Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz kolejny cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie udostępnią w listopadzie swoje zbiory za darmo zwiedzającym.

W ubiegłym roku, inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Rezydencje królewskie odwiedziło w listopadzie 265, 5 tys. osób. 29, 5 tys. osób wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych. Akcji przyświecały 3 główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. Była ona skierowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży oraz seniorów.

Minister wystąpił również z drugą inicjatywą dającą dzieci i młodzieży możliwość większego uczestnictwa w kulturze – „Muzeum za złotówkę”. Do programu przyłączyło się już 31 placówek.

Troska o rozwój najmłodszych odbiorców Sztuki jest jednym z priorytetów polityki państwa. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z kulturą staną się z czasem świadomymi jej odbiorcami. Zapełnią widownie teatrów oraz sale koncertowe i wystawowe, wyrosną na ludzi otwartych i kreatywnych. Rozwój kultury ma więc bezpośrednie przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji „Darmowego listopada” wkrótce będą dostępne na stronach internetowych poszczególnych placówek:

www.zamek-krolewski.pl
www.lazienki-krolewskie.pl
www.wilanow-palac.art.pl
http://www.wawel.krakow.pl

Grzybu

Komentarze