Noc Muzeów 2015 – pełny program oraz informacje wstępne

Noc Muzeów 2015 - pełny program oraz informacje wstępne

Bywalcy warszawskiej Nocy Muzeów dobrze wiedzą, że receptą na udany kulturalny wieczór jest dobre przygotowanie. Za pomocą strony internetowej, ze spisem wszystkich uczestników, można wybrać najbardziej interesujące placówki i opracować swoją własną trasę. Radzimy to także nowicjuszom.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie już 12. stołeczną edycją tego wyjątkowego święta kultury, sztuki i nauki. Formuła tego wydarzenia nie zmieniła się od początku, nadal w ciągu kilku wieczornych godzin różne instytucje i placówki chcą pokazach się z jak najciekawszej strony, a warszawiacy nadal tłumnie je odwiedzają.- podkreśla  Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

W tym roku do Nocy Muzeów swoją ofertę zgłosiły 237 placówki, tak więc jest w czym wybierać. Można zwiedzać wystawy w jednym z 50 muzeów, odwiedzić gmachy państwowe, pójść do kina, albo spacerować po parku z przewodnikiem.

W niektóre miejsca dostęp będzie ograniczony (wejście w grupach)  i warto mieć to na uwadze decydując się np. na zwiedzanie piwnic PKiN, na niektóre atrakcje potrzebne będą wejściówki. Aby wejść np.  do Belwederu czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych trzeba będzie mieć przy sobie dowód tożsamości.

Niektóre wydarzenia dostępne będą tylko raz, np. poznawanie tajemnic Ogrodu Krasińskich lub Ogrodu Saskiego. Tylko jeden spacer w każdym z nich odbędzie się wczesnym wieczorem, kiedy jest jeszcze stosunkowo jasno.

W Noc Muzeów warto także wybrać się na specjalnie przygotowane seanse np. na film „Warszawa 1935” w kinie Luna czy „Apartament” w Kordegardzie.

Ciekawe programy przygotowały oddziały Muzeum Warszawy, a wśród nich Muzeum Warszawskiej Pragi.

Gdzie po informacje?

Na placu Defilad w sobotę , 16 maja,  od godz. 18.30 będzie czynny punkt informacyjny, w którym będzie można otrzymać informator oraz dopytać się o szczegóły w razie wątpliwości. Będzie także dostępnych 50 000 mapek z układem komunikacji. Informator będzie także wyłożony w punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej i w samych placówkach.

Komunikacja podczas Nocy Muzeów

Do dyspozycji zwiedzających będą:

•    Zabytkowe autobusy i tramwaje
•    Nowoczesne, niskopodłogowe autobusy
•    Rowery Veturilo
•    8 specjalnych linii autobusowych, kursujących od około godz. 18.30 do około godz. 1.30 obsługiwanych przez:
•    około 30 autobusów zabytkowych, w tym popularne jelcze „ogórki”
•    40 nowoczesnych niskopodłogowych autobusów – 12 i 18 metrowych
•    1 specjalna linia tramwajowa „M” obsługiwana przez:
•    4 zabytkowe wagony tramwajowe
•    Dodatkowe autobusy na wybranych liniach nocnych do godz. 2.30
•    Wydłużone zostaną godziny kursowania, do ok. godz. 2.00, linii tramwajowych 2, 9, 24, 25, 26, 35 oraz autobusowych 116 i 507. Zawieszone zostanie kursowanie linii 77.
•    Metro jeździć będzie według sobotniego rozkładu jazdy – do około godz. 3.00.

Noc Muzeów 2015 – PROGRAM

Wygodna wyszukiwarka miejsc i wydarzeń:

http://www.kulturalna.warszawa.pl/noc_muzeow_2015.html

źródło: um.warszawa.pl

Grzybu