Ograniczenia w pracy instytucji miejskich

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, urząd miasta, urzędy dzielnic i instytucje miejskie znacząco ograniczają swoją działalność.

Jakie sprawy załatwimy w urzędzie?

Nadal obsługiwane będą m.in.

– wybrane czynności z zakresu urzędu stanu cywilnego: np. akty urodzeń, śluby (w wyjątkowych sytuacjach);

– dowody osobiste;

– rejestracja pojazdów;

– sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

Rekrutacja do szkół i do przedszkoli będzie kontynuowana zgodnie z harmonogramem (szczegółowe informacje um.warszawa.pl/aktualnosci/).

W ograniczony sposób będzie można również załatwiać sprawy związane z prawem budowlanym (pozwolenia na budowę).

Ograniczenia w dostępie do urzędów- utrudnienia dla mieszkańców 

Ze względu na konieczność wprowadzenia środków ochrony w urzędach, mieszkańcy załatwiający swoją sprawę będą musieli jednak liczyć się z utrudnieniami – ograniczeniami dostępu, śluzami bezpieczeństwa itp.
Przypominamy, że większość spraw urzędowych można załatwić elektronicznie, za pośrednictwem konta e-Puap. O tym, jak załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu, informujemy w naszym komunikacie um.warszawa.pl/aktualnosci/za-atw-spraw-w-urz-dzie-bez-wychodzenia-z-domu. Apelujemy do mieszkańców, aby w pierwszej kolejności korzystali właśnie z tej formy załatwiania spraw urzędowych.

Jakich spraw nie załatwimy w urzędach? 

Miasto zawiesza realizację spraw, które nie wpływają na bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Nie będą np. przyjmowane wnioski:

– o pozwolenie na handel alkoholem;

– zamkniętych będzie 11 z 22 Punktów Obsługi Pasażerów ZTM (szczegóły: wtp.waw.pl).

Zgodnie z zaleceniami rządu, znaczna część urzędników miejskich została skierowana do pracy zdalnej. Część z nich będzie pracować w trybie rotacyjnym, tak, aby zagwarantować obsadę stanowisk.

Miejski Rzecznik Konsumentów – obsługa telefoniczna i online

Miejski Rzecznik Konsumentów zawiesza obsługę bezpośrednią interesantów. Działać będzie obsługa telefoniczna pod numerem (22) 44 33 444 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00), Konsumenckie Centrum E-porad (porady@dlakonsumentow.pl). Więcej informacji w serwisie MCK konsument.um.warszawa.pl.

Zamknięte obiekty sportowe i instytucje kultury

Już wcześniej, 12 marca br., zgodnie z decyzją rządu, zostały zamknięte miejskie baseny, siłownie i sauny oraz obiekty sportowe (OSiR-y). Na terenie klubów sportowych mogą się odbywać treningi zawodników oraz rozgrywki, ale bez udziału publiczności.

Zamknięte ZOO i Schronisko na Paluchu

Od soboty, 14 marca br. zamknięte będzie warszawskie ZOO. Również od soboty, 14 marca br., Schronisko Na Paluchu będzie zamknięte dla osób postronnych – zwierzętami będą opiekować się wyłącznie pracownicy schroniska.

Nieczynne mobilne PSZOKi, Centrum Smolna i Targowa

Zawieszone zostają mobilne punkty odpadów (tzw. mobilne PSZOKi). Nie będzie też działać przestrzeń co-workingowa w Centrum Przedsiębiorczości „Smolna”. Operator „Centrum Kreatywności Targowa” również ogranicza działanie.

Według informacji państwowych służb sanitarnych, w piątek 13 marca br. o godz. 13.00 na terenie Warszawy w szpitalach było 9 osób zarażonych koronawirusem; kolejnych 76 przebywało w szpitalach na obserwacji. Kwarantanną były objęte 234 osoby, a nadzorem epidemiologicznym – 1669.

Grzybu

Komentarze