszawa, a drugi dla syna, który zaraził się miłością do autobusów od tatusia”. Na ikarusa można głosować na stronie tutaj.

Pan Mateusz chce konstruować z klocków kolejne pojazdy. Oprócz ikarusa złożył tramwaj w barwach poznańskich. Teraz myśli o kolejnym warszawskim autobusie.

Grzybu

Komentarze