Ogromne utrudnienia w ruchu w związku z finałem Ligi Europy

Ogromne utrudnienia w ruchu w związku z finałem Ligi Europy
W środę lepiej nie ruszać się z domu samochodem. W dniu finałowego meczu Ligi Europy sporo ulic będzie zamkniętych. Most Poniatowskiego zamieni się w deptak dla kibiców idących na Stadion. Jak sobie radzić, gdy Łazienkowski jest zamknięty, a Grota- Roweckiego remontują? Urzędnicy miejscy zachęcają do przesiadek do komunikacji miejskiej. Ale korków w całym mieście i tak nie unikniemy.

To będzie bez wątpienia najważniejsza piłkarska impreza w tym roku na Stadionie Narodowym. W najbliższą środę (27 maja) rozegrany zostanie mecz finałowy Ligi Europy. W walce o puchar zmierzą się Dnipro Dniepropietrowsk i FC Sevilla. Na widowni zasiądzie ponad 40 tys. widzów. Klub z Ukrainy zamówił dla swoich kibiców ponad 9,2 tys. biletów, z Hiszpanii – ponad 7,6 tys. biletów. Widzów z Polski będzie prawie 8 tys. i nieco ponad 6 tys. kibiców z Niemiec. Mecz rozpocznie się o godz. 20.45.

* Zamykają Francuską, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat

Dla kibiców obydwu drużyn przygotowane zostaną miejsca, gdzie będą mogli się spotkać w oczekiwaniu na otwarcie bram stadionu. Kibice Sevilii będą mieli dla siebie ul. Francuską, a Dnipro – Krakowskie Przedmieście. Obie ulice zostaną zamknięte dla ruchu od godz. 10 do północy. Francuską nie pojedziemy od ronda Waszyngtona do ul. Zwycięzców, a Krakowskim Przedmieściem od ul. Senatorskiej do Nowego Światu. Zamknięty będzie także Nowy Świat od ul. Świętokrzyskiej do Alej Jerozolimskich.

Najtrudniej będzie się poruszać po południu i wieczorem wokół Stadionu Narodowego. Ok. godz. 15 obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych i Wał Miedzeszyński będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Wjadą tam wyłącznie kierowcy posiadający identyfikatory SK (wydawane przez dzielnicę) oraz autobusy ZTM, taksówki i jednoślady. Otwarcie zamkniętego obszaru nastąpi kilkanaście minut po rozpoczęciu meczu. Nadal wyłączona będzie ul. Francuska.

Na 15 minut przed zakończeniem meczu (godzina jest uzależniona od przebiegu spotkania; w przypadku zakończenia go w zasadniczym czasie będzie to ok. godz. 22.15, w przypadku dogrywki i rzutów karnych ok. godz. 23) zamknięta zostanie al. Zieleniecka. Samochody wjadą tu dopiero, gdy kibice opuszczą ulicę. Również kwadrans przed zakończeniem meczu zamknięty zostanie ciąg ulic od ronda de Gaulle’a do ronda Waszyngtona. Ruch zostanie tu wznowiony, gdy kibice się rozejdą.

Autobusy na objazdy, specjalne linie

Przez cały dzień autobusy linii E-2, 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 będą kierowane na trasy objazdowe. Na Pradze autobusy linii 117 i 146, od skrzyżowania ulic Zwycięzców i Francuskiej, pojadą ulicami: Zwycięzców, Saską i al. Waszyngtona.

Gdy zamknięte zostaną al. Zieleniecka i most Poniatowskiego, trasy zmienią tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusy linii: 102, 111, 117, 123, 138, 141, 146, 147, 151, 158, 166, 182, 188, 507, 509, 517, 520, 521, 523 i 525. Tramwaje linii 7, 22 i 25 zostaną skierowane na most Śląsko-Dąbrowski. Tramwaje linii 9 i 24 – po stronie Śródmieścia – zakończą kursy na pl. Starynkiewicza, a po stronie praskiej dojadą ulicami: Grochowską, Targową i Kijowską do Dw. Wschodniego.

W zamian zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa Z obsługująca trasę: PL. ZAWISZY – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Świętokrzyska – Kopernika – Tamka – most Świętokrzyski – Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Saska – al. Waszyngtona – WIATRACZNA.

Zostaną także uruchomione specjalne linie autobusowe 903 i 904.

Czym dojechać na mecz i jak wrócić?

Najlepiej skorzystać z komunikacji szynowej. Na Stadion Narodowy dojeżdża druga linia metra, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich oraz tramwaje. Do rozpoczęcia meczu zostanie utrzymana 3-minutowa częstotliwość kursowania metra na linii M2 i 5-minutowa na linii M1. Pociągi SKM i KM ze stacji Warszawa Śródmieście będą kursowały średnio co 5 minut.

Po zakończeniu meczu (godzina jest uzależniona od przebiegu spotkania) najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drugiej linii metra oraz pociągów SKM i KM. W przypadku metra na linii M2 pociągi będą kursowały co 3 minuty, a na linii M1 – co 5 minut.

Pociągi SKM i KM w kierunku centrum Warszawy będą odjeżdżać ze stacji Warszawa Stadion po zakończeniu spotkania i ceremonii dekoracji co ok. 5 minut. Rozkład jazdy pociągów ma być uzupełniony dodatkowymi pociągami, a dla wybranych połączeń zostaną zmienione godziny kursowania.

Grzybu

Komentarze