Zatwierdzono trasę tramwaju na Gocławiu

Od soboty tramwaje znikają z Wołoskiej
fot. TVN24

Nie ma już wątpliwości, którędy pojedzie tramwaj na Gocław. Ratusz wydał decyzję środowiskową, co w praktyce oznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana w zaplanowanym kształcie.

Nie bez powodu właśnie teraz miasto wydało decyzję środowiskową. Dzięki temu zwiększą się szanse na uzyskanie dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej. Odpowiedni wniosek w tej sprawie został złożony w piątek.

Jednocześnie potwierdzono ostateczną trasę tramwaju na Gocław. Tory będą prowadziły od Al. Waszyngtona, wzdłuż ul. Międzynarodowej i Kanału Wystawowego do pętli na Gocławiu przy ul. gen. Bora-Komorowskiego. Po drodze tramwaj przetnie al. Stanów Zjednoczonych. Powstanie pod nią tunel, a jego budowa będzie jedną z najtrudniejszych części inwestycji.

Urzędnicy zapowiadają jednak, że prace nie sparaliżują ruchu na Trasie Łazienkowskiej. W najgorszym przyapdku będą tam wjeżdżać tylko samochody, a pasy boczne pozostaną na powierzchni i będą przeznaczone dla autobusów. Takie rozwiązanie pozwoli ułatwić przesiadki między tramwajem na Gocław i autobusami kursującymi przez most.

Niedawno odbyły się konsultacje w sprawie trasy. Największe kontrowersje budził wariant zakładający ułożenie torów na terenie ogródków działkowych wzdłuż Kanału Wystawowego, bo właśnie za taką trasą opowiedziały się Tramwaje Warszawskie. W 2017 roku odbędą się kolejne konsultacje. Wtedy zapadnie decyzja o tym, jak szeroki pas ogródków będzie wykorzystany do  poprowadzenia tramwaju.

Zgodnie z wyliczeniami, czas przejazdu z Centrum na Gocław trwałby około 17-18 minut. Inwestycje zaplanowano na lata 2019-2020.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze