Ostatnie zakupy w Universamie Grochów zrobimy 31 grudnia

Ostatnie zakupy w Universamie Grochów zrobimy 31 grudnia

Ostatni dzień roku oznacza również ostatnie zakupy w Universamie Grochów. Słynny pawilon handlowy na Pradze-Południe będzie czynny do 31 grudnia do godz. 16 – podał portal grochow.pl.

W tym roku po raz ostatni będzie można zrobić świąteczne zakupy w prawdopodobnie „pierwszym polskim centrum handlowym”. Universam Grochów przy rondzie Wiatraczna na Pradze-Południe otwarto 38 lat temu. Był niespełnioną obietnicą dobrobytu socjalistycznego, zwiastunem lepszych czasów. Dziś niewiele pozostało z jego świetności, a dyskusja o jego rozbiórce trwa od kilku miesięcy.

To już postanowione: słynny budynek zostanie rozebrany z początkiem 2016 roku. W jego miejscu powstanie apartamentowiec. Powodem jest nierentowność Universamu.

Działania upamiętniające pawilon handlowy latem tego roku zainicjowało Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne „Flâneur”. Jego członkowie zachęcili mieszkańców do wspólnego sprzątania niecki dawnej fontanny, na dziedzińcu budynku wyświetlali filmy, w ramach projektu „U jak Universam” zbierali wspomnienia pracowników i klientów. Z zebranych materiałów spróbują stworzyć pełnometrażowy dokument o historii Universamu oraz album ze wspomnieniami i zdjęciami.

Jak podał portal grochow.pl, ostatnie zakupy w Universamie będzie można zrobić 31 grudnia do godz. 16. Później ma się rozpocząć rozbiórka pawilonu, a dalej budowa zespołu budynków. Mają to być dwie 16-piętrowe wieże (jedna od strony Grochowskiej, druga – od al. Stanów Zjednoczonych), połączone wspólnym ośmiopiętrowym podium i wewnętrznym zielonym dziedzińcem urządzonym na stropie na wysokości czwartego piętra. W tej części kompleksu ma się znaleźć 400-450 mieszkań. Parter i część pierwszego piętra mają mieć przeznaczenie usługowo-handlowe.

Grzybu

Komentarze