Tajemnice praskich uliczek i koncerty w Parku Praskim

Tajemnice praskich uliczek i koncerty w Parku Praskim

Zabierz rodzinę i Chodź na Pragę. Na spacer z przewodnikiem i na koncert w Parku Praskim

18.08.2018 „Muzyczne tradycje na Pradze”
Startujemy o 15.00 z ul. Namysłowskiej 4 (przed wejściem do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie)

18.08.2018 Park Praski KONCERTY w Muszli koncertowej.
ul. Ratuszowa 4, 03-461 Warszawa

16:00 Chór Archikatedry Warszawskiej pod kierunkiem Dariusza Zimnickiego Chór wykona koncert tradycyjnych polskich pieśni o charakterze patriotyczno-religijnym.

17:15 Zespół ” Tomasz Bielski -Jazz Orchester” Wraz z wokalistami: J. Kotlarskim i J. Nowak. Publiczność uczestnicząca w koncercie będzie miała okazję wysłuchać polską muzykę filmową, musicalową oraz standardy jazzowe

18:15 Justyna Reczeniedi, Adam Sławiński, Trio Con Passione, Zespół Wokalny Ars Chori – pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego, Grupa Taneczna Woda na Młyn w koncercie pt. Piosenki starej Warszawy. Koncert ten utrzymany jest w klimacie dawnej Warszawy z okresu międzywojennego i powojennego.

26.08.2018 „Od Kierbedzia do Różyca”
Startujemy o 13.00 z ul. Floriańskiej 3 (przed Bazyliką katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie)
Historyczny spacer po Pradze. Uczestnicy dowiedzą się między innymi: gdzie była ulica Zygmuntowska, gdzie i kiedy można było spotkać weteranów Powstania Styczniowego, kim był Ignacy Skorupka oraz co dla Pragi zrobił Stanisław Kierbedź, a także kto brał udział w zamachu na kata Warszawy Franza Kutscherę oraz gdzie i po co stał słynny niebieski syfon

01.09.2018 „Przemysł i murale”
Startujemy o 13.00 z ul. Inżynierskiej; róg ul. Wileńskiej
Nowa Praga w XIX i XX wieku była miejscem, gdzie działało wiele fabryk. Do dziś zachowały się ich pozostałości, a w niektórych powstają nowoczesne apartamenty i ośrodki kultury. Podczas spaceru grupa będzie szukać śladów świetności Pragi fabrycznej i obejrzy słynne praskie murale. Zajrzy także na podwórka ulic Inżynierskiej, 11 Listopada, Strzeleckiej i Szwedzkiej

02.09.2018 „Perełki praskiej architektury”
Startujemy o 13.00 z ul. Inżynierskiej; róg ul. Stalowej i ul. 11 listopada
Tematem tego spaceru będzie detal architektoniczny, który pozwoli przywołać wygląd dawnej Pragi z jej zabytkowymi i pięknymi domami oraz kamienicami. Uczestnicy powędrują ulicami: Stalową, Środkową i Małą, która jest szczególną ulicą – zachowała przedwojenną zabudowę i z tego powodu wielokrotnie służyła za plan filmowy, m.in. w „Pianiście” Romana Polańskiego czy „Korczaku” Andrzeja Wajdy.

08.09.2018 „Na Szmulkach prawie jak w Rzymie”
Startujemy o 13.00 z ul. Kawęczyńskiej 53 (przed Bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie)
Przewodnik oprowadzi uczestników po terenach dawnego folwarku i osady Szmulowizna, należących w końcu XVIII w. do Szmula Zbytkowera – kupca, który majątek i karierę zrobił na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, a namalował go sam mistrz Canaletto. Grupa odwiedzi też kościół przy ul. Kawęczyńskiej, który powstał na wzór bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Błogosławieństwa tej budowie udzielił sam papież Pius X.

09.09.2018 „Herb Pragi i panorama Canaletta”
Startujemy o 13.00 z ul. Jagiellońskiej; róg ul. Ratuszowej
W XVIII w. Praga składała się z trzech jurydyk: Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa-Kamiona. W 1791 r. przyłączono ją do Warszawy. Dawne centrum z ratuszem znajdowało się na terenie dzisiejszego Parku Praskiego i Ogrodu Zoologicznego. Jego pozostałością jest teraz nazwa ulicy (Ratuszowa). Podczas spaceru przewodnik zapozna uczestników z historią najstarszego zabytku w tym miejscu, czyli Domku Loretańskiego i herbu praskiego. Wskaże także, co Praga zawdzięcza królom – Zygmuntowi Augustowi i Władysławowi IV. Następnie grupa przejdzie na brzeg Wisły, by odnaleźć miejsce, z którego panoramę Warszawy malował mistrz Canaletto

22.09.2018 „Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę”
Startujemy o 13.00 z ul. Ząbkowskiej; róg ul. Targowej
Spacer muzyczny. Uczestnicy spaceru pod czujnym okiem przewodnika poszukają klimatów dawnej Pragi. Przewodnik opowie o historii ulic Targowej, Ząbkowskiej i Brzeskiej, a także Bazaru Różyckiego. To będzie jednak pretekst do poznania praskich piosenek. Grupa będzie zatrzymywać się na podwórkach, gdzie dawne szlagiery wykona kapela podwórkowa.

07.10.2018 „Cerkiew i spotkanie z Chórem Katedry p.w. św. Marii Magdaleny”
Startujemy o 17.00 z Al. Solidarności 52 (obok wejścia głównego do Cerkwi)
Praga zawsze była miejscem zamieszkiwanym przez różne narodowości. Podczas spotkania uczestnicy zwiedzą praską cerkiew i poznają tradycje muzyki cerkiewnej, o których opowiedzą przedstawiciele Chóru Katedry p.w. Św. Marii Magdaleny. Tworzą go wierni cerkwi prawosławnej oraz sympatycy i miłośnicy śpiewów cerkiewnych różnych wyznań.

Spacery ulicami Pragi-Północ poprowadzi Pani Monika Brodowska Doświadczona przewodniczka po Warszawie. Szuka tras nieoczywistych, szczególnie zwraca uwagę na detale architektoniczne oraz lubi odkrywać dawne miasto w nowoczesnej stolicy. Pasję varsavianistyczną realizuje opracowując autorskie spacery, m.in. w ramach projektu „Pocztówki z Warszawskiej Pragi” przewodników „Miłośnicy Warszawy i Mazowsza – Przewodnicy PTTK”.

Udział w spacerach i koncertach jest bezpłatny. Podczas spacerów uczestnikom rozdane będą broszury – spacerowniki z opisem tras i odwiedzanych miejsc.
Prosimy o punktualne przybycie na miejsce zbiórek.

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto st. Warszawa. Urząd Dzielnicy Praga Północ
Organizator: Fundacja Ars Chori
Partner: Fundacja Hereditas
Patron medialny: Polskie Radio RDC

aleja Solidarności, 00-001 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze