15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Zapraszamy na 15. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ, który odbędzie się w dniach 24-30 listopada 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w JCC Warszawa. Tak jak co roku, WJFF skupia się wokół tematyki żydowskiej, której poświęcone są najlepsze i najnowsze produkcje filmowe z całego świata. W programie znalazło się 40 filmów. Przez 7 dni widzowie obejrzą najciekawsze produkcje z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Argentyny, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii i Niemiec.

WSTĘP BEZPŁATNY NA WSZYSTKIE POKAZY FESTIWALOWE (z wyjątkiem pokazu filmu „Foxtrot”). Tegoroczny festiwal dedykowany jest Jerzemu Hoffmanowi. W ramach Festiwalu przyznane zostaną nagrody Kamery Dawida w 12 kategoriach m.in. Najlepsza Fabuła i Dokument Pełnometrażowy.

———-
PROGRAM 15. WJFF:
———-

24.11, PIĄTEK, godz. 16:00
Wedle wyroków Twoich, reż. Jerzy Hoffman, Polska 1983, 98’, dramat. Pokaz specjalny laureata Honorowej Kamery Dawida WJFF 2017 – Jerzego Hoffmana

Dramat, oparty na motywie drogi, przedstawiający tragiczny los dziecka walczącego o życie w czasach ludobójstwa, zrealizowany w konwencji metaforycznej przypowieści. Nastoletnia Ruth po ucieczce z transportu do obozu Zagłady próbuje wrócić do krewnych, którzy pozostali w Warszawie. W filmie wystąpili m.in.: Sharon Brauner, Anna Dymna i Marian Opania.
Język: polski. Napisy: angielskie

Przed filmem pokaz krótkiego metrażu:
Ostatnia Droga / The Final Road, reż. Dean Gold, Brendan Mills, Kanada 2016, 19’, dokument

—–

25.11, SOBOTA, godz. 12:00
Po Auschwitz. Historie sześciu kobiet / After Auschwitz. The Stories of Six Women, reż. Jon Kean, USA 2016, 83’, dokument
POLSKA PREMIERA

„Jesteś wolny. Możesz wrócić do domu”. „Po Auschwitz” rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się większość filmów o Zagładzie. Dla ocalałych wyzwolenie obozu oznaczało początek trudnej walki o życie w świecie, w którym nie było już domu, do którego mogli powrócić. Dokument śledzi losy sześciu kobiet i ich zmagania z wojenną traumą.
Los Angeles Jewish FF 2017 – Najlepszy Dokument
Zwiastun: link
Język: angielski. Napisy: polskie

Przed filmem pokaz krótkiego metrażu:
Hafciarki / Stitchers: Tapestry of Spirit, reż. Tassie Notar, Kanada 2017, 15’, dokument

—–

25.11, SOBOTA, godz. 14:00
Kropla krwi / Drop of Blood, reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2017, 37’, dokument
Utracony sens / Forgotten Sense, reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2017, 1’, dokument
Spotkanie z autorem filmów.

Legenda mordu rytualnego – fałszywe przekonanie, że Żydzi zabijają chrześcijańskie dzieci, aby pozyskać krew do swoich praktyk, w szczególności, by dodać kroplę ich krwi do pieczonej na święto Paschy macy – obecna jest w Europie od ośmiuset lat. Niektórzy mieszkańcy Wschodniej Polski wciąż dopuszczają, że kryć się może w niej kropla prawdy.
Zwiastun: link
Język: polski. Napisy: angielskie

—–

25.11, SOBOTA, godz. 15:15
Park uchodźców / Levinsky Park, reż. Beth Kruvant, USA 2016, 66’, dokument
PREMIERA POLSKA

Park Levinsky w południowej części Tel-Awiwu przyciąga nielegalnych uchodźców z Afryki, którzy uciekając przed wojną i nędzą, szukają schronienia w państwie zbudowanym przez emigrantów. Obecność pozbawionych prawa do legalnego pobytu i pracy Afrykańczyków wywołuje jednak napięcia wewnątrz izraelskiej społeczności.
Zwiastun: link
Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie, angielskie

Przed filmem pokaz krótkich metraży:
Transfer / Transfer, reż. Michael Grudsky, Niemcy 2017, 22’, fabuła + Rebeliantka / Objector, reż. Molly Stuart, USA 2017, 16’, dokument

—–

25.11, SOBOTA, godz. 17:00
Ojcze nasz / Our Father, reż. Meni Yaesh, Izrael / Francja 2016, 107’, dramat
PREMIERA POLSKA

To historia ojcostwa wystawionego na ciężką próbę. Ovadia – ochroniarz jednego z nocnych klubów w Tel Awiwie, wydaje się być odporny na mafijne rozgrywki toczące się każdej nocy w pracy. Marzy, aby zostać ojcem. Gdy jeden z gangsterów oferuje mu zdobycie łatwych pieniędzy i szansę na kosztowne leczenie żony Ovadia staje przed trudnym wyborem…
Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej – Najlepszy Aktor, Najlepszy Montaż i 10 nominacji.
Zwiastun: link
Język: hebrajski. Napisy: polskie, angielskie

—–

25.11, SOBOTA, godz. 19:00
Żywy czy umarły? / More Alive than Dead, reż. Tzachi Schiff, Izrael / Argentyna / Francja 2017, 66’, dokument
PREMIERA POLSKA

Dla niektórych to geniusz, który wyprzedził swoją epokę o dziesiątki lat i wyzwolił ludzkość z ograniczeń, religii i hipokryzji. Dla innych to krętacz, który podkradał teorie od innych, zawzięcie kłamał i ostatecznie zniszczył ludzką moralność. Krytycy i wyznawcy Zygmunta Freuda za pomocą faktów i plotek analizują twórcę psychoanalizy.
San Francisco Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017/
Zwiastun: link
Język: angielski. Napisy: polskie

Przed filmem pokaz krótkiego metrażu:
Lon, reż. Nina Landau, Belgia 2017, 7’, dokument animowany

—–

25.11, SOBOTA, godz. 20:45
Foxtrot, reż. Samuel Maoz, Izrael / Niemcy / Francja 2017, 108’, dramat
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Pokaz biletowany – bilety w cenie 10zł do kupienia przez link oraz w kasie muzeum od dnia 13.11.2017.

Najnowszy film twórcy „LIBANU” (Złoty Lew 2009). Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu tragicznej straty dziecka. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo otrzymuje tragiczną wiadomość. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna, który ginie podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Poruszający obraz rozpaczy rodziców przepleciony surrealistycznymi doświadczeniami młodego żołnierza…
Festiwal Filmowy w Wenecji 2017 – Srebrny Lew, International Toronto FF 2017, Camerimage 2017, 8 Izraelskich Oscarów: Ophir 2017 – Najlepszy Film, Reżyser, Aktor (Lior Aszkenazi), Zdjęcia, Montaż, Scenografia, Muzyka, Dźwięk (Alex Claude)
Zwiastun: link
Język: hebrajski. Napisy: polskie

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 11.00

WJFF KIDS. Czy jest tu ktoś, kto nie lubi filmów? – warsztaty dla rodzin i pokaz filmu Abulele, reż. Jonathan Geva, Izrael 2015, 90’, fabuła, animacja
Obowiązują zapisy przez stronę link

Film „Abulele”, którego bohater, dziesięcioletni Adam zaprzyjaźnia się z potworem o wielkim sercu, będzie punktem wyjścia do rozmowy i działań z wykorzystaniem różnych form plastycznych, ruchowych i pracy z kamerą.
Zwiastun: link
Język: hebrajski. Lektor: polski

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 12:00
PRZEDWOJENNE POLSKIE KINO JIDYSZ
Za grzechy (Ał Chejt), reż. Aleksander Marten, Polska 1936, 69’, dramat

Małopolskie miasteczko żydowskie w czasie wojny 1916 roku. Leon Anton, młody Żyd, oficer armii austriackiej ginie na froncie, pozostawiając ciężarną Esterę, córkę miejscowego rabina. Dziewczyna ucieka z domu, porzuca nowo narodzoną córkę i wyjeżdża do Ameryki. „Za grzechy” to pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości film w jidysz.
Język: jidysz. Napisy: polskie

Przed filmem pokaz krótkiego metrażu:
Płomienie / When the Flame Stands Still, reż. Michael Mike Canon, USA 2016, 18’, fabuła

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 14:00
Pan Majonez / Monsieur Mayonnaise, reż. Trevor Graham, Niemcy / Australia 2016, 95’, dokument

Georges Mora należał do francuskiej opozycji i wspólnie ze słynnym mimem Marcelem Marceau pomagał w transporcie żydowskich dzieci do Szwajcarii. Po latach Philippe Mora postanawia oddać hołd ojcu oraz poznać losy tych, którzy zostali przez niego uratowani podczas wojny. Dociera do nich poprzez historię, sztukę i… bagietkę z majonezem.
Berlinale 2017, Melbourne Jewish FF 2017 – Nagroda Publiczności, Transatlantyk Film Festival 2017
Zwiastun: link
Język: angielski, francuski. Napisy: polskie, angielskie
Partner pokazu: INSTYTUT FRANCUSKI

Przed filmem pokaz krótkiego metrażu:
Nana, reż. Ali Kellner, Kanada 2017, 5’, dokument animowany

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 16:00
Młody Karol Marks / Young Karl Marx, reż. Raoul Peck, Francja / Niemcy / Belgia 2017, 118’, dramat
PREMIERA POLSKA

26-letni Karl Marx żyje pogrążony w długach na wygnaniu w Paryżu. Kiedy po raz pierwszy spotyka syna zamożnego fabrykanta Friedricha Engelsa, uznaje go za niepoważnego dandysa. Jednak wkrótce odnajdzie w nim pokrewną duszę, myśliciela, z którym opracuje teoretyczne fundamenty nadchodzącej klasowej rewolucji. Najnowszy film reżysera nominowanego do Oscarów 2017 dokumentu „I am Not Your Negro”.
Berlinale 2017, San Francisco Jewish FF, UK Jewish FF, Boston Jewish FF
Zwiastun: link
Język: niemiecki, francuski. Napisy: polskie, angielskie
Partner pokazu: AMBASADA NIEMIEC

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 18:30
Izrael oczami pisarzy / Israel As Seen by its Writers, reż. William Karel, Francja 2017, 53’, dokument
PREMIERA POLSKA połączona z panelem dyskusyjnym

Przez 70 lat istnienia Państwa Izrael w twórczości literackiej znajdowały odzwierciedlenie wszystkie istotne wątki: konflikt palestyński, bagaż Zagłady, syjonizm, religia, napięcia społeczne i polityczne debaty. Dziesięcioro wybitnych izraelskich pisarzy, m.in.: Amos Oz, Etgar Keret i Zeruya Shalev, prezentuje osobiste spojrzenie na historię i tożsamość Izraelczyków.
Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie, angielskie
Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, WAB, Agora

—–

26.11, NIEDZIELA, godz. 20:20
Menashe, reż. Joshua Z Weinstein, USA 2017, 82’, dramat

Menashe po śmierci żony nie może samotnie wychowywać syna. Zasady społeczne nakazują oddanie chłopca pod opiekę rodziny. Mężczyzna rozpoczyna walkę o możliwość pogodzenia roli ojca i religijnego żyda wiernego tradycji. Film nakręcony w jidysz z udziałem aktorów nieprofesjonalnych w środowisku brooklyńskich chasydów.
Berlinale 2017, Sundance FF 2017, Nowe Horyzonty 2017, Jerusalem FF 2017, Los Angeles Jewish FF 2017
Zwiastun: link
Język: jidysz. Napisy: polskie, angielskie

Przed filmem pokaz krótkich metraży:
Wyjście / Exit, reż. Katharina Woll, Niemcy 2017, 23’, dokument + Raphael, reż. Aner Tausig, Izrael 2017, 7’, fabuła

—–

27.11, PONIEDZIAŁEK, godz: 12:00
„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, program edukacyjny, 90’
Edukacyjny program dla szkół we współpracy z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Spotkanie i filmowa prezentacja wywiadów z Polakami, którzy ratowali Żydów od Zagłady.
Język: polski

—–

27.11, PONIEDZIAŁEK, godz. 16:30
Koszerna miłość / Kosher Love, reż. Evan Beloff, Kanada 2017, 45’, dokument
PREMIERA POLSKA

Czy chasydzki swat może znaleźć prawdziwą miłość dla religijnego i bardzo wymagającego hip-hopowca? Czy jest w stanie połączyć dwoje obcych ludzi z dwóch różnych krańców świata? Czy dotyczące małżeństwa przykazania Tory mają szansę sprawdzić się we współczesnym świecie? Zabawne animacje i poważne rozmowy o wartości miłości i małżeństwa.
Zwiastun: link
Język: angielski. Napisy: polskie

Przed filmem pokaz krótkich metraży:
Precz ze skrzypkiem! / Killing the Fiddler, reż. Barak Barkan, USA 2016, 7’, fabuła + Bernstein / Mr. Bernstein, reż. Francine Zuckerman, Kanada 2015, 12’, fabuła

—–

27.11, PONIEDZIAŁEK, godz. 18:00
Zachodni brzeg Jordanu / West of the Jordan River, reż. Amos Gitai, Francja / Izrael 2017, 84’, dokument

W 1982 roku Amos Gitai nakręcił kontrowersyjny dokument „Field Diary”, będący kroniką negocjacji pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami. Teraz powraca na okupowane terytoria, by opisać wysiłek zwykłych obywateli, próbujących poradzić sobie z konsekwencjami konfliktu. Rozmawia z aktywistami, dziennikarzami, żołnierzami, matkami pogrążonymi w żałobie, dziećmi i żydowskimi osadnikami.
Cannes International FF 2017, Jerusalem FF 2017, Warsaw Film Festival 2017, UK Jewish FF 2017
Zwiastun: link
Język: hebrajski, arabski, angielski. Napisy: polskie, angielskie

Przed filmem pokaz krótkich metraży:
Transfer / Transfer, reż. Michael Grudsky, Niemcy 2017, 22’, fabuła + Rebeliantka / Objector, reż. Molly Stuart, USA 2017, 16’, dokument

—–

27.11, PONIEDZIAŁEK, godz. 20:15
Droga Aszera / Scaffolding, reż. Matan Yair, Izrael / Polska 2017, 92’, dramat

Fabuła koncentruje się wokół 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…
Jerusalem Film Festival 2017 – Najlepszy Film, Najlepszy aktor (Asher Lax), Najlepsze zdjęcia (wyróżnienie dla Bartosza Bieńka); Izraelskie Oscary: Ophiry 2017 – Najlepsza męska rola drugoplanowa (Ami Smolartchik) i 7 nominacji: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor, Najlepszy Montaż, Najlepszy Casting; Nowe Horyzonty 2017, Cannes 2017
Zwiastun: link
Język: hebrajski. Napisy: polskie

—–

28.11, WTOREK, JCC WARSZAWA, godz. 18:00
The Ma’aleh School PROGRAM, Izrael 2016-2017, 90’

Prezentacja wybranych etiud studenckich zrealizowanych przez religijne żydówki ze szkoły filmowej w Jerozolimie The Ma’aleh School of Television & Film. Po pokazie panel dyskusyjny.

ZIMNA WODA / COLD WATER, reż. Tehila Peter Dansker, Izrael 2016, 19’, fabuła
CÓRKA GRABARZA / THE GRAVEDIGGER’S DAUGHTER, reż. Shira Gabay, Izrael 2016, 16’, fabuła
DZIEWCZYNA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE / GIRL AT RISK, Izrael 2017, 21’, fabuła
Język: hebrajski, arabski. Napisy: polskie i angielskie

—–

29.11, ŚRODA, godz. 16:00
Prawo i pięść, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Polska 1964, 93’, dramat
Pokaz specjalny laureata Honorowej Kamery Dawida WJFF 2017 – Jerzego Hoffmana

Polska tuż po zakończeniu II wojny światowej. Kenig (brawurowa rola Gustawa Holoubka) – były więzień obozu koncentracyjnego, trafia do oddziału ochotników, z którym zostaje wysłany na Ziemie Odzyskane, by zabezpieczyć pozostawione tam mienie. Gdy praworządny bohater orientuje się, że jego towarzysze to szabrownicy, decyduje się podjąć walkę. Film określony „polskim westernem”.
Język: polski. Napisy: angielskie

—–

29.11, ŚRODA, godz. 18:00
Buntownik przy fortepianie – życie i twórczość Andrzeja Czajkowskiego / Rabel of the Keys – życie i twórczość Andrzeja Czajkowskiego, reż. Mark Charles, UK 2016, 90’, dokument
PREMIERA POLSKA

Historia pianisty, kompozytora i enfant terrible, Andrzeja Czajkowskiego. Obraz o wyjątkowości jego talentu, ekscentrycznej osobowości, zaskakujących faktach z życia, biseksualności i dramatycznych przeżyciach z dzieciństwa – ucieczce z warszawskiego getta. To także opowieść o tym, jak 30 lat po śmierci autora doszło do światowej premiery jego opery „Kupiec wenecki”.
Zwiastun: link
Język: angielski. Napisy: polskie

—–

29.11, ŚRODA, godz. 20:15
Raj / Paradise, reż. Andrei Konchalovsky, Rosja / Niemcy 2016, 130’, dramat

Niezwykle przejmujący obraz ludzkich losów, które skrzyżowały się w czasach II wojny, w obliczu nieznanego dotąd okrucieństwa. Zaskakująca narracja utrzymana w czarno-białej konwencji i trzy dramatyczne historie: rosyjskiej emigrantki Olgi, arystokratki i uczestniczki francuskiego ruchu oporu, Niemca Helmuta, wysoko postawionego oficera SS oraz francuskiego kolaboranta Julesa.
Rosyjski kandydat do Oscara 2016, Rosyjska Akademia Filmowa 2016 – Najlepszy Reżyser, Festiwal Filmowy w Wenecji 2016 – Najlepszy Reżyser.
Zwiastun: link
Język: rosyjski, niemiecki, francuski, jidysz. Napisy: polskie, angielskie

—–

30.11, CZWARTEK, godz. 16:15
Wędrowcy / The Travelers, Izrael 2017, 53’
Warsztat Filmowy w Jerozolimie / The Jerusalem Film Workshop
Spotkanie z uczestniczką z Polski – Magdą Mazur.
„Wędrowcy” to 5 dokumentów krótkometrażowych o Jerozolimie powstałych podczas 6-tygodniowych warsztatów w Jerozolimie, w których wzięli udział studenci wytypowani przez 20 największych festiwali żydowskich z całego świata, w tym Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej WJFF.pl! Projekt zrealizowany w ramach The Jerusalem Film Workshop we współpracy z Jerusalem Film Festival.
Zwiastun: link
Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie i angielskie
SPONSOR: Fundacja Banku Zachodniego BZWBK
Partner pokazu: Jerusalem Film Workshop

—–

30.11, CZWARTEK, godz. 18:00
MOOS, reż. Job Gosschalk, Holandia 2016, 91’, komedia obyczajowa

Opowieść o młodej, nieśmiałej Żydówce – Moos, która na przekór przeciwnościom losu i opiniom otoczenia decyduje się ruszyć w pogoń za swoimi marzeniami i zostać aktorką. Urocza komedia romantyczna, która opowiada o sile ludzkich pragnień. Obraz jest również barwnym portretem żydowskiej społeczności zamieszkującej współczesny Amsterdam.
Los Angeles Jewish FF 2017, San Francisco Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017, Philadelphia Jewish FF 2017
Zwiastun: link
Język: niderlandzki. Napisy: polskie, angielskie
Partner pokazu: AMBASADA HOLANDII

—–

30.11, CZWARTEK, godz. 20:00
CEREMONIA ZAMKNIĘCIA FESTIWALU
Ben-Gurion, Epilog / Ben-Gurion, Epilogue, reż. Yariv Mozer, Izrael / Francja 2016, 70’, dokument
PREMIERA POLSKA

Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael, to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy polityk odsunął się od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.
Izraelskie Oscary: Ophiry 2017 – Najlepszy Dokument, Toronto Jewish FF 2017, Boston Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017
Zwiastun: link
Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie
Partner pokazu: AMBASADA IZRAELA

Grzybu

Komentarze