Ceny mieszkań w Warszawie zmalały

Ceny mieszkań w Warszawie zmalały

Coraz tańsze mieszkania w dużych miastach. Firma Home Broker zajmująca się nieruchomościami sporządziła raport, z którego wynika, że zarówno w porównaniu do ubiegłego miesiąca, jak i do poprzedniego roku, wartość nieruchomości zmalała. Za podstawę takich obliczeń przyjęto ceny faktyczne zawieranych transakcji. Tendencja ta była wcześniej zauważalna w innych miastach, a teraz dołączyła do nich także Warszawa.

Marcin Krasoń jako autor opracowania przyznaje, że spadek o pięć proc. cen w stolicy może być zaskoczeniem. Przypomniał, że przez ostatnie trzy lata ceny wahały się o dwa lub trzy proc., a często różnice nie przekraczały pół proc. Znaczenie tego wydarzenia podnosi głównie fakt iż Warszawa jest największym w kraju rynkiem nieruchomości.

Nieruchomości taniały także w Olsztynie, Gdańsku i Białymstoku. Jednak do największego spadku doszło kolejny raz w dwóch innych miastach. W Łodzi ceny spadły o ponad 15 proc. – w tej chwili wartość metra kwadratowego w tym mieście niewiele przekracza trzy tys. zł. Drugim ośrodkiem, w którym odnotowano duży spadek, jest Bydgoszcz. Ekspert zaznaczył jednak, że są to relatywnie małe rynki i kilka transakcji może znacząco wpłynąć na statystki.

Zdaniem Marcina Krasonia, trudno w tej chwili powiedzieć, czy mamy do czynienia ze stałym spadkiem cen, czy jest to chwilowa zapaść.  Jednym z kilku miast, w których rosły ceny mieszkań, jest Poznań. W ciągu roku wartość nieruchomości wzrosła tam o ponad pięć proc.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze