Podaruj książki dla dzieci w szpitalach

Podaruj książki dla dzieci w szpitalach

Pobyt dziecka w szpitalu jest doświadczeniem traumatycznym. Odwrócenie uwagi od choroby, często bólu, osamotnienia może być książka. Ważne, aby mały pacjent miał do wyboru lektury, które go zainteresują, dlatego w szpitalach powstają Zaczytane Biblioteki.

Już drugi rok Fundacja Zaczytani.org zachęca instytucje i osoby prywatne do Wielkiej Zbiorki Książek, które potem przekazywane sa do szpitali, hospicjów, domów dziecka.

– Wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2015 rok alarmują, że odsetek osób deklarujących czytanie spadł w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym chętniej Warszawa podejmuje działania popularyzujące czytanie wśród dzieci. Kontakt z książką, zwłaszcza z pięknymi ilustracjami, to wspaniała terapia, szczególnie podczas przebywania w szpitalu i choroby. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy podczas inauguracji drugiej edycji akcji jaka odbyła się w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika. Prezydent Warszawy podarowała małym pacjentom 51 książek.

Tego samego dnia co w Warszawie akcja ruszyła w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Wrocławiu. Wielka Zbiórka odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydentów wymienionych miast.

Gdzie przynosić książki

Książki gromadzone są w 500 punktów zbiórek! Pełna lista udostępniona jest na stronie zaczytani.org . Książki można oddawać do 22 maja w ponad 500 miejscach na terenie zaczytanych miast.

Od czerwca do grudnia 2016 roku zebrane książki zostaną przekazane do 150 szpitali, które zgłosiły się w ramach programu Zaczytane Biblioteki m.in.:

– Warszawski Szpital dla Dzieci w Warszawie,

– Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie,

– Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku,

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,

– Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera w Poznaniu.

– Na podstawie badań, jakie przeprowadziliśmy jesienią 2015 roku wśród placówek medycznych w Polsce stwierdziliśmy, że nasza akcja jest bardzo potrzebna. Zgłosiło się do nas ponad 150 beneficjentów z prośbą o książki dla małych pacjentów. – powiedziała Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani.org

– Podczas Wielkiej Zbiórki 2015 w Warszawie udało nam się zebrać ponad 70 000 książek, które trafiły do 30 warszawskich placówek. Książki zbierane były przez ponad 300 instytucji: urzędy, szkoły, przedszkola, muzea, biblioteki i przedsiębiorstwa. – dodała prezes A.Pawlak.

Podczas inauguracji w WSzDD bajkę z książki przekazanej na Wielką Zbiórkę odczytała zgromadzonym dzieciom Anna Dereszowska, aktorka i ambasadorka akcji.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze