Tajemnice Flotylli Wiślanej na 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

W tym roku mija 100 rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji Fundacja Do Dzieła! – realizująca projekty nad Wisłą m.in. na należącym do niej statku InfoBarka (iBarka) – proponuje wydarzenia okołorocznicowe, by przedstawić szerszej publiczności dotąd mało znany temat – udział statków rzecznych w potyczkach na Wiśle podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Wydarzenie będzie miało charakter interdyscyplinarny i będzie składało się z multimedialnej wystawy dostępnej na obiekcie od 13 sierpnia do końca sezonu, tj. do 4 października a także spotkań, prelekcji i rejsów z największymi autorytetami w Polsce z kręgu historii żeglugi śródlądowej.

Wystawa będzie dostępna na tabletach i ekranach LCD na InfoBarce – przybliży przyczyny konfliktu, pokaże walki na rzekach Polesia w 1919/20 roku, powstanie Flotylli Wiślanej w 1920 r., działania flotylli na Wiśle w sierpniu 1920 roku, przedstawi statki biorące udział w walkach, a także dalsze dzieje flotylli.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania i prelekcje poświęcone wybranym tematom:

· 20.08, godz. 18.00 – Polscy marynarze w walkach z bolszewikami. Wisła walczy – działania wojenne w 1920 r. – spotkanie ze Sławomirem Zagórski, z udziałem prof. Jana Bartelskiego
· 21.08, godz. 18.00 – Flotylla Wiślana w 1920 roku i jej statki – prelekcja kpt. Waldemara Danielewicza

21 sierpnia także 6 rocznicowych rejsów z kpt. Waldemarem Danielewiczem, podczas których będzie można posłuchać o dziejach Flotylli Wiślanej i obejrzeć wystawę. Godzinne rejsy odbędą po warszawskim odcinku Wisły, będzie można skonfrontować historię z dzisiejszą rzeczywistością.

Zapisy na BEZPŁATNE rejsy komentowane w dniu 21.08 z kpt. Waldemarem Danielewiczem:

Godziny rejsów: 11/12/13/14/15/16

Zapisy: kontakt@infobarka.pl

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze