Festiwal Niepodległa 2023

Zapraszamy na bezpłatny festiwal w sercu Warszawy! Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na warszawskie Krakowskie Przedmieście! 11 listopada już po raz szósty będziemy wspólnie świętować podczas Festiwalu Niepodległa. Czekają na Was koncerty znanych artystów, parady taneczne, pokazy i lekcje tańców polskich, teatrzyki i warsztaty dla najmłodszych, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów. Jak co roku zatańczymy też razem poloneza!

Wydarzenie odbywać się będzie na Krakowskim Przedmieściu oraz pobliskich dziedzińcach Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz w galerii „Okno na Kulturę”.
Podczas trwania festiwalu na Krakowskim Przedmieściu dystrybuowany będzie bezpłatny Kurjer Niepodległości – jak co roku w stylizowanej gazecie festiwalowej będzie można znaleźć program festiwalu.
𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 𝗙𝗘𝗦𝗧𝗜𝗪𝗔𝗟𝗨
🎤 𝗦𝗖𝗘𝗡𝗔 𝗠𝗨𝗭𝗬𝗖𝗭𝗡𝗔 🎤
godz. 14:00-20:00
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają dla Was gwiazdy polskiej sceny muzycznej: KARAŚ/ROGUCKI, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.
➡️ https://fb.me/e/4MgRMm9CH
🧸 𝗦𝗖𝗘𝗡𝗔 𝗗𝗟𝗔 𝗗𝗭𝗜𝗘𝗖𝗜 🧸
godz. 13:00-18:00
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie po raz kolejny stanie się dziecięcym centrum wszechświata! Na dzieci czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Najmłodszych uczestników animować będą kultowe postacie z bajek, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych.
Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla.
➡️ https://fb.me/e/6bgopizS0
💃 𝗦𝗖𝗘𝗡𝗔 𝗧𝗔Ń𝗖Ó𝗪 𝗣𝗢𝗟𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 💃
godz. 13:00-19:00
Jak tańczy się w różnych regionach Polski? Tego dowiecie się (i nauczycie!) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny.
➡️ https://fb.me/e/5hKiPwSXD
🎥 𝗣𝗢𝗞𝗔𝗭𝗬 𝗙𝗜𝗟𝗠Ó𝗪 𝗩𝗥 🎥
godz. 13:00-19:00
W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich będą odbywały się pokazy filmów VR: MS Piłsudski – podwodna misja”, “Dża-Dża”, “Nie kochać w taką noc” oraz „Kino”.
𝗔𝗧𝗥𝗔𝗞𝗖𝗝𝗘 𝗨𝗟𝗜𝗖𝗭𝗡𝗘
🎩 𝗢𝗝𝗖𝗢𝗪𝗜𝗘 𝗡𝗜𝗘𝗣𝗢𝗗𝗟𝗘𝗚Ł𝗢Ś𝗖𝗜 🎩
Godz. 13:00 – 20:00
Balkon w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek
To wyjątkowa szansa na podróż w czasie: co godzinę z balkonu w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (od strony kościoła Sióstr Wizytek) przemówią do nas Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty!
🎺 𝗞𝗢𝗡𝗖𝗘𝗥𝗧𝗬 𝗕𝗥𝗔𝗦𝗦 𝗕𝗔𝗡𝗗Ó𝗪 🎺
W godz. 14:00 – 19:00
W kilku lokalizacjach – przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 – zabrzmią takie zespoły jak: All Dęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Brass Federacja.
🤹 𝗣𝗔𝗥𝗔𝗗𝗬 𝗡𝗔 𝗞𝗥𝗔𝗞𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜𝗠 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗗𝗠𝗜𝗘Ś𝗖𝗜𝗨 🤹
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐨𝐭𝐰𝐚𝐫𝐜𝐢𝐚
Godz. 14:00
Start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN
Parada na dobry początek festiwalu rozpocznie się z placu przy Kościele Sióstr Wizytek. Na jej czele pójdzie dyrygent Grzegorz Marecki, a za nim muzycy, paradne bicykle, panie z grupy rekonstrukcyjno-historycznej Bluszcz, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka oraz zabytkowe automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐳𝐚𝐛𝐲𝐭𝐤𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐚𝐦𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝ó𝐰
Co około godzinę od 14:20 do 18:20
Start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN
Stare automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach będą stały na placu przy Kościele Sióstr Wizytek, jednak o wyznaczonych godzinach auta ruszą w dostojną paradę w stronę pomnika Kopernika, gdzie zawrócą, by potem skierować się pod gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalnie wrócić na plac przy Wizytkach.
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐮𝐝𝐥𝐚𝐫𝐳𝐲
Co około godzinę od 14:20 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
Grupa Żywy Teatr, teatr aktorów na szczudłach w biało-czerwonych kostiumach przejdzie Krakowskim Przedmieściem z flagami Polski.
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐭𝐚𝐧𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳 𝐦𝐨𝐭𝐲𝐰𝐞𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐦 𝐩𝐨𝐥𝐨𝐧𝐞𝐳𝐚
Co półtorej godziny od 15:00 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
Z bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyruszą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”. Pary tancerzy przejdą w kierunku Hotelu Bristol, my zaś zachęcamy do dołączenia się i wspólnego odtańczenia Poloneza!
👉 𝐖𝐲𝐬𝐭ę𝐩𝐲 𝐭𝐚𝐧𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐙𝐞𝐬𝐩𝐨ł𝐮 𝐏𝐢𝐞ś𝐧𝐢 𝐢 𝐓𝐚ń𝐜𝐚 “𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚”
Co półtorej godziny od 14:20 do 17:30
Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego
W wyznaczonej strefie przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego młodzi tancerze zaprezentują tańce polskie w żywiołowym wykonaniu.
👉 𝐏𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐦𝐨𝐝𝐲 𝐫𝐞𝐭𝐫𝐨 𝐢 𝐩𝐨𝐤𝐚𝐳𝐲 𝐛𝐢𝐜𝐲𝐤𝐥𝐢
Co godzinę od 14:20 do 17:20
Start z Placu Wizytek
Wyjątkowa parada z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej BLUSZCZ i panowie z G.R.H. Grenadiere przejdzie ulicą Krakowskie Przedmieście prezentując modę retro oraz rowery i motocykle z epoki.
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐦𝐮𝐳𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳 𝐨𝐫𝐤𝐢𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐦𝐢
W godz. 14:40 – 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN
Porywające Olek Orkiestra Dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej ruszą z małego dziedzińca UW przez bramę główną na Krakowskie Przedmieście, przejdą w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, a następnie wrócą na teren UW.
👉 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐟𝐢𝐧𝐚ł𝐨𝐰𝐚
Godz. 19:00
Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek
Z Placu Wizytek wyrusza zabytkowe samochody i bicykle, a tuż za nimi panie z GRH BLUSZCZ, dyrygent Grzegorz Marecki, muzycy i wykonawcy. Na końcu parady finałowej tancerze tańczyć będą poloneza zapraszając warszawiaków do wspólnego tańczenia.
📺 𝗣𝗢𝗞𝗔𝗭𝗬 𝗪 “𝗢𝗞𝗡𝗜𝗘 𝗡𝗔 𝗞𝗨𝗟𝗧𝗨𝗥Ę” 📺
Godz. 13:00 – 21:00
Galeria „Okno na Kulturę”, Krakowskie Przedmieście 17
W “Oknie na Kulturę” Muzeum Historii Polski zaprezentuje filmy historyczne w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, pt. “Powstali 1863” oraz “Żywe pomniki”. Obejrzeć będzie można również wystawę strojów z epoki. Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
🚶‍♂️ 𝗦𝗣𝗔𝗖𝗘𝗥𝗬 𝗛𝗜𝗦𝗧𝗢𝗥𝗬𝗖𝗭𝗡𝗘 𝗣𝗔Ł𝗔𝗖𝗨 𝗦𝗔𝗦𝗞𝗜𝗘𝗚𝗢 🚶‍♂️
Co godzinę od 13:00 do 17:00
Do wyboru uczestników Pałac Saski przygotował dwie ścieżki tematyczne:
Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub fontanna w Ogrodzie Saskim) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika).
🎻 𝗞𝗢𝗡𝗖𝗘𝗥𝗧𝗬 𝗠𝗨𝗭𝗬𝗞𝗜 𝗗𝗔𝗪𝗡𝗘𝗝 🎻
Godz. 14:00, 15:40 i 17:30
Kościół Wizytek
Zespół muzyki dawnej Il Tempo pod kierownictwem Agaty Sapiechy zaproponuje muzyczną podróż w czasie w wyjątkowym otoczeniu zabytkowego kościoła: przejdziemy od utworów średniowiecznych, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu, skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII w związanych z dworem polskim i Warszawą. Każdy koncert będzie trwał około 40-45 minut.
🚛 𝗜𝗦𝗞𝗥𝗬 𝗡𝗜𝗘𝗣𝗢𝗗𝗟𝗘𝗚Ł𝗘𝗝 🚛
W dniach 10 – 12 listopada
Przy kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (między Pałacem Prezydenckim a pomnikiem Adama Mickiewicza)
Multimedialny spektakl umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentuje historie wybitnych Polek i Polaków.
https://fb.me/e/TZu7MLxx
________
Organizatorem festiwalu jest Biuro „Niepodległa”.
Sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druk Kurjera, warsztaty dla dzieci oraz spacery z przewodnikiem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Krakowskie Przedmieście 66, 00-950 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze