ZDM chce być bardziej eko

ZDM chce być bardziej eko
fot. ZDM

Zarząd Dróg Miejskich walczy z zanieczyszczeniem powietrza, zaczynając od siebie. Konsekwentnie odmładzana flotę pojazdów służbowych, eliminuje te wysokoemisyjne, a pracownicy zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej. W tym roku dochodzi – na razie pilotażowo – zakup samochodów elektrycznych.

Ochrona środowiska to jeden z priorytetów ZDM. Z uwagi na charakter zadań, którymi się zajmuje, nie może całkowicie zrezygnować z używania samochodów służbowych. Można jednak staranniej planować ich wykorzystywanie, co udowadnia nowo wprowadzony pomysł.

Flota jest na bieżąco odmładzana, usuwane są auta wiekowe, mocno wyeksploatowane i wysokoemisyjne. W ich miejsce kupowane są pojazdy, które spełniają rygorystyczne parametry emisji spalin. Pracowników, którzy nie potrzebują auta do codziennej pracy, są zachęcani do korzystania z komunikacji miejskiej. Decyzją dyrektora ZDM mogą oni otrzymać dofinansowanie do zakupu biletów (nie będzie już za to dofinansowania kosztów paliwa).

Kolejnym krokiem, który podjęto jest zakup (póki co) dwóch samochodów elektrycznych. W rozstrzygniętym przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Renault Polska Sp. z o.o., która dostarczy dwa egzemplarze modelu Zoe.

Samochody będą mieć w pełni elektryczny napęd i automatyczną skrzynię biegów. Co ważne, będą też przystosowane do ładowania we wszystkich dostępnych obecnie w Polsce terminalach oraz w tradycyjnym gniazdku domowym. Samochody pojawią się w ZDM do końca marca. Jeśli sprawdzą się w codziennej pracy, być może zapadnie decyzja o zakupie kolejnych aut na prąd.

Grzybu

Komentarze