Święto Wisły 2018

Święto Wisły 2018

W sobotę, 8 września, po raz jedenasty w Warszawie odbędą się obchody Święta Wisły. Tegoroczna edycja nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wieczorna parada łodzi przepłynie w biało-czerwonych barwach, a jedną z głównych atrakcji będzie pokaz „Przejdziem Wisłę…”.

– Wisła stała się wizytówką naszej stolicy. Od jedenastu lat mieszkańcy i turyści mogą tu korzystać z rejsów wodnych, a także zrelaksować się nad brzegiem rzeki. Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie tętnią życiem i cieszą się coraz większą popularnością. Święto Wisły na stałe zagościło już we wrześniowym kalendarzu warszawskich wydarzeń. W tym roku, poza tradycyjną paradą oświetlonych łodzi, mieszkańcy będą bawić się na obu brzegach rzeki. Zapraszam wszystkich, dzieci i dorosłych do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Bulwary pełne animacji

Większość atrakcji znajdzie się na bulwarze gen. Pattona, w okolicy Centrum Nauki Kopernik. Oczywiście nie zabraknie wyjątkowego pokazu nad wodą. Trzech zawodowych slacklinerów przejdzie po kilkusetmetrowej taśmie, rozciągniętej wszerz Wisły. Wszyscy zainteresowani tą dyscypliną sportu mogą spróbować swoich sił na stanowiskach do slackline. Odbędą się również pokazy oraz nauka skimboardingu, czyli ślizgów na desce po płytkiej wodzie. Dla najmłodszych przewidziana jest Akademia Żeglarska, gdzie dzieci wcielą się w rolę małego pirata, a w punkcie Wód Polskich stworzą marynistyczne pamiątki. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z uroków Wisły podczas bezpłatnych rejsów łodziami. Dla tych, którzy wolą pozostać na brzegu, przygotowano pokazy wakeboard. Około godz. 13.00, na wysokości bulwarów, pojawi się Wioślana Masa Krytyczna, czyli duża grupa kajakarzy i innych osób płynących na wiosłach, których obecność już na stałe wpisała się w obchody Święta Wisły.

Po taśmie na drugi brzeg rzeki

Podczas widowiska „Przejdziem Wisłę…” całą szerokość rzeki pokona m.in. rekordzista świata w długości przebytej taśmy Pablo Signeret z Francji. Próbę przejścia podejmie również Polak, Jakub Morawski oraz Francuz, Antony Newton. Nazwa akcji nawiązuje do słów hymnu Polski, a pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą swoim wyczynem uczcić pamięć wszystkich walczących o niepodległość kraju.

– Organizowaliśmy tego typu akcje w wielu miejscach. W naszym kraju przekroczyliśmy Wisłę m.in. w Toruniu i Włocławku. Jednak Warszawa jest jednym z bardziej prestiżowych i dużych wyzwań. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w stolicy, jedno z najdłuższych przejść w całej Polsce. Wymaga od zawodników olbrzymiej odwagi i umiejętności. Rozpoczynamy pokaz o godz. 15.00, niedaleko Mostu Świętokrzyskiego. Liczymy, że warszawska publiczność wesprze 8 września slacklinerów i będzie ich mocno dopingować – mówi Maciej Herold, organizator widowiska „Przejdziem Wisłę…”.

Plażowa rozrywka

Prawy brzeg rzeki również wypełniony będzie atrakcjami. Na plaży Poniatówce dzieci i dorośli mogą wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a miłośnicy żeglarstwa skorzystają z darmowych rejsów po Wiśle. Dodatkowo Grupa Ratownictwa PCK przygotowała pokazy poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Fundacja AVE zaprasza najmłodszych do udziału w znanych już warsztatach edukacyjnych Wiślana Super Buda. Na plaży Rusałka/Zoo warszawiacy mogą spróbować nietypowego pływania z wiosłem na desce, popularnie zwanym jako SUP. Wszystkie animacje rozpoczną się o godzinie 13.00.

Atrakcje przy zachodzie słońca

Wieczorem Wisła rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach. Od godziny 19.00 mieszkańcy podziwiać będą paradę przystrojonych jednostek pływających między Mostem Śląsko-Dąbrowskim a Portem Czerniakowskim. Po tym widowisku, w okolicach godz. 20.00, na bulwarze gen. Pattona zabrzmią znane przeboje podczas koncertu „Kochamy polskie piosenki”. Nie zabraknie piosenek m.in. Wojciecha Młynarskiego, Maryli Rodowicz, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, czy Zbigniewa Wodeckiego. Wszystkie hity zaśpiewają młodzi artyści. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na fanpage’u Święto Wisły, a także Dzielnica Wisła. Wydarzenie organizuje m.st. Warszawa wraz z Fundacją Wisła Warszawie i partnerami.

Wisła i jej nabrzeża stały się nieoficjalnie dziewiętnastą dzielnicą Warszawy. Organizowane są tam liczne akcje animujące przestrzeń, m.in. wydarzenia sportowe i kulturalne. Mieszkańcy oraz goście od sierpnia 2017 r. mogą korzystać z bulwarów, czyli ponad dwukilometrowego odcinka nadrzecznej promenady, która w lecie szczególnie tętni życiem. Po prawej stronie Wisły warszawiacy cieszą się urokami dzikiej zieleni. Znajduje się tam aż pięć, z sześciu miejskich plaż (Tarchomin, Rusałka/Zoo, Poniatówka, Saska i Romantyczna), a także 18 kilometrowa rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa. Dodatkowo, w tym roku, po 75 latach na Wisłę wróciły żaglówki typu Omega.

źródło: um.warszawa.pl

Wybrzeże Kościuszkowskie, 00-347 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze