Czekają nas 4 lata remontów dworców w Warszawie

Czekają nas 4 lata remontów dworców w Warszawie

Remont kolei w Warszawie zapowiedziano już dawno temu, ale nikt nie przewidział że będzie on tak drastyczny! Okazuje się, że prace potrwają 4 lata i że jednocześnie wyłączone z ruchu zostaną trzy główne dworce stolicy – Wschodni, Centralny i Zachodni!  Modernizacja linii kolejowej dotknie także warszawskich kierowców. Zamknięte zostaną odcinki niektórych ważnych ulic w stolicy, tj. Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Szczecińskie, Targowa, Kasprzaka, Wolska, Obozowa czy Górczewska.

Remont czeka także same dworce. Do modernizacji ma zostać oddany Dworzec Centralny i Dworzec Zachodni. Na dworcu Warszawa Centralna przebudowana zostanie hala główna dworca, wymienione zostaną wszystkie schody ruchome, a także wyremontowany zostanie ostatni pasaż podziemny – zachodni, za częścią miejską. Te wszystkie inwestycje planuje się zakończyć do III kwartału 2015 roku. Na początku przyszłego roku ruszy także budowa nowej Warszawy Zachodniej. 

Największe utrudnienia spowoduje jednak remont trasy obwodowej i średnicowej. Obie mają po 40 lat i stają się coraz bardziej niebezpieczne w użytkowaniu. Na czas remontu i zamknięcia trzech głównych dworców ruch kolejowy zostanie przekierowany na Warszawę Gdańską. W wariancie maksymalnym stacja ta będzie musiała obsłużyć 52 tysiące pasażerów w ciągu doby – czytamy w dokumentach wewnętrznych spółki PKP PLK, do których dotarł serwis tvn24.pl. To dwa razy więcej, niż obecnie obsługuje Warszawa Centralna!

Z dokumentów możemy się dowiedzieć, że remont czeka nas najpóźniej w latach 2018-2022. Analitycy twierdzą jednak, że remont może potrwać jeszcze dłużej, nawet do 6 – 8 lat. Władze PKP PLK obiecują, że sprawią, iż remont będzie jak najmniej dotkliwy dla mieszkańców Warszawy i okolic.

Grzybu

Komentarze