Fajerwerki a prawo i bezpieczeństwo

Fajerwerki a prawo i bezpieczeństwo

Odpalanie fajerwerków jest legalne tylko w Sylwestra – przypomina stołeczna policja i straż miejska. W innym przypadku odpalanie petard może podchodzić w kodeksie wykroczeń za zakłócanie spokoju. Grozi za to mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Do hucznej imprezy sylwestrowej zostało jeszcze kilka dni, tymczasem w Warszawie już teraz słyszymy często wybuchy fajerwerków. Funkcjonariusze przypominają – to zakłócanie spokoju lub snu, które karane jest mandatem w wysokości 500 złotych. Same petardy są też niebezpieczne – warto uważać witając nimi nowy rok. Na pogotowie za każdym razem w okolicach Sylwestra jest kilkanaście przypadków poranionych przez petardy osób. Najczęściej to urazy dłoni i twarzy. Był nawet śmiertelny przypadek dziecka trafionego rykoszetem.

Jak więc ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Kupując fajerwerki lub petardy zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty. Do amatorskich pokazów należy używać tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Pamiętajmy też o przeczytaniu instrukcji i stosowaniu się do zapisanych w niej zasad.

Oddalmy się, co najmniej 10 m od odpalonego fajerwerku, wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Co ważne, materiałów pirotechnicznych należy używać tylko na dworze. Najlepiej kiedy zajmuje się tym osoba dorosła, niebędąca pod wpływem alkoholu – wyliczają funkcjonariusze policji.

Przypomnijmy też, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności a nawet dwóch lat więzienia. Stołeczna straż miejska już teraz zapowiada wzmożone kontrole stoisk z materiałami wybuchowymi na terenie Warszawy.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze