Pamiętajmy o zwierzakach w okresie świątecznym

Pamiętajmy o zwierzakach w okresie świątecznym

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Nie dla wszystkich zwierząt będzie to jednak czas w pełni szczęśliwy. Wiele czworonogów, które miały być gwiazdkowym prezentem, trafi później do schronisk. Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt także w okresie Świąt i Nowego Roku.

Są słodkie. Niewielkie, puchate, niezwykle żywiołowe. Szczeniaki, bo o nich mowa, często wbrew woli obdarowywanych stają się gwiazdkowym prezentem. Pamiętać należy, że zwierzęta to nie rzecz, a ich posiadanie to wielka odpowiedzialność.

W tym roku do Schroniska „Na Paluchu” trafia wyjątkowo dużo szczeniąt. Pomimo wielu adopcji, stale przyjeżdżają nowe maluchy i obecnie jest ich tam ponad 50! Wspólnie możemy dopomóc tym bezbronnym czworonogom znajdując im odpowiedzialny dom – niech nie dorastają w schronisku. Więcej informacji o najmłodszych podopiecznych „Palucha” w wydarzeniu na portalu Facebook.

Decydując się na szczeniaka, należy jednak pamiętać, że posiadanie w domu takiego szkraba, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Trzeba mieć również na uwadze, że psy żyją kilkanaście lat – kiedyś mogą być chore i wymagające od nas szczególnej troski. Adoptując psa zobowiązujemy się dać mu dom na całe jego życie.

Rozważając adopcję warto zasięgnąć rady znajomych lub specjalistów. Należy wiedzieć, jak wygląda opieka nad psem, jak wychować szczeniaka, a także jakie są koszty jego utrzymania czy usług weterynaryjnych.

Szczegółowe informacje na temat adopcji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu (22) 846 02 36 lub (22) 868 15 79, a także na stronie www.napaluchu.waw.pl.

Okres świąteczno-noworoczny to czas kiedy do Schroniska „Na Paluchu” trafia najwięcej zwierząt. Niekiedy czworonogi znajdują się tam z powodu zaniedbań właścicieli. Pamiętać należy, że zwierzęta działają instynktownie, a to właściciel jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego pupila.

O tych zasadach należy pamiętać zwłaszcza w sylwestra. Wtedy to psy wystraszone odgłosem petardy czy sztucznych ogni mogą wpaść w panikę i zacząć uciekać. Mogą wtedy zerwać się ze smyczy, szelek, a także przeskoczyć nawet przez wysokie ogrodzenia. Dlatego też w nadchodzącym czasie:

Nie spuszczajmy zwierząt ze smyczy;
Sprawdzajmy czy obroża, szelki są dobrze założone i nie mają uszkodzeń;
Zaczipujmy psa i załóżmy adresatkę;
Jeśli pies bardzo boi się fajerwerków, po konsultacji z weterynarzem, zakupmy środki uspokajające dobrane do masy i stanu zdrowia czworonoga.
Praca „Palucha” w okresie świąteczno-noworocznym
Schronisko będzie otwarte dla adoptujących i odwiedzających również na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 r. Poniżej szczegółowe godziny otwarcia:

sobota, 24 grudnia (Wigilia), w godz. 12.00-14.00;
piątek, 25 grudnia (Boże Narodzenie) – nieczynne;
sobota, 26 grudnia (Boże Narodzenie), w godz. 12.00-16.00;
sobota, 31 grudnia (sylwester), w godz. 12.00-14.00
niedziela, 1 stycznia (Nowy Rok) – nieczynne.
W pozostałe dni schronisko pracować będzie bez zmian. Poszukiwanie i odbiór zaginionych zwierząt codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Dzięki prowadzeniu systematycznych działań na rzecz zwierząt skala ich bezdomności stale maleje. Obecnie w Schronisku „Na Paluchu” przebywa niespełna 800 zwierząt. W grudniu 2006 roku było ich tam prawie 1800. To wynik akcji promocyjnych, takich jak „Adoptuj warszawiaka” czy Warszawski Dzień Zwierząt, ale również czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonej przez miasto. Przez ostatnie 10 lat w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano blisko 6700 czworonogów. W latach 2007-2016 Schronisko „Na Paluchu” zapewniło opiekę ponad 29 000 bezdomnych zwierząt. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl

Grzybu

Komentarze