Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2022

Już po raz jedenasty odbędzie się akcja „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, której głównym celem jest promocja polskiego dziedzictwa narodowego. Impreza – organizowana od 2012 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przyciąga tłumy turystów. W ramach niej najważniejsze zamki, pałace i muzea w całej Polsce zapraszają nieodpłatnie w swe progi chętnych turystów.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Od 3 do 30 listopada Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza chętnych do nieodpłatnego eksplorowania wnętrz pełnych przepychu.

Podczas „Darmowego Listopada” w Muzeum Łazienki Królewskie można zwiedzić zarówno wszystkie wystawy stałe (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Stajnie Kubickiego, Koszary Kantonistów), jak i wystawy czasowe.

Zamek Królewski w Warszawie

Do swoich komnat zaprasza także inna warszawska placówka, czyli Zamek Królewski w Warszawie odbudowany po II wojnie światowej dzięki hojności obywateli. Niezbędne będzie natomiast pobranie w kasie indywidualnej wejściówki wydawanej do wyczerpania limitu miejsc (brak możliwości rezerwacji).

Jak czytamy na stronie internetowej obiektu, w tym roku akcja będzie miała jednak ograniczony wymiar. Zamek można zwiedzać bezpłatnie w listopadzie od godz. 14 do godz. 16 (nieczynne w poniedziałki, a w środy przez cały dzień za darmo), a pobliski Pałac pod Blachą z Apartamentem Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawą „Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter” od godz. 10 do godz. 17 (ostatnie wejście o godz. 16). W ramach darmowej trasy zobaczymy Galerię Arcydzieł oraz przejdziemy się Trasą Królewską obejmującą Apartament Wielki i Apartament Królewski.

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Z listopadowej akcji skorzystamy także w Krakowie. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Zamku Królewskiego na Wawelu, od 2 do 30 listopada (od wtorku do niedzieli) od godz. 13 do godz. 17 (ostatnie wejście o godz. 16 lub 16:30) zwiedzimy bezpłatnie Skarbiec Koronny, Zbrojownię oraz Prywatne Apartamenty Królewskie. Z kolei od 18 do 30 listopada (od wtorku do niedzieli) od godz. 13 do godz. 17 zobaczymy za darmo Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Bezpłatne wejściówki można zamówić online przed dniem zwiedzania lub odebrać w jego dniu w kasach biletowych. Poza wskazanymi godzinami wstęp na wymienione wystawy będzie płatny.

Muzeum Zamkowe w Malborku i jego oddziały w Sztumie oraz Kwidzynie

Na turystów czekają także zamki krzyżackie na Pomorzu. Z listopadowej promocji skorzystamy w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz jego oddziałach w Sztumie i Kwidzynie. Samo zwiedzanie jest bezpłatne, ale trzeba zapłacić 15 zł za audioprzewodnik lub przewodnika.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Listopadowa akcja to dobry czas, aby przypomnieć, że rezydencje królewskie nie znajdują się tylko w największych miastach w Polsce. Warto odwiedzić mniej znany – ale z pewnością warty uwagi – Zamek Żupny w Wieliczce. Swoje sekrety bezpłatnie odkryje Zamek Środkowy będący niezwykle rzadkim przykładem budownictwa siedziby średniowiecznego przedsiębiorstwa „Żupy Krakowskie”, które należało dawniej do króla i skarbu państwa.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Z listopadową wizytą warto wpaść też do Sandomierza. Miasto słynie nie tylko z kultowego serialu „Ojciec Mateusz”, ale także okazałego zamku. Bezpłatne bilety wstępu będą obejmować wszystkie ekspozycje znajdujące się w przestrzeniach Zamku Królewskiego.

Grzybu

Komentarze