Tańsze bilety podmiejskie od sierpnia

Tańsze bilety podmiejskie od sierpnia

Warszawa: tańsze bilety podmiejskie od sierpnia – zdecydowała rada miasta

Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji Michał Bitner (PO) powiedział, że uchwała w tej sprawie wychodzi na przeciw postulatom mieszkańców podwarszawskich gmin, które chcą wprowadzić zniżki dla swoich mieszkańców. Zaznaczył, że daje on też możliwość stworzenia zrębów aglomeracyjnego systemu transportowego, analogicznego do tych, które funkcjonują w miastach na zachodzie Europy. 

Zniżki takie, nazwane „Kartą Warszawiaka„, z początkiem roku wprowadziła stolica. Warunkiem jej uzyskania jest jednak zamieszkiwanie na terenie Warszawy oraz rozliczanie podatku PIT w jednym z tutejszych urzędów skarbowych. Takie rozwiązanie automatycznie wykluczyło z grupy osób uprawnionych do zakupu tańszych biletów m.in. tych, którzy na co dzień pracują w Warszawie, ale mieszkają poza jej administracyjnymi granicami. 

Nowy rodzaj biletu ma nosić nazwę „Warszawa+”. Mniej za bilety 30- i 90-dniowe zapłacą mieszkańcy tych podwarszawskich gmin, które zawarły z ZTM porozumienie ws. dopłat do obsługi komunikacji miejskiej na ich terenie. 

Bilet dla osoby mieszkającej pod Warszawą będzie w takiej samej cenie jak „Karta Warszawiaka”. Cena normalnego biletu 30-dniowego, ważnego w strefie miejskiej i podmiejskiej, spadnie z 210 zł do 196 zł.
Różnicę, czyli 14 zł, pokryje gmina, w której dana osoba mieszka. Bilet 90-dniowy będzie tańszy o 54 zł (cena spadnie do 482 zł – tyle kosztuje ważny w obu strefach „Bilet Warszawiaka”). 

Teraz każda z gmin będzie musiała podjąć uchwałę, w której określi, którym jej mieszkańcom przysługują uprawnienia do posiadania tańszych biletów. Jak powiedział szef Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek, swoje zainteresowanie wprowadzeniem biletów „Warszawa+” wyraziły już m.in. władze gmin: Góra Kalwaria, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Radzymin i Wołomin. 

Poinformował też, że biletami tymi nie są zainteresowane gminy Ząbki, Wiązowna, Sulejówek, Pruszków i Piastów. 

źródło: naszemiasto.pl
Grzybu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.