W sobotę 26 września, nieco skromniej niż zwykle i przy obostrzeniach sanitarnych, planujemy świętować Bielański Dzień Ptaków. Zapraszamy do Parku Olszyna (od strony ul. Gąbińskiej) w godzinach od 11.00 do 14.00 na piknik promujący przyrodę Bielan, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ptasiej.
W programie m.in.:
spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, kulturoznawcą, z zamiłowania przyrodnikiem, autorem bloga Dzika Ochota. Za zbiór esejów „Dwanaście srok za ogon” otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016. W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Podczas Bielańskiego Dnia Ptaków będzie możliwość nabycia książki, wygrania jej w konkursach przyrodniczych oraz zdobycia podpisu Autora.
Zapraszamy także na spacer przyrodniczy ze Stanisławem Łubieńskim po Parku Olszyna!
Opowiemy też o pierwszej bielańskiej akcji BioBlitz, która przy pomocy ekspertów i mieszkańców została przeprowadzona w Parku Olszyna w r. 2019. Jej szlakiem, z krótkim i przystępnym omówieniem wyników, zaprosi na kolejny spacer przyrodniczy dr Piotr Mędrzycki z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, jeden z koordynatorów przedsięwzięcia.
Dawid Kilon, ornitolog i rysownik, tradycyjnie przeprowadzi warsztaty rysunku przyrodniczego, tym razem tematem przewodnim będzie jerzyk.
Nieodzownym elementem naszej imprezy jest pokaz sokolnika – zaprezentujemy ptaki z rodziny jastrzębiowatych i sokołowatych.
Dla wszystkich chętnych proponujemy też aktywności twórcze i techniczne m.in. zbijanie budek lęgowych i karmników, dekorowanie ptasich pierników czy ozdabianie toreb bawełnianych z nadrukiem ptaków.
Zapraszamy na kiermasz książek przyrodniczych – tego dnia Wydawnictwo MULTICO oferuje sprzedaż książek przyrodniczych w atrakcyjnych cenach! Szczególną atrakcją będzie „Przewodnik Collinsa. Ptaki”, który prezentuje wszystkie gatunki ptaków, jakie zaobserwowano w ostatnim stuleciu na terenie Europy i w obszarze śródziemnomorskim, w tym także zalatujące z innych kontynentów. Doskonałe ilustracje przedstawiają szczegółowo cechy poszczególnych gatunków i ułatwiają właściwą klasyfikację nawet bardzo podobnych osobników. Drugie, świeżutkie wydanie przewodnika z r. 2020 uwzględnia ostatnie zmiany w systematyce. Nazewnictwo polskie i status gatunków zostały podane według ustaleń Komisji Faunistycznej Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Wydawnictwo Agora, oprócz książek przyrodniczych, będzie tego dnia szczególnie polecało najnowszą, proekologiczną książkę Stanisława Łubieńskiego pt. „Książka o śmieciach”. To zbiór esejów o resztkach i odpadach. Autor zastanawia się czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Co mówią o naszej cywilizacji i współczesnym człowieku?
Zapraszamy do Parku Olszyna!
Podczas wydarzenia obowiązuje reżim sanitarny – dezynfekcja dłoni, maseczki podczas warsztatów i dystans społeczny!
Gąbińska, 00-001 Warszawa, Polska
Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
Komentarze