25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

„Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum” – to hasło przewodnie 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który rozpocznie się 20 marca i potrwa do 2 kwietnia. Wszystkie koncerty będą dostępne online, bezpłatnie.

Dziewięć koncertów jubileuszowego festiwalu odbędzie się w Warszawie, trzy kolejne zaplanowane są w salach koncertowych orkiestr symfonicznych z Poznania, Katowic i Wrocławia. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 publiczność będzie mogła uczestniczyć w nich wyłącznie wirtualnie – za pośrednictwem internetowego streamingu.

Transmisja koncertów na Facebookowym profilu >> link

PROGRAM:

Sobota, 20 marca | godz. 19.30
Inauguracja Festiwalu
wykonawcy:
Joanna Monachowicz – rożek angielski
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko – dyrygent
utwory:
Ludwig van Beethoven – Muzyka do baletu Twory Prometeusza op. 43 (wybrane fragmenty)
Krzysztof Penderecki – Adagietto z Raju utraconego
Ludwig van BeethovenM – V Symfonia c-moll op. 67

Niedziela, 21 marca | godz. 19:30
Recital fortepianowy
wykonawcy:
Łukasz Krupiński – fortepian
utwory:
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga b-moll BWV 867
Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa f-moll op. 57 „Appassionata”
Fryderyk Chopin – Polonez-fantazja As-dur op. 61
Siergiej Prokofiew – III Sonata fortepianowa a-moll op. 28

Poniedziałek, 22 marca | godz. 19:30
wykonawcy:
Gábor Boldoczki – trąbka
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Dawid Runtz – dyrygent
utwory:
Ludwig van Beethoven – Egmont Overture, Op. 84
Joseph Haydn – Trumpet Concerto in E-flat major, Hob. VIIe: 1 (Krzysztof Penderecki’s cadenzas)
Wolfgang Amadeus Mozart – Symphony in C major, K. 425 “Linz Symphony

Wtorek, 23 marca | godz. 19.30
wykonawcy:
Sinfonia Varsovia
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
utwory:
Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op. 62, III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica”

Piątek, 26 marca | godz. 19.30
Koncert z cyklu Nieznane opery
wykonawcy:
Katarzyna Hołysz – sopran
Anna Bernacka – mezzosopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Justyna Ołów – mezzosopran
Krystian Krzeszowiak – tenor
Mariusz Godlewski – baryton
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski – kierownik chóru
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Łukasz Borowicz – dyrygent
utwory:
Paul Hindemith – Sancta Susanna op. 21
Gustav Holst – Sāvitri

Sobota, 27 marca | godz.19:30
wykonawcy:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Jacek Kaspszyk – dyrygent
utwory:
Ludwig van Beethoven – Uwertura C-dur “Poświęcenie domu” op. 124, VII symfonia A-dur op. 97

Niedziela, 28 marca | godz. 19:30
Recital fortepianowy
wykonawcy:
Andrzej Wierciński – fortepian
utwory:
Domenico Scarlatti – Sonata d-moll K. 1, Sonata C-dur K. 159, Sonata g-moll K. 450
Franz Schubert (ar. Ferenc Liszt) – Litanei (Auf das Fest Aller Seelen) D. 343
Ferenc Liszt – VI Etiuda a-moll ze zbioru Grandes études de Paganini, S. 141
Siergiej Rachmaninow – VI Etiuda a-moll ze zbioru Études-Tableaux op. 39
György Ligeti – XIII Etiuda „L’escalier du diable”
Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll op. 20
Siergiej Rachmaninow – Wariacje na temat Corellego op. 42

Poniedziałek, 29 marca | godz. 19:30
wykonawcy:
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Bożena Violetta Bielecka – kierownik chóru
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Michał Klauza – dyrygent
utwory:
Krzysztof Penderecki – Hymn do św. Daniiła, Psalmy Dawida
Olivier Messiaen – Et exspecto resurrectionem mortuorum

Wtorek, 30 marca | godz. 19:00
wykonawcy:
Julia Lezhneva – sopran
Terry Wey – alt
Joshua Ellicott – tenor (Ewangelista)
Sascha Emanuel Kramer – tenor
Sebastian Noack – bas
Wolf Matthias Friedrich – bas (Jezus)
Chór Narodowego Forum Muzyki
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownik artystyczny chóru
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel – dyrygent
utwory:
Johann Sebastian Bach – Pasja według św. Jana BWV 245

Środa, 31 marca | godz. 19:30
wykonawcy:
Iwona Hossa – sopran
Gerard Edery – kantor
Sławomir Holland – narrator
Chór Męski Filharmonii Narodowej
Bartosz Michałowski – dyrektor chóru
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent
utwory:
Krzysztof Penderecki – Chaconne z Polskiego Requiem, Kadisz
Tōru Takemitsu – Death and Resurrection
Samuel Barber – Adagio

Czwartek, 01 kwietnia | godz. 19:30
wykonawcy:
Aleksandra Świgut – fortepian
Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Arkadiusz Kubica – skrzypce
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela
utwory:
Robert Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
Krzysztof Penderecki – I Kwartet smyczkowy, II Kwartet smyczkowy, III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika”, IV Kwartet smyczkowy

Piątek, 02 kwietnia | godz. 19:30
wykonawcy:
Magdalena Schabowska-Krawczyk – sopran
Maria Machowska – skrzypce
Chór Męski Filharmonii Narodowej
Bartosz Michałowski – dyrektor chóru
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko – dyrygent
utwory:
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3
Maurice Ravel – Nagrobek Couperina
Arvo Pärt – La Sindone (Całun)
Gija Kanczeli – Libera me (Quasi-Requiem)

Transmisja koncertów na Facebookowym profilu >> link

Grzybu

Komentarze