Wojskowy Instytut Medyczny wprowadza innowacyjny program leczenia AMD

Wojskowy Instytut Medyczny wprowadza innowacyjny program leczenia AMD

Łatwiejsze leczenie zwyrodnienia plamki, czyli choroby AMD. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ruszył program lekowy, dzięki któremu będzie można pomóc tysiącom pacjentów cierpiących w Polsce na AMD. Schorzenie powoduje zmiany w siatkówce, która odpowiada za ostre i precyzyjne widzenie. Nieleczona choroba prowadzi do utraty wzroku.

Zapisy na leczenie już ruszyły – mówi profesor Marek Rębas, koordynator programu w WIM. Wystarczy zgłosić się do swojego okulisty. Lekarz kwalifikuje pacjenta, dokumentacja jest wysyłana do WIM i zatwierdzana. Dzięki programowi lekowemu chory korzysta z nowoczesnego leczenia blisko domu, bez konieczności dojeżdżania do wyspecjalizowanych placówek okulistycznych.

Do tej pory osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki były leczone standardowo: dostawały 2-3 zastrzyki w oko, potem trafiały na koniec kolejki i czekały wiele miesięcy na kolejną partię leczenia. To – jak tłumaczy profesor Rękas -bardzo nieregularne leczenie, które nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Tymczasem AMD to choroba wymagająca systematycznego leczenia. Gwarantuje to właśnie program lekowy.

Do programu już zakwalifikowano prawie trzy tysiące chorych. W sumie leczeniem może być objętych około ośmiu tysięcy pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia na cały program przeznaczy prawie sto milionów złotych.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze