Nowe Miejsce: Tu Mi Wolno

Diana Karamon podkreśla, że istnienie miejsca spotkań z kulturą – TU MI WOLNO, nie miałoby szans na powstanie, gdyby nie Zespół Teatru XL, który od początku dzielnie ją wspierał w tym projekcie. Izabela Górska, vice prezes Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych Arena oraz dyrektor administracyjna teatru XL również odegrała znaczącą rolę w procesie powstawania kawiarnio-księgarni z teatrem. W Warszawie brakowało przestrzeni do swobodnego wyrażania siebie poprzez kulturę i sztukę przy jednoczesnym zachowaniu idei TU MI WOLNO – jako miejsca spotkań. Miejsca, gdzie ludzie bez względu na płeć, wiek i zainteresowania znajdą coś dla siebie i będą się czuć tutaj dobrze.

Kawiarnia z księgarnią inna niż wszystkie

TU MI WOLNO  jako kawiarnio-księgarnia, wyróżnia się nie tylko minimalistycznym, ale przy tym ciepłym i harmonijnym wnętrzem. Funkcja tego miejsca łączy trzy role w jednym. W jednym miejscu można się zarówno posilić jak i odprężyć. Poczytać i nabyć wyselekcjonowaną literaturę z pogranicza kultury, sztuki oraz teatru terapii. Zainspirować się, złapać dystans albo skorzystać ze sztuki na wyciągnięcie ręki. TU MI WOLNO odczarowuje mit, że sztuka jest niedostępna dla wszystkich. Stały repertuar komediowy Teatru XL dostarcza pozytywnych emocji i skłania do refleksji nad codziennymi sprawami. Bogaty repertuar wydarzeń TU MI WOLNO ma odpowiadać na potrzeby warszawskiej społeczności. Inspirować, relaksować, bawić, edukować i pozwalać spełniać się artystycznie na każdej płaszczyźnie.

This slideshow requires JavaScript.

Wystrój TU MI WOLNO

Założenia ideologiczne budowniczych Placu Hallera, ich socrealistyczna wizja architektury i sztuki dostępnej dla mas – pokrywają się pomysłem na przestrzeń otwartą dla wszystkich – przyświecającym założycielce TU MI WOLNO. Jan Szadkowski, projektant wnętrza tej kawiarnio-księgarni, połączył estetykę wczesnego PRL-u ze współczesnymi elementami architektury, kładąc  jednak nacisk na odtworzenie śladów pierwotnego wyglądu lokalu. Udało się odratować cześć oryginalnych płytek podłogowych, odkrytych podczas remontu. Mozaika w kształcie rombów stała się ikoną TU MI WOLNO i inspiracją dla kolejnych zabiegów wnętrzarskich. Czytelny podział przestrzeni na  czarną strefę teatru i jasną kawiarni nie tylko wyraźnie sygnalizuje zrównoważony podział tych ról we wnętrzu ale poprzez charakterystyczną dla ying i yang harmonię barw, wzmacnia symbiozę funkcji tej przestrzeni. Minimalizm form i powściągliwość dekoracji mają jednocześnie nadawać sztuce, która ma często odwiedzać to wnętrze, rolę pierwszoplanową.

TU MI WOLNO: na kawę, sztukę i strawę!

Menedżer kawiarni Konstancja Feret ma 15-letnie w gastronomii. TU MI WOLNO jest trzecim miejscem które tworzy. Kawa serwowana w kawiarni pochodzi z Praskiej Palarni Kawy i jest najlepiej wyselekcjonowanym ziarnem, które zapewni wyśmienity smak. W karcie menu znajdziemy pożywne koktajle, ziołowe napary wzmacniające odporność, przygotowywane z sezonowych składników. Osoby dbające o formę docenią dania z tapioki. TU MI WOLNO jest pierwszą w Polsce tapiokarnią. Osoby ceniące klasyczne smaki zakochają się w domowych wypiekach. W TU MI WOLNO każdy znajdzie coś dla siebie, mały, duży. Ten który lubi eksperymenty oraz tradycyjne gusta.

Co się dzieje w TU MI WOLNO?

Listopad TU MI WOLNO zamknęły huczne Andrzejki w standupowo-magicznym stylu. 30 listopada można dać się ponieść komediowemu urokowi Grzegorza Jarka i magicznym trikom Marty Skoczek. W grudniu Teatr XL ze swoim komediowym klimatem rozśmieszy do łez „Korpo story”, „Korpo story 2b” oraz „Porodówką”. Będzie można skorzystać z bezpłatnych spektakli realizowanych w ramach z  Zespołem Odstawienia Sztuki, (który prowadzi od strony artystycznej Diana Karamon wraz z terapeutką uzależnień Kamilą Sieraczkiewicz w ramach projektu „Razem na Scenie życia”). To będzie również czas rodzinnych spotkań, w czasie których zostaną zaprezentowane osiągnięcia Ogniska Teatralnego XS w XL Teatr, adresowanego dla dzieci i młodzieży.

TU MI WOLNO to miejsce spotkań człowieka ze sztuką. Unikatowy charakter miejsca zapewnia przytulna kawiarnia ze specjalistyczną literaturą z zakresu teatru i terapii oraz przestrzeń teatralna ze stałym repertuarem Teatru XL.

Przydatne informacje:

Adres: TU MI WOLNO Plac Hallera 5 lok.10a

Repertuar na grudzień:

https://www.facebook.com/events/428461351163078/3

Obserwuj nas na Facebooku:

https://www.facebook.com/tumiwolnowwa/

Obserwuj nas na Instagramie:

https://www.instagram.com/tumiwolnowwa/

Strona: http://teatrxl.com/

Grzybu

Komentarze