Od dzisiaj musisz podać dane przy zakupie karty pre-paid

Od dzisiaj musisz podać dane przy zakupie karty pre-paid

W mediach stosowna informacja pojawiała się już wielokrotnie, ale i my przypominamy – od dziś przy zakupie karty SIM prepaid proszeni będziemy o nasze dane osobowe – imię, nazwisko i PESEL –  a przynajmniej tak to powinno wyglądać w teorii.

Karty SIM zakupione bez rejestracji nie powinny funkcjonować do momentu jej zarejestrowania. Jest to wynik ustawy antyterrorystycznej, która ma zapewnić Polakom bezpieczeństwo.

Obecnie posiadane i niezarejestrowane karty SIM musimy zarejestrować do dnia 1 lutego 2017 roku. Jeśli nie wykonamy wspomnianej czynności, to nasza karta SIM zostanie wyłączona. Aby zarejestrować kartę musimy podać nasze najważniejsze dane. W przypadku nabywców prywatnych są to imię, nazwisko i numer PESEL (alternatywnie serię i numer dokumentu tożsamości). Obcokrajowcy spoza UE muszą podać dodatkowo numer paszportu lub karty pobytu. Jeśli natomiast zamierzamy nabyć pre-paidy dla firmy, to musimy podać jej nazwę oraz jeden z następujących numerów: REGON, NIP, KRS lub numer ewidencji działalności gospodarczej.

Nowe prawo wzbudza wiele kontrowersji, lecz jest to cena poprawy naszego bezpieczeństwa między innymi w obliczu ostatnich wydarzeń, które miały ostatnio miejsce w zachodniej części Europy. Na szczęście nasze służby działają sprawnie (vide dzisiejsze ujęcie w Łodzi). Miejmy więc nadzieję, że rejestracja kart SIM przyczyni się faktycznie do pozytywnych zmian w zakresie bezpieczeństwa Polaków.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze