Obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

W piątek, 2 października, o godz. 10.00, pod Pomnikiem-mogiłą Polegli Niepokonani znajdującym się na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się uroczystość związana z obchodami Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

W piątek, 2 października, o godz. 10.00, pod Pomnikiem-mogiłą Polegli Niepokonani znajdującym się na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się uroczystość związana z obchodami Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

25 września Sejm RP przez aklamację ustanowił dzień 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Projekt uchwały zainicjowali i przygotowali: pani Wanda Traczyk-Stawska ze Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, prof. Leszek Żukowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz poseł Michał Szczerba, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli.

Ustanowienie Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy jest szczególnie ważne dla Woli oraz jej mieszkańców. Tylko w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego hitlerowcy wymordowali na Woli ok. 40-50 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci. Ofiarna, zdeterminowana postawa mieszkańców Warszawy spowodowała, że Powstanie utrzymało się przez 63 dni. Jednak koniec Powstania Warszawskiego nie oznaczał wytchnienia dla ludności cywilnej. Zniszczone miasto zostało przez okupanta wyludnione. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie przeszło 650 tysięcy mieszkańców Warszawy, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe do Niemiec lub skazani na tułaczkę.

Uroczystość pod Pomnikiem-mogiłą Polegli Niepokonani będzie hołdem złożonym mieszkańcom stolicy, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wypędzeni zostali z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

W organizację obchodów zaangażowani są nauczyciele i uczniowie LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Zośka”, którzy co roku w tym dniu obchodzą Święto Szkoły, podczas którego odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

W uroczystości udział wezmą: pani Wanda Traczyk-Stawska ze Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, poseł Michał Szczerba, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli; minister Jan Stanisław Ciechanowski, Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze