Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów 2021

Księgarnie i antykwariaty tworzą klimat Warszawy. W czasie pandemii okazało się, że stawały się często lokalnymi miejscami spotkań, ostoją normalności i szansą na bezpieczny kontakt z drugim człowiekiem. W stolicy działa wiele miejsc, które – poza sprzedażą książek – pełnią też rolę lokalnych centrów kultury.

To dla nich organizowany jest Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów. Między 12 a 18 września w całym mieście odbędą się spotkania, warsztaty, czytania autorskie, konkursy, spacery i gry miejskie. Wydarzenie organizuje Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Kuratorkami Tygodnia są Justyna Czechowska i Anna Karczewska.
W planach m.in literacki open mic na Placu Defilad, gdzie mieszkanki i mieszkańcy miasta będą mogli przeczytać fragmenty ulubionych książek, spotkania z laureatkami i laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, spotkania i czytania autorskie w księgarniach, koncert i literacka potańcówka w Barze Studio, gra miejska, konkursy i wiele innych atrakcji. Tydzień zostanie zainaugurowany podczas Warszawskich Targów Książki panelem na temat roli księgarń i antykwariatów w kształtowaniu lokalnych społeczności, na zakończenie zaś odbędzie się uroczystość przyznania nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy”, organizowanej przez miasto stołeczne Warszawa we współpracy z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.
W ramach wsparcia księgarń przeznaczono pulę 10 tys. złotych na organizację wydarzeń w księgarniach i antykwariatach. Powstanie także mapa Warszawy z naniesionymi księgarniami, która będzie dystrybuowana podczas targów książki.

PROGRAM
Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów
Data: 12-18 września

10 września
12.00 Plac Defilad, Scena Główna – kanapa literacka na Warszawskich Targach Książki „Małe centra lokalnej kultury. O roli kameralnych księgarni w budowaniu i spajaniu społeczności lokalnych”.

12 września
16.00 Róg ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej, Inauguracja WTKiA– Spacer po dawnych księgarniach Warszawy z Błażejem Brzostkiem, zakończenie w Księgarni Wrzenie Świata.
18.00 Księgarnia Nowy Rozdział – „Moim zdaniem mamy nie da się zastąpić, ale tata się uparł i ciągle próbuje.” Premiera książki „Paczłorkowcy” i spotkanie z autorami: Jarosławem Murawskim i Mają Wolny.

13 września
19.30 Księgarnia Tarabuk, Cykl: Czytanie miasta: Dominika Górecka/ Ewa Winnicka.

14 września
18.30 Księgarnia Korekty, Cykl: Czytamy miasto: Anna Butrym/ Anna Dziewit-Meller.
19.00 Najlepsza Księgarnia – Spotykanie autorskie z Tomaszem Jastrunem/ “Dom pisarzy polskich w czasach zarazy”, “Artytmia I kwarantanna”. Prowadzenie Justyna Sobolewska.

15 września
18.30 Najlepsza Księgarnia, Cykl: Czytamy miasto: Anna Korzeniowska-Bihun /Zygmunt Miłoszewski.

16 września
18.00 Księgarnia Tarabuk / spotkanie z Joanną Rudniańską – Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, warszawska twórczyni.
18.30 Księgarnia Wrzenie Świata, Cykl: Czytanie miasta: Łukasz Witczak/ Klementyna Suchanow.
19.00 Księgarnia Big Book Cafe – Grupa Dobrze prezentuje „Dramat w księgarni!” – spektakl improwizowany.

17 września
19:00 Księgarnia Dwie Siostry – Wieczór irańskich opowieści – premiera książki „Bah bah. Iran dla dociekliwych”. Zapraszamy na orientalne spotkanie z twórcami, autorem tekstu Albertem Kwiatkowskim i ilustratorką Katarzyną Adamek-Chase.
17.30 Księgarnia Badet – spotkanie z twórcami książki „Dzik Dzikus”, autorem tekstu Krzysztofem Łapińskim i ilustratorką Martą Kurczewską.
18:00 Księgarnia Zakładka / spotkanie z Radosławem Jurczakiem, autorem „Zakładów holenderskich” – Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, poezja.
19.00 Księgarnia Big Book Cafe: Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak, autorzy książki „Dziennikarz, który wiedział za dużo” opowiedzą Wojciechowi Chmielarzowi o Jarosławie Ziętarze.

18 września
11.00 Księgarnia Badet – warsztaty plastyczne o Bałtyku dla dzieci prowadzone przez graficzkę, ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci Natalię Uryniuk, autorkę książki „Balticarium”
11.00-17.00 Księgarnia Korekty – Czytanie na trawie – spotkanie dla rodziców z dziećmi.
13.00 Księgarnia Bullerbyn / warsztaty dla dzieci z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, autorami „Którędy do Yellowstone” – Nagroda Literacka m.st. Warszawy, literatura dziecięca.
16.00 Księgarnia Inne Historie – Scena Marionetek „Spotkanie z Hoffmannem” – warsztaty lalkarskie dla najmłodszych z Aliną Więckiewicz
18.00 18:00 Najlepsza Księgarnia / spotkanie z Zytą Rudzką, autorką „Tkanek miękkich” – Nagroda Literacka m.st. Warszawy, proza.
18.00 Plac Defilad/Bar Studio – Literacki Open Mic
20.00 Plac Defilad/Bar Studio / Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021 – Finał. W programie koncert Barbary Wrońskiej
22:00 Plac Defilad/Bar Studio – tańce i plotki

WYDARZENIA STAŁE
13-17 września, 12.00-18.00 Pożegnanie z Marszałkowską! Tydzień kiermaszu w Księgarni Czarnego. Wszystkie dostępne na miejscu tytuły z katalogu Wydawnictwa Czarne z 30% rabatem.
13-18 września, 10.00-19.00 13. Urodziny Bookoff – wyprzedaż i loteria. Do wygrania pięć nagród książkowych, w tym m.in. unikatowy album Vivian Westwood „Catwalk” z podpisem samej projektantki.

ON-LINE
Miastoczytanie – Bęc Zmiana – rozmowy o ulubionych lekturach i autorach z Czytelniczkami i Czytelnikami odwiedzającymi księgarnię.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze